A héten megnyitották a Google nyílt forráskódú gyűjteményét. Egy helyről lehet elérni a vállalat open source projektjeinek kódját, és még egy csomó kiegészítő információt.
Hirdetés
 

Ha nincs Linux, nincs Google sem – fogalmazhatnánk sarkosan. De ha jól belegondolunk, a keresőóriásnak valóban létkérdés a nyílt forráskód. Adatközpontjainak üzemeltetése éppúgy elképzelhetetlen Torvalds operációs rendszere nélkül, ahogy az okostelefonok Android nélkül – ami meg ugye szintén egy Linux-származék.

Az tehát eddig is köztudott volt, hogy a Google nagyon sok terméke open source alapra épül. A nyílt forráskód szellemében azonban ügyel arra is, hogy visszaadjon kódot a közösségnek, sőt magának a nyílt forráskód eszméjének az életben tartását is több programmal támogatja-népszerűsíti. A fiatalabb korosztály megnyerésére szolgál a Google Code-in nemzetközi versenysorozat, melyen 13-17 éves diákok mérhetik össze programozói tudásukat – szigorúan open source alapon –, az egyetemisták pedig a Google Summer of Code versenyen indulhatnak.

A vállalat most létrehozta a Google Open Source oldalt, ahol összegyűjtötte a nyílt forráskódú kezdeményezését, és közzétette azok kódját. Minden projekthez ad egy rövid leírást, kategorizálja funkciója szerint, megadja a nyelveket, valamint a forráskódot. Valószínűleg magukra is igaznak érzik a Linux Foundation ügyvezető igazgatójának, Jim Zemlinnek a mondását, mely szerint a szoftverekre is érvényes a Pareto-elv 80-20-as szabálya: a technológiai érték 80 százaléka a nyílt forráskódú projektekből jön, és csak 20 százalékot adnak a zárt kódok.

Tudásmegosztási felület is

A Google elképzelése szerint az oldal nem csupán egy GitHub-szerű kódgyűjtő oldal lesz, hanem a fejlesztők és felhasználók egy olyan közös gondolkodási terepe. A Google nem csak kódokat tesz közzé, hanem azt a folyamatot is a tervezéstől egészen addig, hogy a kódokat mások hogyan használják. Kiadnak olyan belső dokumentációkat is, melyekhez eddig csak a cég belső fejlesztői juthattak hozzá. Ezek a dokumentumok persze csak részben azonosak a belső anyagokkal: azokat a részeket ugyanis, melyek sértik a Google üzleti érdekeit, kiveszik belőlük.

A belső dokumentumokhoz még egy szójegyzéket is készítenek, hogy érthetőbb legyen a fogalomhasználat. A dokumentumokból az is kiderül, hogy milyen folyamaton keresztül jut el a kiadásig egy nyílt forráskódú projekt a Google-nél. Olyan projektek belső infóihoz lehet hozzájutni, mint az Android, az Angular keretrendszer, a Chromium böngésző, a Kubernetes konténermegoldás, a TensorFlow gépi tanulási könyvtár, és még sorolhatnánk.

Maga az oldal pontosan szabályozza a harmadik féltől származó kódok sorsát is, melyek egy külön repositoryba kerülnek, és át kell esniük a Google ellenőrzési metódusán.

A Google azt ígéri, hogy folyamatosan bővíti az oldal tartalmát és az elérhető forráskódokat.

Cloud & big data

Jól kezdődött az év az Alphabetnél, de a neheze csak most jön

A Google anyavállalatának első negyedéves számai kifejezetten impozánsak, ám a Tump-féle vámháború és a cég feldarabolásával fenyegető jogi eljárások miatt a közeljövő már nem ilyen rózsás.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.