A SpaceX Starlink globális internetszolgáltatásával kapcsolatban visszatérő téma, hogy a konstelláció rengeteg, akár szabad szemmel is látható műholdja milyen hatással van a csillagászati megfigyelésekre vagy a természet éjszakai folyamataira. A szakemberek szerint szélsőséges esetben a Földre veszélyt jelentő égitestek észlelését is akadályozhatják a Nap fényét visszatükröző objektumok, amelyek a felvételeken radírozásra emlékeztető csíkokat hagynak, és csak a mostaninál nagyságrenddel kisebb fényesség mellett adnának rá módot, hogy a felvételeket akár szotfveres technikákkal feljavíthassák.
Ezzel szemben áll a SpaceX és a vállalatot irányíró Elon Musk véleménye, amely szerint a Starlink eszközei egyáltalán nem ennyire veszélyesek, a világűr mélyebb felfedezésének jövőjét pedig egyébként is az űrbe telepített, a mostaninál sokkal nagyobb méretű és a Starlink holdak fölött működő teleszkópokban látják. Utóbb a cég egy különleges sötétítő bevonattal is kísérletezni kezdett, amitől azt várta, hogy a műholdak megfelelő elemei sokkal kisebb mértékben verik majd vissza a Nap fényét. A dolog a jelek szerint nem aratott osztatlan sikert, mert a panaszok nem szűntek meg, sőt egy új tanulmány szerint még szaporodtak is.
A szimulációk alapján gondok lesznek
Az Astronomy & Astrophysics oldalán megjelent anyagból kiderül, hogy egy újabb zavaró tényezőt azonosítottak a megfigyelésekben, ami nem más, mint a műholdak fedélzetén működő elektronika "nem szándékos sugárzása". Ez alatt olyan alacsony frekvenciájú rádióhullámokat kell érteni, amelyek zavarják a 110-188 MHz-es frekvenciatartomány letapogatására tervezett, mélyűri megfigyeléseket végző teleszkópokat. A kutatók az általuk megvizsgált 68 Starlink műhold közül 47 esetben tapasztalták a jelenséget, hozzátéve, hogy hasonlóra számítanak más cégek által működtetett műholdkonstellációktól is.
Az elvégzett szimulációk ráadásul azt mutatják, hogy a sugárzásnak a hatása jelentősen erősödik, minél nagyobbak lesznek a rendszerek. Tekintve, hogy a SpaceX körülbelül 4 ezer Starlink műholdat állított pályára, de már 12 ezer darabra szerzett engedélyt, sőt ezt később 30 ezerre akarja emelni, a tudósokat nem is a jelenlegi, hanem a jövőbeni helyzet aggasztja igazán. A 30 ezres mennyiség egyelőre nem ment át az amerikai szabályozóknál, miután a NASA is hangot adott aggodalmának, de a több tízezernyi műhold így is simán összejön majd a kínai űrinternet telepítésével vagy saját konstellációján dolgozó Amazonnal.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak