Az AlphaEvolve-ot az algoritmikus problémák megoldására, meglévő rendszerek optimalizálásra hozták létre. Az evolúciós megközelítésnek már dollármilliókat érő eredményei vannak házon belül.

A Google mesterséges intelligenciához köthető kutatási részlege egy tudományos kutatásban, fejlesztésben igencsak hatékonynak tűnő ügynököt mutatott be. A DeepMind laborjában kifőzött AlphaEvolve elnevezésű ágens a Gemini nagy nyelvi modellre épül, ám a generatív algoritmusok többségéhez képest másként, ún. evolúciós megközelítéssel működik.

A hagyományos chatbotokhoz képest hatékonyabb, ráadásul halucinációkkal sem terhelt feladatmegoldás kulcsa egy automatikus kiértékelő mechanizmus. Ezzel az AlphaEvolve által első körben generált lehetséges megoldásokat megrostálják, és az ágens csak a legjobb értékelésű úton haladva finomítja tovább az eredményt.
 

Az AlphaEvolve működési mechanizmusa (forrás: Google)


A fejlesztők szerint a rendszer azért is tekinthető kiemelkedőnek, mert ellentétben a szűk feladattípusokra koncentárló "célügynökökkel", az ő megoldásuk általánosan bevethető bármilyen programozási vagy algoritmikus probléma megfejtésére, illetve az ilyen jellegű kutatások támogatására.

Bizonyíték, nem ígéret

Az AlphaEvolve képességeit a blogbejegyzésben fellelhető hangzatos kiszólások mellett ugyanakkor már konkrét adatok és eredmények is alátámasztják. A DeepMind tájékoztatása alapján rendszerüket már egy éve használják házon belül, aminek kézzel fogható haszna lett.

A Google adatközpontjaiban működő Borg klaszterkezelő ütemezési heurisztikáját például az algoritmus javaslatára módosították. Ez a finomhangolás pedig 0,7 százalékkal csökkentette globálisan a keresőóriás számítási erőforrásigényét. Ez az 1 százalékot sem elérő megtakarítás pedig dollárban kifejezve rögtön milliókra ugrik, ha egy Google méretű cégről van szó.

Az AlphaEvolve emellett a magát a generatív MI működését is képes felgyorsítani annak köszönhetően, hogy az ilyen feladatoknál alapvető fontosságú mátrixszorzási műveleteknél is sikerült vele túlhaladni az eddig érvényben lévő optimális módszert (utóbbit  Volker Strassen matematikus találta ki még 1969-ben).

A tervek szerint a Google hardverfejlesztés területén is kamatoztathatja majd az AlphaEvolve erényeit. Egy a Tensor csipek hatékonyabb működését segítő tervvel már elő is állt az algoritmus, amelynek ellenőrzése éppen most zajlik a vállalatnál.

Jó hír az akadémiai szféra számára, hogy a cég nem akarja a fejlesztést szigorúan házon belül tartani. Egyetemi kutatóknak máris lehet jelentkezni a korai hozzáférési programra, miközben a Google-nél "vizsgálják a lehetőségét annak, hogy az AlphaEvolve még szélesebb körben is elérhetővé váljon". Utóbbi valószínűleg azt takarja, hogy még ki kell találni, miként lehet terméket faragni az életképesnek bizonyuló házi fejlesztésből.

(Kép: Google)

Cloud & big data

MI-hirdetésekkel turbózná reklámbevételeit a Netflix

A világ legjelentősebb streamingszolgáltatójánál jól fogynak az olcsóbb, reklámokat tartalmazó csomagok. Az ambíciózus növekedési tervek elérését pedig saját kiszolgáló platform és generatív algoritmusok támogatják.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.