Már csak pár óra, és Las Vegasban elszabadul az őrület, hiszen nyit a világ legnagyobb konzumer elektronikai kiállítása. A lapok pedig az előzetes listák alapján már el is döntötték, miről szól majd a kiállítás négy napja: a mesterséges intelligenciáról. Pontosabban arról, amit a Samsung is címnek választott a rendezvény nulladik napjára tervezett sajtótájékoztatójához: AI for All: Everyday, Everywhere.
"A világ legnagyobb technológiai kiállítása [...] azt ígéri, hogy mesterséges intelligenciát tömnek szó szerint mindenbe, aminek van bekapcsológombja" – írja a Quartz. A TechCrunch megkezdte élő közvetítését, és bár az első beszámolókban nem írták le az artificial intelligence kifejezést, minden bejegyzés mögött megbújik legalább egy kicsike MI.
Ezt az MI-zajt nehéz túlkiabálni, de a cégek azért próbálkoznak, leginkább a valósággal köszönőviszonyban sem lévő szókapcsolatokkal. Az LG jó előre meghirdetett sajtótájékoztatójának a címe: Life's Good 24/7 with Affectionate Intelligence. A kérdés már csak az, melyik a riasztóbb: ha gyengédnek, vagy ha szeretetteljesnek látjuk az MI-t?
A lényeg, hogy az új termék nevében ott legyen az A és az I. Majdani tulajdonosainak többsége úgysem lát bele az alkalmazott mesterséges intelligencia mélységeibe (vagy sekélységeibe). Hiába jósolja az intézményi befektetők többsége, hogy idén nem szabad évi 20 százalék fölötti hozamot várni az MI-cégek papírjaitól, az ügyfelek egészen mást gondolnak, így valószínűleg tovább tart az MI-rali, jósolja a Bloomberg News.
Mélységek és sekélységek
De ki is látná át a mesterséges intelligencia jelenlegi mélységeit vagy sekélységeit? A hangzatos terméknevek nem könnyítik a tisztánlátást. Miféle mesterséges intelligencia működhet például a Samsung AI Hybrid Cooling technológiát használó hűtőjében, amelyben egy Peltier-elemmel és állítólag MI-vezérléssel javították a hűtés hatásfokát, és csökkentették a hűtő belső hőmérsékletének ingadozását.
Aztán vannak olyan "újdonságok", melyekkel más kontextusban valószínűleg sokan találkoztak. Ez legalább némi garancia arra, hogy talán használhatók is. A Samsung bemutatja például idegen nyelvű élő műsorokat valós időben feliratozó okos TV-jét, amely induláskor hét nyelvet támogat. Az eddigi tapasztalatok alapján szintén reménykeltő lehet a Timekettle 2018-ban bemutatott tolmács fülhallgatójának új verziója, a W4 Pro. A füles 3-5 másodperces késleltetéssel fordít mindkét irányba 40 nyelven telefon- és videohívásoknál.
Őrült-merész ötletek azonban nem csak a tengerentúlon születnek. A francia Withings, amely egészségügyi eszközöket is gyárt, egy csodatükörrel kápráztatja el a CES látogatóit. A csodát természetesen az MI szolgáltatja. A tükör állítólag 360 fokos testszkenneléssel megméri használója súlyát, valamint a szív és a tüdő állapotára is le tud vonni következtetéseket. Az Omnia nevű eszköz azonban túl drága lenne, így nem is tervezik gyártani.
Lesz robotporszívó a Roborocktól padlón eldobott kisebb ruhadarabok begyűjtésére alkalmas karral otthonra, meg holografikus kijelzővel ellátott autószélvédő a Hyundaitól, hogy otthon a robotporszívónak legyen kinek a ruháit összegyűjteni. A kijelző állítólag a vezetőtől a mellette lévő utasig a teljes ablakfelületet kihasználja a navigációs információk, a járműadatok és a biztonsági figyelmeztetések megjelenítésére. Már csak arra lennénk kíváncsiak, hol látja a vezető az utat.
Lesz 90 másodperc alatt szemvizsgálatot végző készülék és MI-vel működő hormondetektor... Szóval minden, ami eszünkbe juthat, és amire nem is gondolnánk.
A CES nem vicc
Ám szerencsére nemcsak értelmes és kevésbé értelmes csecsebecsék meg termékké soha nem fejlődő prototípusok seregszemléje a CES, hanem fontos bejelentések és demonstrációk helyszíne is. Debütál a HDMI 2.2, amelyről egyelőre annyit lehet tudni, hogy minden paraméterében jobb lesz, mint a 10K-s felbontást és 120 Hz-es képfrissítést biztosító 2.1. Következő generációs GPU-kkal (vagy legalább egy ígérettel) érkezik Jensen Huang Nvidia-vezér. Az új generáció állítólag 70 százalékkal lesz gyorsabb elődjénél. Meg lesznek AI PC-k is, hátha a nagyközönség is beleszeret végre a Copilot-gombba.
És hogy mi lesz január 10-e után? A Bloomberg munkatársa, Dana Wollman némileg szkeptikus. Mint írja, a CES-ek merész állításoktól hangosak, de az állítások valóságtartalmát nehéz ellenőrizni a bemutatótermekből. Az MI-vel kapcsolatos kütyük esetében pedig különösen gyakori, hogy szakadék tátong az ígéretek és a technológia valós képességei között. És akkor a fogyasztók igényeiről még nem is beszéltünk.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak