Míg a felső kategóriában több gyártó folyamatosan igyekszik az Apple tyúkszemére lépni valamilyen iPadet is túlszárnyaló tablettel, többen ráálltak a gazdaságos alternatívák gyártására. Ahogy az okostelefonoknál a ZTE is nagyot villantott a Blade-del, a táblagépeknél is sikerre viheti egy-egy jól eltalált olcsó modell - például a WayteQ legújabb eszköze.
Mivel a hazai tablet-piac még valamivel az okostelefon-őrület mögött jár, a gyártók "időben vannak" abban a tekintetben, hogy elhelyezkedjenek a hazai piacon, elosztogassák egymás között a trendi, legjobb, vagy épp legolcsóbb címkéket. Ahogy már az idei CeBIT kapcsán is megírtuk, a tabletpiacon máris elindult a kínai invázió, a sok névtelen gyártó és egy kaptafára készült termék közül azonban jó pozicionálással, gusztusos körítéssel kiemelkedhetnek olyan versenyzők, amelyek egyszerre tudnak "olcsók és finomak" lenni.

Első látásra A WayteQ xTAB sorozatában eddig egy 7 és egy 10 hüvelykes táblagép jelent meg, a most kipróbált 100s ez utóbbinak kissé aktualizált változata. Úgy döntöttünk, hogy még kipróbálás előtt megnézzük, a most érkezett szállítmányt mennyiért kínálják a hazai boltok, és ennek fényében alkotunk véleményt, hiszen már előre tudni lehetett, hogy ennek az eszköznek leginkább az árcédulája a legfontosabb hirdetési fegyverténye. Most tehát előre lelőjük a(z egyik) poént: találtunk olyan hivatalos forgalmazót, ahol az xTAB-100s már 64 ezer forintért elvihető. Nem, ez nem egy szolgáltató kezdőrészlete, nem is kell hozzá valamilyen előfizetést venni és két évig hűségesen fizetni. Ez egy 10 hüvelykes tablet, ennyiért.



Ehhez képest már a doboz kicsomagolása teljesen kulturált élmény, a mágnesesen záródó dobozfedél alatt egy puha műanyag réteggel védve bújik meg maga a tablet, alatta pedig ezüstös feliratú, fehér dobozokban találjuk a töltőt, illetve az egyéb kábeleket. A szállítmány frissességét az is bizonyította, hogy a sértetlenül fóliázott csomagból kiemelt tablet annak ellenére, hogy csupán alvó módban várta a tesztet, 97 százalékos akkutöltöttséget jelzett.

Olyan, mintha Maga a táblagép távolról tökéletesen összekeverhető bármilyen átlagos táblagéppel, ráadásul a fekete eszköz karimája is fekete, ezért még az "ezüstszélű", drágább készülékeknél is egy fokkal komolyabbnak hat. Persze kezünkbe fogva már érezhetjük a némelyest olcsó műanyag sima, ujjnyom-gyűjtő felületét, ám olyasmi ez, mint gyerekkorunkban a csokoládé felirata ("a felületen látható kakaóvaj az élvezeti értéket nem befolyásolja"). A 9,7 hüvelykes kijelző alatt a szokásos Android kezelőgombok (vissza, főmenü, app-lista) találhatóak, bár sajnos háttérvilágítást nem kaptak. Felül a bekapcsológomb, jobb oldalt pedig a különválasztott hangerőgombok a felületbe süllyesztve helyezkednek el.

A készülék alsó keskeny felén több csatlakozót is lelünk: a microSD bővítőkártya foglalata mellett microUSB és HDMI port, valamint fülhallgató-kimenet figyel, rajtuk kívül egy apró reset gombot vehetünk észre, és a töltő egyedi csatlakozóját. Igen, érdekes módon az xTAB-100s nem a microUSB-t használja erre a célra, hanem a régi Nokia telefonokhoz hasonló "minifullánkon" keresztül kapja az áramot.



A tablet némelyest vaskosabb és nehezebb a vele megegyező méretű "pályatársaknál", 650 grammot nyom. 9,7 hüvelykes képátlójú kijelzője 1024x768 képpont felbontású, az előd-készülék TFT-je helyett azonban már IPS LCD, ezért a piacon amolyan "közepesen kontrasztos" kategóriába emelkedett (persze az új iPad Retina Display-ét nem számítva; az Apple ezzel egy időre az androidos versenytársakat is legyorsulta).

Óvatos erőnlét Azt valószínűleg senki se várja, hogy a 64 ezres árkategóriában valami hatalmas hardveres izomzat foglaltatik: a 100s alapszintű hardvere azonban egy átlagos tablet-használó igényeinek tökéletesen megfelelhet. Az egymagos Cortex-A9 processzor 1 gigahertzen ketyeg, működésében egy Mali-400 grafikus vezérlő és 512 megabájtnyi RAM segíti. Tárhely tekintetében egyrészt 1 gigabájtot, valamint egy "beépített memóriakártyaként" funkcionáló NAND flash tárolót is találunk, amelyben a teszt alapkiépítésekor 2,1 gigabájt állt szabadon. Emellett persze még mindig ott az SD foglalat, amelybe maximum 32 gigabájtos kártyát tehetünk.

A 100s alapkiépítésben csak WiFi kommunikációra képes, bár érkeznek híresztelések egy esetleges, később érkező 3G-s változatról is. A 64 ezres árba szintén nem fért bele GPS modul és Bluetooth sem. A 802.11 b/g/n WiFi azonban gyorsan és megbízhatóan teszi a dolgát, a tablet stabilan kommunikál vezeték nélkül. Apró előlapi VGA kamera segíthet az IP-videóbeszélgetések lebonyolításában, a hátlapon pedig egy fixfókuszú, 2 megapixeles képrögzítő található, amelyekkel viszonylag átlagos szintű "turistafotók" szintjéig mehetünk el.



Működés közben Az eszközön nincs semmilyen extra szoftveres réteg vagy felhasználói felület, és jelenleg még az Android tabletes szinten kissé öregecskének számító 2.3.4-es változata fut. Szerencsére a tablet több külföldi forrás szerint a Honeycomb kihagyásával rögtön 4.0 Ice Cream Sandwich frissítést kaphat valamikor a jövőben. Épp ezért a nagy képernyő kihasználtsága nem annyira teljes, mint a már tabletre tervezett Android változatok esetében, pötyögés közben kissé a legelső Samsung Galaxy Tab "nagyra nőtt telefon" érzete lett úrrá rajtunk, de néhány általánosan használt tabletes alkalmazás feltelepítése után már nem volt kiemelkedően zavaró az újabb funkciók hiánya.

Levelezés, webböngészés, jegyzetelés közben gyakorlatilag ugyanolyan érzés az xTAB-100s használata, mint bármilyen más tableté, ilyenkor erős hasonlattal egy csúcsmodelltől is megkölönböztethetetlen. Persze több alkalmazás egyidejű futtatása közben már akadozik, időnként lelassul az appok közötti váltás, és a Tegra alapú csodagépekre fejlesztett, grafikailag felturbózott játékok szinte kivégzik a kis WayteQ-et, ám nagy meglepetésünkre még 1080p-s videót is le tudtunk rajta játszani.

A több órás igénybevételt kissé intenzívebb melegedéssel reagálta le a tablet - igaz, ez még a legnagyobbaknál is előfordul. Általános használat (nem folyamatosan aktív WiFi, filmlejátszás, zenehallgatás, jegyzetelés, irodai alkalmazások használata, gyengébb tabletes játékok) mellett kissé gyorsabban merült le, mint versenytársai: 3500 mAh kapacitású akkuja mindössze 4 órát bírt.

Összességében vizsgálva azonban pontosan ugyanaz a WayteQ xTAB-100s hatalmas előnye, amely a ZTE-nek már hatalmas sikert hozott a Blade okostelefon esetében. Kifejezetten padló felé közelítő árszinten ad tabletet olyan felhasználók kezébe is, akik egy iPadről vagy egy újabb Galaxy Tabről csak álmodhatnak.

Radiátornak is kiváló a legújabb iPad
A vállalatok nem félnek a mobil eszközöktől [infografika]
CeBIT 2012: óriások, kínaiak és díjnyertes magyarok

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.