Ismét felbukkant az Apple legendás tervezője, Jony Ive, aki amúgy el sem tűnt. Az Apple-től 2019-ben távozó tervezőnek elképesztő hatása volt a digitális termékek formavilágára. Most azonban pont az ellenpóluson tűnt fel: az egyik legbritebb és leganalógabb cégnek tervez. A Linn és Sir Jonathan Paul Ive közös projektjeként elkészül a brit audiofil cég talán legdrágább lejátszó berendezése. A lemezjátszóért 60 ezer dollárt kell fizetni, de mint a TechCrunch felhívja a figyelmet, az érdeklődőknek jó lesz igyekezniük a rendeléssel, mert mindösszesen 250 darab készül belőle.
Miután Sir Jonathan (II. Erzsébet 2012-ben ütötte lovaggá) közel három évtizedet húzott le az Apple-nél – ebből kettőt vezető dizájnerként –, valószínűleg szabadon élhet a hobbijainak. A cégtől való távozása után alapított egy saját céget, a LoveFrom-ot, amelynek a honlapja híven tükrözi a dizájner helyzetét és gondolkodásmódját, ám közben olyan ügyfelei vannak, mint a Ferrari.
Linn + Ive = Sondek LP12-50
Legújabb projektje az 1973-ban Glasgow-ban alapított Linn cég születésnapi Sondek LP12-50 típusjelű lemezjátszója. A cégalapítás 50. évfordulóját nem is lehetne méltóbban ünnepelni: az első Sondek LP12-k ugyanis az alapítás évében kerültek piacra. Annak ellenére, hogy abszolút minimalista lejátszó (akinek mond valamit: függesztett váz, szíjhajtás, később leválasztott motor) sokak szerint az LP-hallgatás csúcsa, az analóg lemezjátszók Ferrarija. Ára is ennek megfelelő, pár millió forintból már össze is lehet hozni egy alapszettet.
Tegyük hozzá, a Linn is haladt a korral, azaz nem ragaszkodott foggal-körömmel az "analógiához". Már akkor elkezdett kísérletezni a digitális hanggal, amikor a high-end hangberendezés-gyártók többsége még gyanúsan méregette a CD formátumot. Mivel a legkeményebb hifisták sokszor nem is zenét, hanem az ún. láncot (a jelforrástól a hangfalig mindent berendezés) hallgatják, a Linn "kiadóként" is megjelent a piacon, a legvájtfülűbb ügyfeleiknek kínált különleges minőségű felvételeket: streamelhető 24 bites, stúdióminőségű hangfelvételeket, bár később inkább összeállt a TIDAL nevű streamingcéggel.
A legismertebb termékük azonban a Sondek LP12, amelynek sikere mindenekelőtt annak volt köszönhető, hogy maximálisan igazodott a high-end hangzásra vágyó ügyfélkör igényeihez. (Ezt az igényt egyesek szerint legpontosabban az ismert Rejtő Jenő-mondás írja le: "Mikor jön rá végre, hogy épelméjű üdülővendégekre nem lehet világfürdőhelyeket bazírozni!") Az eleve húzós árú készüléket folyamatosan lehet tuningolni: pár száz/ezer fontért egy új sasszi, pár száz/ezer fontért egy új kar és így tovább. A hangvisszaadás tökéletesítésében ugyanis mindig van feljebb.
Hagyomány és evolúció
Ive egy interjúban elmondta: az igazi kihívás az volt, hogy ikonikus berendezést kellett újraterveznie. Úgy kellett a lemezjátszót megújítani, hogy bizonyos elemekhez nem nyúlhattak, és figyelembe kellett venni azt is, hogy a Sondek LP12 nem csak hangberendezés, hanem formavilága is kulturális termék. Bár változtattak a mechanikán, a lényegi elemek (pl. a függesztett sasszi) maradtak. Úgy akarták megőrizni a jellegzetes Linn Sondek-hangzást, hogy közben ahol lehet, korszerűsítik is a berendezést.
A cégnél egyébként Ive jelentkezett: a LinkedInen írt a Linn vezérének, mert lemezjátszót keresett magának, és rajongott a Sondekekért. Gilad Tiefenbrun (az alapítónak és az első Sondek LP12 tervezőjének, Ivor Tiefenbrunnak a fia) először azt hitte, hogy spamet kapott. De amikor végül elérték egymást, és szóba került az ötvenéves évforduló, gyorsan megszületett a közös terv.
A közel egy éves tervezői munka a végéhez közeledik. A Linn szerint ha minden jól megy, a születésnapi lemezjátszó idén augusztustól vásárolható meg. És még egy sluszpoén Sir Ive ezt a munkát pro bono csinálta meg a high-end gyártónak. Így talán mi is lehetünk nagylelkűek: ezen a linken megrendelheti a születésnapi lemezjátszót.
Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében
"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.
Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni
A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak