Az Ericsson legfrissebb mobilitási jelentése év végére 2,9 milliárdra becsüli az 5G-s előfizetések számát, miközben a szolgáltatóknak kezd kifizetődővé válni az otthoni mobilnet technológia.

Kijött az Ericsson legújabb Mobilitási Jelentése, amely nagyjából másfél évtizede évente kétszer tekinti át részletesen a távközlési szektor helyzetét és közeljövőre vonatkozó kilátásait. A mostani kiadás fő számaiban és felvázolt trendjeiben egybecseng a múlt év végén kiadott legutóbbi jelentéssel.

A svéd nagyvállalat becslése szerint az összes 5G előfizetés száma 2025-ben eléri a 2,9 milliárdot, ami a teljes előfizetői kör harmadát teszi ki. 2030-ra pedig 6,3 milliárdra nőhet ez a szám, nagyjából kétharmadnyi tortaszeletet kihasítva a piacból.
 

Mobil előfizetések megoszlásának alakulása technológia szerint – milliárd előfizetés
(forrás: Ericsson Mobility Report)

 

Az idei első negyedévben a mobilhálózatokon bonyolított adatforgalom 19 százalékkal nőtt 2024 hasonló időszakához képest. Bár a növekedés üteme lassul, az adathasználat abszolút értékben továbbra is évről évre bővül: a tanulmány előrejelzése szerint 2030 végéig több mint kétszeresére nő majd a globális mobiladat-forgalom. A tavalyi év végén a mobiladat-forgalom 35 százalékát már 5G hálózatok bonyolították világszerte, és a becslések szerint ez az arány 2030-ra meghaladja majd a 80 százalékot is.

Európában már 50% az 5G lefedettség, de Közép-Európa megfontolva halad

Európában 2024 végére az 5G középsávú (mid-band) hálózatok lefedettsége átlépte az 50 százalékos lakossági arányt. Ez nagyjából megfelel a globális átlagnak, ugyanakkor jelentősen elmarad az élen járó régióktól: Észak-Amerikában például már 90 százalék fölé emelkedett a középsávú 5G-lefedettség, míg Indiában 2024 végére elérte a 95 százalékot.

Közép- és Kelet-Európa eltérő ütemben halad az 5G-átállásban: a technológia kiépítése és az előfizetések felfutása lassabban zajlik, mint Nyugat-Európában – részben a spektrumkiírások elhúzódása miatt. Ugyanakkor a térségben több ország is felgyorsította az 5G-fejlesztéseket a növekvő kereslet hatására. Magyarországon az 5G már túlmutat az okostelefonokon: a hálózat szerepe egyre hangsúlyosabb az autóipari fejlesztésekben és más ipari felhasználási területeken is – mutat rá a jelentés.

A régióban az 5G-előfizetések száma 2024-ben 70 százalékkal nőtt, elérve a 31 milliót – ez a második legalacsonyabb érték globálisan, csak a Szubszaharai Afrikában mért szám volt ennél kevesebb, míg Észak-Amerikában már 316 millió, Kínában pedig már egymilliárdnál is több 5G-előfizetés volt. A 4G jelenleg még mindig a domináns technológia régiónkban, 2024 végén az összes előfizetés 85 százalékát tette ki, ám ez az arány várhatóan csökkeni kezd, ahogy az előfizetők fokozatosan áttérnek az 5G-re.

Jó üzlet lett az otthoni mobilnet

A jelentés nagy hangsúlyt fektet a fix, helyhez kötött, de vezeték nélküli internetszolgáltatás (Fixed Wireless Access, FWA), azaz az otthoni mobilnet felfutásának. Világszerte a vizsgált szolgáltatók 80 százaléka már kínál FWA-alapú internetet, ezen belül pedig a sebességalapon árazott előfizetések szegmense növekszik a leggyorsabban. Az 5G hálózat lehetővé teszi, hogy a szolgáltatók különböző sávszélességű csomagokat alakítsanak ki – hasonlóan a vezetékes vagy optikai hozzáféréshez –, ami a korábbi FWA-generációkhoz képest jóval nagyobb bevételszerzési lehetőséget biztosít számukra.

Világszerte a szolgáltatók 51 százaléka kínál ilyen sebességalapú FWA-csomagot – ez 27,5 százalékos növekedés 2024 júniusához képest. A növekedés üteme különösen figyelemre méltó annak fényében, hogy már a tavalyi adat is 50 százalékos emelkedést mutatott a 2023. júniusi értékhez képest.

Mindez azt is jelenti, hogy 2030-ra a fix, helyhez kötött internet-előfizetések 35 százaléka nem vezetékes, hanem vezeték nélküli lesz – ez szám szerint 350 millió FWA-kapcsolatot jelent majd az évtized végén. Az 5G alapú FWA kulcsszerepet játszik a szélessávú internetelérés globális terjedésében, különösen olyan területeken, ahol a vezetékes infrastruktúra nehezen kiépíthető.

Mobilitás

Mikrovállalkozót csinált chatbotjából az Anthropic

A házon belül lefolytatott kísérleti projekt során az algoritmus stabilan szállította a furcsábbnál furcsább megoldásokat. A cég igyekszik az itt leszűrt tapasztalatokat a modellek fejlesztésénél kamatoztatni.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.