Több mint két év és három nekifutás után végre tényleg a francia konglomerátumé lehet a brit szoftverfejlesztő cég. A trükkös felvásárlással mindenki jól járhat.

Néhány apró részlettől eltekintve most gyakorlatilag ugyanazokat a dolgokat írhatjuk le, mint 2015 nyarán, amikor először merült fel, hogy a francia Schneider Electric egy komplikált manőversorozattal magához láncolná az idén 50. évfordulóját ünneplő angol Aveva Groupot. Az a deal végül féléves huzavona után összeomlott, ám a hét elején mindkét fél megerősítette, hogy immár végérvényesen megköttetett az üzlet.

Adnak és vesznek

A most nyilvánosságra hozott információk szerint a felek a két évvel ezelőtti megállapodást melegítették fel. Első lépésként a britekhez kerül az adósságoktól és pénzeszközöktől megtisztított Schneider Software divízió, amely jórészt a 2013-ban 3,4 milliárd dollárért megvásárolt Invensys megoldásaiból áll. Ezt követően az így felduzzasztott brit vállalat frissen kibocsátott részvényeiből kap a Schneider Electric annyit, hogy részesedése az Avevában eléri majd a 60 százalékot. A maradék 40 százalék az Aveva eddigi részvényeseinél marad, ám ők az irányítás elvesztéséért komoly summát kapnak. A kompenzációs csomag 550 millió font készpénz mellett 100 millió font értékben további Aveva-részvényeket tartalmaz.

Az ügylet végrehajtását követően az ipari szoftverek piacán egy domináns globális szereplő születhet, amely egy ideig bizonyosan nagy önállósággal tevékenykedhet a Schneider Electric vállalati struktúrájában. A két félből összerakott új Aveva a becslések szerint 3 milliárd fontnyi cégértékkel bír.

A részletek nyilvánosságra kerülése után az Aveva papírjai a londoni tőzsdén kedden 25 százalékos emelkedéssel nyitottak, míg a Schneider Electric részvénye alig reagált a hírre: mindössze enyhe, egyszázalékos erősödést tudott felmutatni.

Betett az olcsó olaj

Az 1967-ben alapított, egyetemi csoportból alakult cambridge-i vállalkozás évtizedek óta meghatározó szereplője az ipari automatizálásnak. Az elmúlt időszakban elsősorban az olaj- és energetikai cégeknél, erőműveknél, illetve a hajózásban voltak erős pozícióban. Ezeknek az ügyfeleknek kínáltak termékeket a CAD/CAM rendszerektől kezdve az információmenedzsment megoldásokon át a létesítményüzemeltetést támogató technikákig.

Az olajárak csökkenésével azonban a növekedési lehetőségek is beszűkültek, így nem véletlen, hogy a két cég elkezdett egymás felé kacsintgatni. A Schneider Electronicstól érkező szoftveres megoldások kevés átfedést mutatnak az angolok portfóliójával, így a kiszélesített arzenál új lehetőségekkel kecsegtet más iparágakban is. Arról nem is beszélve, hogy az Aveva termékeinek értékesítése eddig nem volt túl sikeres a tengerentúlon, viszont a friss felállásban már a francia cégcsoport ottani erős jelenlétére és kiterjedt kapcsolatrendszerére is támaszkodhatnak.

Kétszer már elbuktak

Ahogy a bevezetőben említettük, a vállalatoknak nem ez az első, sőt nem is a második kísérlete arra, hogy egyesítsék erőiket. A 2015 végén megfeneklett első tárgyalássorozatott tavaly júniusban a franciák részéről egy újabb megkeresés követte, ám az a kör mindössze két napig tartott.

Hogy most mégis miért sikerült akkor a dolog? Valószínűleg közrejátszhatott az Aveva menedzsmentjének időközbeni megváltozása. Idén év elején ugyanis a céget több mint harminc évig irányító Richard Longdont a vállalat korábbi pénzügyi igazgatója váltotta a vezérigazgatói székben. James Kidd a megállapodás értelmében addig marad a frissen felturbózott Aveva élén, amíg az új tagokból álló igazgatótanács nem nevezi ki utódját.

Cloud & big data

Mikrovállalkozót csinált chatbotjából az Anthropic

A házon belül lefolytatott kísérleti projekt során az algoritmus stabilan szállította a furcsábbnál furcsább megoldásokat. A cég igyekszik az itt leszűrt tapasztalatokat a modellek fejlesztésénél kamatoztatni.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.