A fotorealisztikus képek készítésére kihegyezett Aurora szombaton debütált, ám az xAI fejlesztéséről gyorsan kiderült, egyelőre alkalmatlan a nyilvános szereplésre.

Megelhetősen rövid életűre sikeredett az Elon Musk vezette xAI legújabb generatív algoritmusának debütálása. A szöveges utasításokból valósághű képeket kreáló Aurora ugyanis mindössze pár óráig volt hozzáférhető a szintén Musk irányította X-en. A képgenerátor a vállalat Grok elnevezésű nagy nyelvi modelljére épülő szolgáltatáscsomag részeként szombaton vált elérhetővé a közösségi platform egyes felhasználóinak, ám gyorsan kiderült, egyelőre nem alkalmas a nyilvános szereplésre.

Az ügy közvetlen előzményeként érdemes megemlíteni, hogy a Grok októberben már kapott egy képgenerátor funkciót. A béta állapotában elérhető, külső fejlesztő által készített Flux kapcsán azonban rengeteg probléma merült fel. Többek között gond nélkül készített variációkat jogvédett tartalmakról, illetve prűdnek sem lehetett titulálni. Így készülhetett náci Mickey egér és újabb felnőttfilmes variációk Taylor Swifttel a főszerepben

Az Aurora biztonsági korlátait a jelek szerint a fentieknél egy fokkal szorosabbra állították, de ez messze nem bizonyult elégségesnek. A nyitóképen látható művet például a "véres [Donald] Trump" leírás alapján készítette a Techcrunch, és bőven lehet példát találni jogilag erősen megkérdőjelezhető tartalomra is. Az viszont mindenképpen pozitívum, hogy meztelenkedésre legalább már nem lehetett rábírni a programot.

Zavaros történet

A kínos debütálás a jelek szerint csak vasárnapig tartott, akkor ugyanis már arról számoltak be a felhasználók, hogy már nem lehet az Aurora modelljét választani az X-ben. Az viszont egyelőre nem egyértelmű, hogy ez egy tervezett, de félresikerült bevezetés volt, vagy egy "véletlen baleset", azaz akaratlanul, emberi hiba miatt került idejekorán nyilvánosságra a képgenerátor.

Az Aurora kapcsán még az eredete sem teljesen világos. Egyes xAI-nál dolgozó források azóta már nem elérhető posztja szerint az ottani mérnökök csak a modell finomhangolását végezték. Musk mindenesetre már nyáron megemlítette, hogy a vállalat saját képgenerátoron dolgozik, most hétvégén pedig az Aurorával kapcsolatban azt írta egy hozzászólásban, hogy ez a "belső képgeneráló rendszerünk", ami "még béta állapotban van, de gyorsan fog fejlődni".

Van is hova fejlődni, mert ugyan szép célnak tűnik a fotorealizmus elérése, az interneten felbukkanó példák alapján az Aurora ugyanúgy szenved az emberi ujjak ábrázolásával, mint a korábbi modellek. Sőt, ahogy az alábbi kép bizonyítja, képes akár egy egész alsótestet is lefelejteni.
 

Cloud & big data

A végeken tesztelték a világ nélküli orosz világhálót

Az orosz hírközlési hatóság kezdeményezte próba során Dagesztán, Csecsenföld és Ingusföld egyes területein vált elérhetetlenné a külvilág. Beszámolók szerint a retesz a legtöbb VPN-megoldáson is kifogott.
 
A software defined network már évek óta velünk él. Csak idő kérdése volt a koncepciót kiterjesztése a WAN-okra.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.