Karcsúsított formában áll munkába az OpenAI májusban egy sor impresszív kunszttal bemutatkozó legújabb modellje, a GPT-4o. A mini változat a hivatalos blogbejegyzés szerint jelenleg a legköltséghatékonyabb kis modell: üzleti célú használata kevesebb mint a felébe kerül a vállalat eddig elérhető legolcsóbb megoldásához képest, miközben számos területen lényegesen erősebb képességekkel bír. Különösen jól megy neki a matematika és a kódolás, de állítólag az érvelésben sem nevezhető tehetségtelennek.
Az OpenAI által kiadott teszteredmények alapján a GPT-4o mini több benchmark tekintetében is jóval magasabb szinten áll, mint a méretben hasonló versenytársai, a Google fejlesztette Gemini Flash, illetve az Anthropichoz köthető Claude Haiku. Házon belül köröket ver a mostani bejelentéssel nyugdíjba küldött GPT-3.5 Turbóra, egyes területeken pedig a nagy testvér GPT-4o számaihoz közelítő eredményekre képes.
A bevezetés kapcsán az OpenAI természetesen igyekezett kiemelni, hogy milyen nagy gondot fordítottak a (kiber)biztonsági és etikai kérdésekre. A GPT-4o mini fejlesztésénél a szokásos óvintézkedések és finomhangolások mellett belső kutatáson nyugvó új technikákat is alkalmaztak, amelyek a remények szerint segítenek megvédeni a rendszert az esetleges rosszindulatú külső támadásoktól. (A vállalatot rendszeresen éri az a vád, hogy nem kellő gondossággal fejleszti az emberiségre potenciálisan óriási hatással lévő technológiát. Vélhetően ezért távozott nemrégiben az OpenAI egyik alapítója is.)
Munkába is állt
Az újdonság gyakorlati hasznossága akár azonnal le is tesztelhető, hiszen a ChatGPT ingyenes és fizetős verzióiban már a GPT-4o mini dologzik az első változatában még 2022 novemberében megjelent 3.5-ös generáció helyett. Az Enterprise csomag előfizetői jövő héttől kezdve férhetnek hozzá a GPT-4o Minihez.
Az API-használat tekintetében fokozatos lesz a bevezetés. Egyelőre csak szöveges és képi műveletek elvégzésére lehet használni a modellt, a hangos és videós kimenetek támogatását egy pontosabban nem meghatározott jövőbeli időpontra ígéri az OpenAI.
A blogbejegyzés által felvázolt jövőkép szerint az OpenAI azt szeretné, ha az MI-modellek "zökkenőmentesen integrálódnának minden alkalmazásba és minden weboldalba”. A cég reméli, hogy a GPT-4o mini mindehhez hozzá tud járulni azzal, hogy "megnyitja az utat a fejlesztők előtt, hogy hatékonyabban és olcsóbban tudjanak MI-alkalmazásokat készíteni és skálázni”.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak