Tegnap hivatalosan is bemutatták a készüléket, ami hozta az előzetes várakozásokat: nagyon erős, és a dizáj azoknak biztosan bejön, akiknek a Note 8 tetszett.

Ahogy az a csúcsmobiloknál lenni szokott, a Samsung is folyamatosan szivárogtatta a valós és félinformációkat új csúcskészülékéről a Galayx Note 9-ről, hogy csigázza az érdeklődők kíváncsiságát, és lehetőleg minél többen és minél többet beszéljenek az újdonságról. Tegnap viszont New Yorkban minden kiderült, sőt már a hazai ára is ismert (lásd alább).

Az új phablet olyan erős, mint egy PC, és olyan drága, mint egy felső-közép kategóriába tartozó notebook. Külsőleg nincs sok újdonság. Hasonlít a Note 8-ra – üveg elő- és hátlap fém kerettel –, de a belső igazán figyelemre méltó.

Phabletbe zárt PC

Ami kívülről nem feltűnő, de a Samsung nem győzi hangsúlyozni, hogy a phablet erőforrásai már vetekszenek egy notebookéval – ezt egyébként már korábban is lehetett tudni. Na jó, a kijelző nyilván kisebb, de minden más elég brutál. A kijelző ugyanaz, mint elődjénél, Infinity Display, csak némileg nagyobb: képátlója 6,4 hüvelyk, a panel lekerekített sarkú és szélű Super AMOLED, felbontása pedig 2960×1440 képpont (QHD+).

A központi egység Snapdragon 845 vagy Exynos 9810 (ez régiófüggő, hozzánk például utóbbival érkezik), ami kapott egy speciális hűtési rendszert (Water Carbon Cooling). Modelltől függően alapkiépítésben van benne 6 vagy 8 gigabájt memória, a tárhely alapkiépítésben 128 vagy 512 gigabájt, viszont 1 terabájtig lehet bővíteni, ugyanis kezeli 512 gigabájt kapacitású bővítőkártyákat is.

Mivel ezek működéséhez energia is kell, jött a 4000 mAh kapacitású akkumulátor – a vásárlók meg reménykedhetnek, hogy az erőgép nem kap lángra a kezükben, ahogy az a Note 7-eseknél történt. A Samsung egyébként valószínűleg sokat tanult a kudarcból, többek között komoly fejlesztésbe is kezdett, hogy gyorsabban tölthetővé és biztonságosabbá tegye a mobilok akkuit. A gyártó adatai szerint az akku egy napnyi intenzív használatot bír. Van gyorstöltési lehetőség USB-C porton és vezeték nélkül is.

Megújult a készülék tolla. A 9-es modell S Penje már Bluetooth LE (Low Energy) kapcsolaton kommunikál a készülékkel. Emiatt sokoldalúbb (lehet vele léptetni prezentációt, vezérelni pl. kamerát, zenelejátszót stb.), írásra pedig teljesen úgy használható – állítja a Samsung – mint egy rendes toll, és nagyjából azt az élményt is adja. Viszont lesz egy új eszköz, aminek a töltésére is figyelni kell, azaz ha nem használjuk, vissza kell tolni a helyére, mert ott automatikusan töltődik.  Írni lehet vele akkor is, ha lemerült.
 

Egy USB-C–HDMI kábel és egy külső monitor, és máris a desktopon érezhetjük magunkat

Az S Pen sokoldalúsága indokolt is, ugyanis a telefon asztali módban (DeX) szinte teljes desktop élményt ad. A Dex használatához dokkoló sem kell, mert a telefon egy szabványos USB-C–HDMI kábellel kapcsolható külső kijelzőre. A külső kijelző lényegében egy speciális kiterjesztett asztalként jelenik meg, amire úgy lehet kitenni valamit, például egy filmet a gyerekeknek, hogy közben a Note 9 saját képernyőjén tudunk tovább dolgozni valami egészen máson.

Minden más

Az előlapi szelfikamera 8 Mpixeles. A hátlapra 12 Mpixeles duplakamerás rendszer került nagyon sok automatizálási lehetőséggel – még a finomhangolást is elvégzi helyettünk a környezeti viszonyoknak és kiválasztott témának megfelelően. Videót maximum 4K-ban lehet rögzíteni és van szuperlassított felvétel is (960 frame/s). Természetesen vízálló a készülék, bár ezzel a korábbi tapasztalatok alapján jobb vigyázni.

Van benne beépített AKG szteró hangrendszer Dolby Atmos támogatással – bár azért ekkora méretben csodát nem érdemes várni. A külső hangkapcsolatot egy jack csatlakozó biztosítja.

A felhasználóazonosításhoz és a képernyő feloldásához használhatunk ujjlenyomat-olvasót – ez kényelmesebben elérhető helyre, a hátlapra került – és íriszszkennert is.

A készülék mindhárom mobilszolgáltatónál előrendelhető már, az értékesítés azonban csak augusztus 24-től kezdődik. Listaára 335 ezer forint, de az előrendelőknek a Telekom és a Telenor kerek 30 ezer forint, a Vodafone pedig 31500 forint kedvezményt ad. A magyar piacra első körben a gyengébb változat érkezik (6 giga memória, 128 giga tárhely).

Konzumer tech

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.