Egyes esetekben akár a 40 százalékkal is drágult április elsejétől a Power BI. A Microsoft tavaly novemberben jelentett be, hogy a Power BI Pro ára havi 10-ről 14 dollárra, míg Power BI Premium Per Use (PPU) havi 20 dollárról 24-re drágul. Az áremelést a platformban megtestesülő tízévnyi innovációval indokolták, valamint azzal, hogy a kiterjedt és sokrétű a felhasználói bázis (350 ezer szervezet és 6,5 fejlesztő), amit ki kell szolgálni.
Valójában az állhat a háttérben, hogy felértékelődtek az adatokkal kapcsolatos vállalati folyamatok. Ezen a piacon pedig az elemzéseket segítő adatvizualizáció terén az elsők között lépő Microsoftnak jók a pozíciói a Power BI-jal, és ezt nyilván szeretné érvényesíteni az árakban.
Az áremelés egyelőre csak az új ügyfeleket érintik. A folyó szerződések esetében az új árakat a szerződés megújításakor érvényesítik.
Több úton indulhatnak az ügyfelek
A Microsoft több lehetőséget kínál. A legegyszerűbb helyzetben azok vannak, akik a Microsoft 365 E5 vagy az Office 365 E5 előfizetés keretében vásároltak Power BI-t úgy, hogy egy évre előre fizetnek. Számukra marad a régi ár. Ez a csomag azonban rengeteg szolgáltatást tartalmaz, aminek megfelelően drága.
További négy licencelési módja van a platformnak.
● Power BI Pro: 2015 óta létező felhasználónkénti licenc. Ez az alap adatvizualizációs és riporting eszközöket tartalmazza. Több mint 100 adatforrást támogat, natív integrációs lehetőséget biztosít termelékenységi eszközökhöz, és vannak benne mesterségesintelligencia-alapú funkciók is.
● Power BI Premium Per User (PPU): ezt 2021 áprilisában vezetették be. A Pro csomaghoz képest többek között támogatja nagy modellméretekhez való hozzáférést, és gyakrabban érkeznek hozzá frissítések. A csomag szintén felhasználónként licencelhető.
● Beágyazott Power BI: ezt azoknak a független szoftvergyártóknak kínálják, melyek adatvizualizációs funkciókat is biztosító alkalmazásokat fejlesztenek.
● Microsoft Fabric: a 2023-ban bejelentett analitikai platform teljes körű szolgáltatást igyekszik biztosítani. Egységben kezeli az adatokat, az analitikát és a mesterséges intelligenciát. Használatát a Microsoft az igénybe vett kapacitások alapján számlázza ki.
VMware-stratégia pepitában?
A The Register szerint az ügyfelek egy része az új árazási konstrukciót úgy értelmezte, hogy Redmondból a Microsoft 365 vagy a Fabric felé akarják terelni őket. Az érintett szervezetek vagy bevállalják a magasabb költségeket, vagy keresnek egy akár kisebb tudású, de olcsóbb alternatívát.
A stratégia némileg emlékeztet a VMware-ére. Miután a cég a Broadcom tulajdonába került, radikálisan átalakította a licencelési struktúráját: termékeihez csak csomagban – így értelemszerűen drágábban – és csak előfizetéses formában lehet hozzájutni. Úgy tűnik, a döntés bejött. Miért ne jönne be az ezen a pályán régebb óta és biztosabban mozgó Microsoftnak?
A cégnek nagy gyakorlata van az áremelések kezelésében. 2022-ben a Microsoft 365 és az Office 365 drágult jelentősen, tavaly a Dynamics lett drágább (az MI funkciókra hivatkozva), és már tesztelik a következő jelentősnek ígérkező áremelést is.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak