Kína ennyit költ újgenerációs infrastruktúra-fejlesztésekre 2025-ig. Ezzel reagáltak az új amerikai elnök beiktatására.

A héten beiktatták Joe Bident, az Egyesült Államok 46. elnökét, aki azonnal el is törölte elődje, Donald Trump egy sor intézkedését. A Kína ellen az elmúlt években hozott szankciókhoz azonban egyelőre nem nyúlt. Pekingben is számíthattak erre, legalábbis az alapján, hogy a kínai ipari és informatikai minisztérium kutató-elemző háttérintézete, az Információs és Kommunikációs Technológiai Akadémia az új amerikai elnök hivatalba lépéséhez időzítve jelentette be: a kínai állami és magánszektor 2025-ig 1600 milliárd dollárnyi összeget költ az újgenerációs infrastruktúra fejlesztésére. Ez a közösségi infrastruktúrára (közút- és vasútfejlesztések, lakás- és középület-építés, víz- és csatornahálózat fejlesztése stb.) fordítani tervezett összeg mintegy tizede.

Ha viszont azzal hasonlítjuk össze, jegyzi meg a Nikkei, hogy a Gartner előrejelzése szerint csak az idén 3750 milliárd dollárt költ a világ kommunikációs szolgáltatásokra, az adatközpontokra és az egyéb informatikai infrastruktúrára, akkor a kínai terv már nem is tűnik olyan rendkívülinek. (A Gartner Nikkei által is idézett, tavaly októberben kiadott előrejelzése a teljes vállalati IT-költést magában foglalja.)

5G, EV, DC, AI és ami még kell

A kínai kormány az újgenerációs infrasturktúra körébe sorolta az 5G-s hálózatokat, az elektromos járművek töltőhálózatát, az adatközpontokat és a mesterségesintelligencia-fejlesztéseket is. Mindezekhez az energiaellátását ultramagas feszültségű távvezeték-hálózat biztosítja, a városokat nagy sebességű vasúti hálózat köti össze, a gyártóipart pedig az ipari internet fejlesztésével "hálózatosítanák".

Emellett természetesen továbbra is a fősodor része marad az önvezetés. A déli Kuangtung tartományban például már meg is kezdték olyan közutak építését, melyek alkalmasak lesznek a autonóm járművek kiterjedt, forgalomban történő tesztelésére, és építenek 200 hidrogéntöltő állomást is üzemanyagcellás járművekhez.

Egyelőre az 5G abszolút preferenciát élvez. Eddig már több mint 700 ezer bázisállomást telepítettek országszerte. A világon jelenleg itt van a legnagyobb 5G-s lefedettség, de az ország teljes lefedésére ennél nagyságrenddel több, kb. 6 millió bázisállomást kell telepíteni.

Mind az 5G-ből, mind az egyéb infrastruktúraelemek építéséből kiveszi a részét a magánszektor is. Csak a Tencent nagyságrendileg kb. 80 milliárd dollárt költ, elsősorban felhős infrastruktúrárához kapcsolódó és mesterségesintelligencia-fejlesztésekre, az Alibaba 2022-ig 30 milliárdot csak adatközpontokra...

Mindenkinél gyorsabban fel akarnak épülni a COVID-ból

A kínai terveket színezi, hogy tavaly a koronavírus-járvány súlyos károkat okozott a gazdaságban. A kínai kormány szerint két sarokpontja van a gyors kilábalásnak: a fogyasztás fellendítése és a strukturális reformok akadálymentesítése. Ennek a kulcsa pedig az újgenerációs infrastruktúra. A Kommunista Párt tavaly ősszel elfogadott, 2025-ig szóló ötéves terve is ezt emeli a fókuszba.

Azonban azt, hogy mit kell az újgenerációs infrastruktúra körébe sorolni, közvetett módon az amerikai kormány jelölte ki: minden olyan dolog, amit érintenek a a Trump-adminisztráció által bevezetett korlátozások, tehát az 5G-s infrastruktúraelemek és a mesterséges intelligencia fejlesztéséhez szükséges komponensek is. Mindenki arra számít ugyanis, hogy Joe Biden alatt nem változik gyökeresen az USA álláspontja a Kínával folytatott technológia versenyfutással, illetve az abban alkalmazandó eszközökkel kapcsolatban.

Az azonban kérdéses, hogy az 1600 milliárd dollárnyi befektetés valójában mire lesz elég, hiszen a kínai technológiai szektor minden korábbi erőfeszítés ellenére továbbra jelentősen függ az amerikai félvezető- és szoftveripartól.

Piaci hírek

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.