A tulajdonos Elon Musk lépése egyben az OpenAI felé leadott lövésként is felfogható, amely tegnap nyitotta meg videógenerátorát fizetős ügyfeleinek.

Javában zajlik az MI-háború az Egyesült Államokban. Tegnap a ChatGPT fejlesztője jelentette be, hogy bizonyos fizetős ügyfeleknek élesíti felturbózott videógeneráló modelljét, a Sorát. Nem sokkal korábban pedig az Elon Musk nevével fémjelzett xAI kezdte elérhetővé tenni képkészítő algoritmusát az egykor Twitterként ismert, szintén a techmilliárdoshoz tartozó X közösségi platformon.

Muskék Aurora elnevezésű modelljét ugyanakkor a felhasználói beszámolók szerint néhány óra elteltével, még a hétvégén visszavonták. Mindezt sokan arra vezették vissza, hogy a generatív algoritmus debütálásakor gyorsan kiderült, meglehetősen lazán kezeli a biztonsági, jogi és etikai kérdéseket.

Hamar munka ritkán jó?

Ha tényleg ezért húzták be hétvégén a kéziféket az xAI-nál, akkor nagyon gyorsan sikerült javítani a problémákat, mivel ma már ismét és minden X-felhasználó számára elérhető mind a Grok chatbot, mind az abba szervesen beépülő Aurora. (Eddig a nagy nyelvi modellekhez köthető funkciókat kizárólag az előfizetők számára tette elérhetővé a közösségi hálózat.)

Az ingyenes felhasználás természetesen egy csomó limitációval jár, cikkünk írásakor pedig több esetben is túlterheltségre hivatkozva nem sikerült végigvinni a kért műveletet. Nagyon limitált gyorstesztünk alapján így csak annyit tudunk bizonyosan kijelenteni, hogy egyrészt az alkotások minősége részletesség, élethűség tekintetében általában kimagasló, másrészt viszont simán tetten érhetők az MI-generálta képek gyermekbetegségei (pl. ujjak, végtagok ábrázolása). Az alábbi kép pedig ékesen bizonyítja, hogy az utasítások biztonsági szűrőin is volna még mit állítani. (Érdekes kérdés az is, hogy mit szól majd ehhez Brüsszel, hiszen a szigorú európai szabályozás miatt például az Apple és az OpenAI is elhalasztotta bizonyos MI-szolgáltatások bevezetését a régiónkban.)
 

Az xAI generatív algoritmusa egyelőre nem sok kényes kérésre mond nemet (Forrás: Grok/X)


Használat előtt egyébként a cég egy felugró ablakban igyekszik a mesterséges intelligenciával kapcsolatos egyéb kritikus elemekre felhívni a figyelmet. Így például arra, hogy az MI tényként tállalhat teljesen hamis információkat (hallucináció). Kiderül az is, hogy alapesetben az algoritmussal történt interakciókat, valamint a felhasználók X-en tárolt adatait felhasználják a modell tökéletesítésére és az előllított tartalmak személyre szabására, ám ezt a beállítások módosításával le lehet tiltani.

(Címlapfotó: xAI)

Cloud & big data

Miért érdekes a Google új processzora a kvantum-számítástechnikában?

A Google a hét elején mutatta be a mérföldkőnek nevezett Willow csipet, amelynek valós alkalmazásaira egy darabig még várnunk kell, de a szakemberek szerint a fejlesztés így is az 1G-2G váltás jelentőségéhez hasonlítható.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.