Valódi felhős rendszer lesz az Adobe Creative Cloudjából. Eddig ugyanis a felhő elsősorban csak tárolási (háttér)szolgáltatást biztosított az amúgy desktopon futó alkalmazásoknak (Photoshop, Illustrator, Premier Pro stb.), és a "cloud" elnevezés inkább egyfajta marketingfogás lehetett, hogy jobban meg lehessen indokolni, miért tér át teljes egészében az Adobe az előfizetéses rendszerre a licencértékesítés helyett.
Az Adobe Max konferencia nyitónapján a vállalat azonban a Creative Cloud Web bétájával bemutatta, hogyan lép a felhőhasználat következő szintjére.
A háttérben már eddig is több fontos lépés történt egy valódi SaaS-modell kialakítására, amelynek kétségtelenül a webes verzió bejelentése a leglátványosabb eleme: ez már lehetővé teszi a böngészőn belüli közös munkát asztali alkalmazások (és akár előfizetés) nélkül. A böngészőben elérhető változat is rendelkezik olyan alapvető eszközökkel, melyekkel el lehet végezni a dokumentumokon kisebb finomításokat és gyors szerkesztéseket. Bár a webes változat tudása erősen korlátozott a desktophoz képest, a webes Photoshop is kezeli például a rétegeket.
Az Adobe egyébként nem a felhősítést hangsúlyozta ezeknél a bejelentéseinél az idei fejlesztői konferenciáján, hanem a fejlett együttműködési lehetőségeket, amelyek a Creative Cloud körüli ökoszisztéma határait is kitágították. A múlt évben startolt a Creative Cloud Libraries API, amelynek révén már egy sor külső alkalmazással össze lehet kapcsolni az Adobe rendszerét, a webes változatok pedig a Creative Cloudon belüli csoportmunkára adnak lehetőséget.
A lényegi munka marad desktopon
A Creative Cloud Webben a felhasználó kap egy Creative Cloud Spaces nevű projektoldalt, amely az eszközök, hivatkozások és dokumentumok központi rendszerezésére és megosztására szolgál. Az együttműködés felületete pedig a Creative Cloud Canvas, erre a görgethető felületre alakzatokat, szöveget, matricákat, képeket és Creative Cloud-dokumentumokat lehet felrakni. Minden dokumentum az eredetire hivatkozik, így a felhasználók megnyithatják azokat az asztali alkalmazásban, és menthetik az esetleges módosításokat.
A Photoshop és az Illustrator webes felületén az adott munkán közösen dolgozók jegyzeteket fűzhetnek a tervekhez, vázlatokat tehetnek az eredeti képre, rajzra stb. Ezek a csoportmunkát támogató eszközök egyébként a desktop változatok új verziójában is megjelennek.
A The Register szerint az Adobe a webes változatok felületét a iPad-es verzió alapján tervezhette, így aki azon (is) használta a Creative Cloud csomagot, a böngészős felületen gyorsan megtalál minden funkciót. Főleg, hogy az alapértelmezett billentyűparancsok ugyanazok, mint a desktop környezetben.
Lesz felhős InDesign is, de az egyelőre csak alapvető kollaborációs lehetőséget biztosít. Az előfizetéssel rendelkező grafikus operátor megoszthatja a készülő dokumentumot másokkal (előfizetéssel nem rendelkezőkkel is), de a módosításhoz csak az előfizetéssel rendelkező felhasználók kapnak jogot. A grafikai tervezést segítő elemek a Photoshoppal ellentétben az InDesign webes felületén nem érhetők el.
A böngészőben futó Photoshop nyilvános bétáját bármely előfizető kipróbálhatja, míg az Illustrator on the Web, a Creative Cloud Spaces és a Canvas egyelőre csak zárt bétában érhető el. Akit érdekelnek az Adobe Maxon bejelentett újdonságok, itt tájékozódhat a részletekről.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak