A Google március végén nyitotta meg egy nagy csomó open source projekt kódját, egyúttal elindítva a Google Open Source oldalt, ami innentől a szóban forgó kódok és információk gyűjteménye lesz. Ez azt jelenti, hogy kiadnak-kiadtak olyan belső dokumentációkat is, amelyekhez eddig csak a cég saját fejlesztői juthattak hozzá – azokat a részeket persze gondosan kipucolják belőlük, amelyek sérthetik a Google üzleti érdekeit.
A gyűjtemény olyan projektekbe nyújt betekintést, mint amilyen az Android, az Angular keretrendszer, a Chromium böngésző, a Kubernetes konténermegoldás, vagy éppen a TensorFlow gépi tanulási könyvtár. Ez utóbbihoz jelent meg a napokban egy speciális alkalmazásprogramozási interfész, a Tensorflow Object Detection API, amely az eddig is rendelkezésre álló technológiához most sokféle és könnyen alkalmazható, kvázi előregyártott megoldást kínál a fejlesztőknek.
Ők maguk is ezt használják
A többihez hasonlóan nyílt forrású keretrendszer a képi objektumok azonosítására szolgáló modellek felépítését, betanítását és telepítését segíti, a Google pedig az API közzétételével a legkorszerűbb technológiák egyikével támogatja a gyors adatfeldolgozást és kutatást. Fontos, hogy a fejlesztőknek lehetőségük van az adott feladatokra szabni a modelleket, a kódok igazodnak a különböző kritériumokhoz az elvárt pontosságtól a rendelkezésre álló számítási teljesítményen keresztül a felhő alapú rendszerekig.
A fejlesztők gyakran kerülnek kényszerű választások elé: nem mindegy, hogy egy nagy teljesítményű szerver vagy egy mobiltelefon erőforrásaira kell építeniük, esetleg a felhőből kell futtatniuk az alkalmazásokat, ami nyilvánvalóan internetkapcsolatot feltételez és befolyásolja a látenciát is, ha már mindenhol követelmény lett a valós idejű adatfeldolgozás. A Google API-a ezekben a kompromisszumokban segít a modellek egyszerűsítésének alternatív megközelítésével.
A Tensorflow technológiát, azon belül pedig a most közzétett kódokat a Google mérnökei is használják, például a NestCam vagy a Street View felvételeinek elemzésében, de ezek működnek a vállalat netes képkereső szolgáltatásában is. A Google elképzelései szerint a dolog többről szól majd egy GitHub-szerű, közösen hizlalt kódkészletnél: az AI-k esetében különösen fontos, hogy a fejlesztők és adattudósok egymás munkájára – és persze a Google már meglévő fejlesztéseire – építkezhessenek, ami az egyre intelligensebb rendszerek építésének egyik feltétele.
Mindenki a fejlesztőket keresi
A nagy dotkom cégek sorban pumpálják az erőforrásokat a mobilos felhasználás, ezen belül is a külső fejesztők támogatásába. A legutóbbi, a fentiekhez kapcsolódó példa a Facebook Caffe2Go mélytanuló algoritmusa és utóbb megnyitott keretrendszere, amelynek látványos implementációja volt az élő videókat filterező Style Transfer technológia is.
A mezőnyben egyebek mellett ott nyomul a Microsoft (Cognitive Toolkit) és az Amazon (Apache MXNet). Az Apple a WWDC konferencián jelentette be a CoreML-t, amelynek célja a gépi tanulással kapcsolatos folyamatok támogatása az iOS alapú eszközökön, illetve a kiterjesztett valóság funkcióit összegyűjtő ARKit-et, amelynek ugyancsak fontos része az objektumfelismerés.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak