A Tel-Avivi Egyetem tudósai egy ML-algoritmus és bioszenzorok segítségével rendkívül érzékeny szagérzékelő rendszert fejlesztettek.

Monsieur Orr, Herr Szimat és Mr. Szaglász is hamarosan szögre akaszthatja (hogy mit, azt most inkább hagyjuk...) A Tel-Avivi Egyetem egy kutatócsoportja megoldotta az egyik legizgalmasabb feladatot: olyan rendszert rakott össze biológiai szenzorokból és gépi tanulási algoritmusból, amely képessé teszi a robotokat a szagok árnyaltabb érzékelésére. A rendszer tehát nem csupán egy adott szagot tud azonosítani, hanem kicsit úgy működik, ahogy az állatok vagy az ember: a szenzorát érő ingerekből ki tudja választani azokat, amelyekkel dolga van, és azokat képes értelmezni. (A cikk címe nyilván túlzás: a szaglórobot nem veszélyezteti a parfümőrök vagy a sommelier-k, master of wine-ok munkáját, hiszen – legalábbis egyelőre – nem illeszthetők be abba a szociokulturális közegbe, amely értelmet ad ezeknek a szakmáknak.)

Elöljáróban annyit érdemes tisztázni, hogy a szaglás voltaképpen azt jelenti, hogy az ember vagy állat képes egy arra dedikált szenzorával érzékelni: egy bizonyos molekula mennyisége (adott közegben töménysége) átlépte az érzékelési küszöböt. Ez az érzékelési küszöb más és más fajonként, molekulatípusonként, sőt közegenként: lásd például kutya vs ember, vagy ammónia vs szén-monoxid.

Mint a Neuroscience News beszámolójából kiderül, a kutatókat nem a parfümőrök, sommelier-ék, master of wine-ok meg a különböző egzotikus italok szagértői érdekelték (bár whiskey-kkel is kísérleteztek). Sokkal inkább az, hogy miként lehet felhasználni azokat a "technológiákat", melyeket a több millió éves evolúció hozott létre, és amelyekhez képest az ember alkotta technológia finoman szólva is tökéletlen. (A részletek iránt is érdeklődőknek: a kutatás első eredményei az Elsevier által kiadott Biosensor and Bioelectronics című folyóiratban jelentek meg.)

A sivatagi sáskák nem fognak örülni

A szaglás az egyik olyan terület, ahol különösen le van maradva a technológia az élővilághoz képest. Habár nekünk, embereknek a civilizációs hatások miatt kevésbé van szüksége a szaglásunkra, mint a vadon élő állatoknak, orrunkban még mindig 6 millió szaglóreceptor gondoskodik arról, hogy felismerjünk bizonyos veszélyeket. Az egyik legkorábban domesztikált háziállatunkat, a kutyát ezzel szemben még kb. 300 millió receptor segíti (a témáról pár éve a The New York Times közölt érdekes cikket).

A szaglás olyan érzékelésünk, amely módszeres tanulással és gyakorlással fejleszthető. Ezért taníthatók meg a kutyák is arra, hogy azonosítsanak bizonyos dogokat például repülőtereken a csomagokban. A vadon élő állatok között a rovarok a legérzékenyebb szaglászok: egy szúnyog például érzékeli, ha a levegő CO2-szintje akár 0,01 százalékkal is módosul.

Az érzékelés során nagyon leegyszerűsítve a következő történik: az érzékszerv (szem, orr, fül, nyelv stb.) receptorai azonosítják és megkülönböztetik a különböző hatásokat, jeleket. Azokat elektromos jelekké alakítják, és továbbítják az agynak, amely a csomagot dekódolja információként, és kiadja a megfelelő utasítás a szervezet reakciójára (ehető növény, veszély stb.). Ez a bioszenzorok tökéletességének nagy titka: a jelet (molekula, hang- és fényhullámok stb.) rögzítő bioszenzor, a jelet elektromos jellé alakító rész és a jelet dekódoló rész egy egész rendszert alkot.

A kutatók ezt a modellt próbálták leképezni egy hibrid (félig biológiai, félig elektronikus) rendszerben. Találtak egy jól használható biológiai szenzort is ehhez: a sivatagi sáskák csápjait, melyeket a rovar a szagok érzékelésére használ. Első körben összepárosították a csápok által érzékelt molekulákat az érzékelés generálta elektromos aktivitással, majd ebből gépi tanulási algoritmus segítségével létrehoztak egy szagkönyvtárat.
 

Egyelőre inkább egy bonyolultabb LEGO-ra hajaz, de képzeljük hozzá a Boston Dynamics fej nélküli robotkutyáját!


Első körben nyolc, amúgy az ember számára is könnyen érzékelhető és azonosítható szagmintával kísérleteztek. Megtanították a robotot például a muskátli, a citrom és a marcipán illatának azonosítására. A tanulmány lezárása után sikerült továbbfejleszteniük a robot szaglását: különböző típusú skót whisky-ket is megkülönböztetett egymástól.

Más érzékszervre is alkalmazható lesz – valamikor

Önmagában egy konkrét "szag" azonosítása nem megoldhatatlan feladata: régóta használnak szenzorokat, hogy érzékeljenek egy adott anyagot (értsd: molekulát, pl. a szén-monoxid vagy a háztartási földgázban az etilén-merkaptán). Ezeknek az érzékenysége azonban meg sem közelíti a biológiai érzékelőkét. A kísérletekben használt sivatagi sáska érzékelője például körülbelül tízezerszer érzékenyebb, mint a ma használatos legjobb eszközöké, mondta a kutatócsoport egyik tagja.

A természet sokkal fejlettebb nálunk, ezért érdemes felhasználnunk a "fejlesztéseit", vélik a tel-avivi kutatók, akik szerint a szaglásra kikísérletezett eljárás más érzékszervekre is alkalmazható, például a látásra vagy a tapintásra. Egyes állatok könnyedén azonosítják a robbanóanyagokat, a kábítószereket. Olyan állatok is vannak, amelyek a szagérzékelésükkel betegségeket diagnosztizálnak. Vagy képesek előrejelezni a földrengéseket. "A határ a csillagos ég" – mondta a Neuroscience Newsnak a kutatócsoport egyik tagja.

A fejlesztés következő fázisában navigációs képességgel ruházzák fel a a szagérzékelő robotot, hogy képes legyen önállóan lokalizálni a szagforrást.

Piaci hírek

Új márkanév alatt hódítaná meg az intelligens járműveket a Huawei

A kínai vállalat szerint jelentős átalakulás előtt áll az autóipar, ők pedig vezető szerepre törekednek az "intelligens vezetés forradalmában".
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.