Hosszú ideje panaszkodnak a fényszennyezésre, de egy új tanulmány szerint a sok ezer műhold elektronikájából származó sugárzás is zavarja a teleszkópokat.

A SpaceX Starlink globális internetszolgáltatásával kapcsolatban visszatérő téma, hogy a konstelláció rengeteg, akár szabad szemmel is látható műholdja milyen hatással van a csillagászati megfigyelésekre vagy a természet éjszakai folyamataira. A szakemberek szerint szélsőséges esetben a Földre veszélyt jelentő égitestek észlelését is akadályozhatják a Nap fényét visszatükröző objektumok, amelyek a felvételeken radírozásra emlékeztető csíkokat hagynak, és csak a mostaninál nagyságrenddel kisebb fényesség mellett adnának rá módot, hogy a felvételeket akár szotfveres technikákkal feljavíthassák.

Ezzel szemben áll a SpaceX és a vállalatot irányíró Elon Musk véleménye, amely szerint a Starlink eszközei egyáltalán nem ennyire veszélyesek, a világűr mélyebb felfedezésének jövőjét pedig egyébként is az űrbe telepített, a mostaninál sokkal nagyobb méretű és a Starlink holdak fölött működő teleszkópokban látják. Utóbb a cég egy különleges sötétítő bevonattal is kísérletezni kezdett, amitől azt várta, hogy a műholdak megfelelő elemei sokkal kisebb mértékben verik majd vissza a Nap fényét. A dolog a jelek szerint nem aratott osztatlan sikert, mert a panaszok nem szűntek meg, sőt egy új tanulmány szerint még szaporodtak is.

A szimulációk alapján gondok lesznek

Az Astronomy & Astrophysics oldalán megjelent anyagból kiderül, hogy egy újabb zavaró tényezőt azonosítottak a megfigyelésekben, ami nem más, mint a műholdak fedélzetén működő elektronika "nem szándékos sugárzása". Ez alatt olyan alacsony frekvenciájú rádióhullámokat kell érteni, amelyek zavarják a 110-188 MHz-es frekvenciatartomány letapogatására tervezett, mélyűri megfigyeléseket végző teleszkópokat. A kutatók az általuk megvizsgált 68 Starlink műhold közül 47 esetben tapasztalták a jelenséget, hozzátéve, hogy hasonlóra számítanak más cégek által működtetett műholdkonstellációktól is.

Az elvégzett szimulációk ráadásul azt mutatják, hogy a sugárzásnak a hatása jelentősen erősödik, minél nagyobbak lesznek a rendszerek. Tekintve, hogy a SpaceX körülbelül 4 ezer Starlink műholdat állított pályára, de már 12 ezer darabra szerzett engedélyt, sőt ezt később 30 ezerre akarja emelni, a tudósokat nem is a jelenlegi, hanem a jövőbeni helyzet aggasztja igazán. A 30 ezres mennyiség egyelőre nem ment át az amerikai szabályozóknál, miután a NASA is hangot adott aggodalmának, de a több tízezernyi műhold így is simán összejön majd a kínai űrinternet telepítésével vagy saját konstellációján dolgozó Amazonnal.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.