A Motherboard blogon megrendelték és minden szempontból darabokra szedték.

A valódi, az Apple által gyártott, ezer dolláros iPhone X csúcstelefonok darabokra szedésén már túl vagyunk, sőt azokról az alkatrészekről is sokat lehetett olvasni, amelyeket a független szervizek külső gyártóktól szereznek be a hivatalos ár töredékéért. A Vice magazin Motherboard blogja most egy olyan iPhone X modellt boncolt fel, amelyben eleve minden alkartrész vagy szoftverkomponens "harmadik féltől" származik – más szóval a telefon teljes egészében hamisítvány, és akár az eredeti ár tizedéért, száz dollárért is megrendelhető.

A lap beszámolója szerint mind a csomaglás, mind maga a készülék nagyon hasonlít az eredetire, bár a kicsit is tapasztalt felhasználók könnyen észrevehetik az árulkodó apróságokat. Látszólag a "Designed by Apple in California" felirattól az IMEI számig minden stimmel, sőt nem csak a készülék dizájnja megtévesztő, hanem a rajta futó rendszer és a legtöbb alkalmazás is élethűen másolja az iOS elemeit. A gondok azonban csak ezután kezdődnek, az androidos (mi más) hamisítvány ugyanis a fontos funkciókat csak az UI szintjén másolja, de valójában nem biztosítja.

Nem nagy meglepetés, hogy a Weather app ikonja Yahoo! Weather szolgáltatást indítja, vagy az App Store megnyitásakor egy hibaüzenet jön, hogy nem sikerül csatlakozni a Google Play Store-hoz. Ennél már neccesebb, hogy a Face ID ügyesen rögzíti a felhasználó arcát, és később valóban feloldja vele a telefon – ahogy feloldja minden más esetben is, amikor valaki (akárki) az arca elé tartja az eszközt. Aztán a Motherboard biztonsági szakértőkkel is megvizsgáltatta a hamis iPhone X-et, és kiderült, hogy a felszín alatt még nagyobb problémák vannak.

Ha nem malware, akkor is minimum egy átjáróház

A szakértők véleményét úgy lehet összegezni, hogy a telefonon nem feltétlenül futnak első szándékkal rosszindulatú kódok, de biztonsági szintekről sem érdemes beszélni, mert a telefon szoftveres felépítésére egyáltalán nem értelmezhető a biztonság kifejezés. Az összedrótozott alkalmazások jó része invazív hozzáférési engedélyeket kér, és a vizsálat során rövid idő alatt olyan hátsó kapukat (backdoor) találtak, amelyek potenciálisan – ha nem éppen szándékosan – alkalmasak mindenféle jogosultságokkal kódokat futtatni és adatokat továbbítani a készülékről.

A hardveres specifikáció, ha nem is ennyire ijesztő, nem kevésébé homályos. Az olcsó MediaTek SoC a 2015-ben kiadott Android Marshmallow-ra épülő rendszert futtatja, valamilyen fórumokról is letölthető firmware-megoldás mellett. A cikkben idézett szakértő szerint a fejlesztők minden valószínűség szerint kínaiak, bár közelebbi azonosításukra nem talált olyan egyértelmű bizonyítékokat, amelyeket írásba is adott volna. Ettől függetlenül arra figyelmeztet, hogy senki ne használjon ilyen okostelefont, akinek egy picit is számít a személyes adatok, információk vagy jelszavak védelme.

Maga a telefon egyébként – leszámítva szinte bármit, amitől iPhone lesz egy iPhone – elműködget, a Motherboard szerzője egy nem különösebben rossz, de már elavult eszközhöz hasonlítja. A hátlap eltávolítása után persze az is kiderült, hogy a felhasznált alkatrészek nem egyszerűen hamisítványok, de nem sok olyan van köztük, amelyik egyáltalán kompatibilis lenne egy eredeti iPhone-nal. Inkább egy több lépcsőben is túlhaladott technolóiával készült, iPhone-Android hibridről van szó, amely egyúttal érdekes kérdéseket vet fel a másodlagos piacon kapható vagy külső gyártóktól származó elemek felhasználásval kapcsolatban is.

A szerző szerint a telefon nyilvánvalóan nem az iPhone X, de mindenképpen egy iPhone X, miközben persze olyan biztonsági kockázatokat rejt, amiket ép ésszel nem érdemes vállalni.

A fenti kép forrása: motherboard.vice.com

Konzumer tech

Vajon milyen céget gründol a Theranos-csalásról elhíresült Elisabeth Holmes párja?

Természetesen olyat, amelyik radikálisan új vérvizsgálattal kívánja forradalmasítani az egészségügyet. Legutóbb ezért 11 év letöltendő járt a családban.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.