A hagyományokhoz híven év végéhez közeledve megjelent a világ mobilhálózatainak helyzetét taglaló Ericsson Mobility Report legújabb kiadása [PDF]. A svéd távközlési vállalat immár 27. alkalommal elkészített szakmai riportjából többek között megtudható, hogy Európa továbbra is lemaradásban van kiépítettségben, illetve az is, hogy már megjelentek az első "felszeletelt" 5G-hálózatok a szolgáltatók kínálatában, amelyekkel tömegrendezvényeken vagy katasztrófahelyzetekben lehet garantálni a kapcsolatot azoknak, akiknek igazán fontos.
A tanulmány szerint az 5G-s előfizetések száma 160 millióval növekedett az idei harmadik negyedévében, amivel globális szinten elérte az 2,1 milliárdot. Világszerte 320 mobilszolgáltató indított már el kereskedelmi 5G szolgáltatást, de ezeknek csak ötöde dedikált hálózati architektúrán (standalone 5G).
Az 5G kiépítési ütemében továbbra is jelentős regionális különbségek figyelhetők meg. Indiában és Kínában például már 95, Észak-Amerikában 90 százalékos az 5G lakossági lefedettsége. A jelentés összefoglalója kiemeli, hogy ez már teljes egészében 5G középsávon valósul meg, ami a lefedettség és sebesség szempontjából ideális egyensúlyt és felhasználói élményt kínál. Európában eközben a teljes lakossági 5G lefedettség 80, a középsávú pedig csak 40 százalékos.
Mobil előfizetések megoszlásának alakulása technológia szerint – milliárd előfizetés
(forrás: Ericsson Mobility Report)
Ahogy a jelentés grafikonja is mutatja, mire az 5G érdemben meghaladja majd a korábbi technológiák használatát, már várhatóan fel is tűnik a még fiatalabb trónkövetelő, a 6G. Ez azonban a távközlési hálózatok "természetes evolúciójának" tekinthető, hiszen hasonló mintázat szerint alakult át a piac a 4G/LTE megjelenésekor is.
A jelenlegi trendek alapján a mobil adatforgalom növekedési üteme lassul. A legutóbbi negyedévben alig 21 százalék volt az előző év azonos időszakához mért bővülés mértéke (öt éve ez a szám 80% fölött volt). Jelenleg az adatforgalom havi 157 exobájtra rúg – okostelefonok esetében ez 19 gigabájt havonta készülékként – és az évtized végéig a háromszorosára nő majd. Ebben a növekményben benne van a virtuális és kiterjesztett valóság (VR/AR) terjedése, de nincs benne az AI alkalmazások hatása – annak hatása ugyanis még képlékeny.
A szeletelés hozhatja az üzletet
A jelentés két esettanulmány mentén mutatja meg a network slicing (hálózat-szeletelés) technológiában rejlő lehetőségeket. A megoldással a rendelkezésre álló hálózati kapacitást lehet villámygyorsan úgy szabályozni a szolgáltatóknak, hogy egyazon fizikai hálózaton belül több logikai hálózat jöjjön létre és üzemelhessen párhuzamosan. A szolgáltató így lényegesen egyszerűbben biztosíthat hálózati prioritást és stabil rendelkezésre állást az alhálózatra csatlakozó kliensek számára, amelyeknek így nem kell több ezer másik eszközzel versengeniük ugyanazért a sávszélességért.
Például, ha egy koncert vagy sportesemény miatt sok tízezer felhasználó tömörül kis helyen – ilyenkor külön hálózati szelet biztosítóható a jegyolvasó és POS-termináloknak a zavartalan lebonyolítás érdekében. Másik felhasználási mód a tűzöltóknak és rendőröknek dedikált hálózati szeletek biztosítása, de a technológia alkalmas extra kiberbiztonságot igénylő tevékenységekhez is, hiszen az érzékeny adatok továbbításához használt hálózati szelet elkülönül a hálózat többi részétől – olvasható a jelentésben.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak