Két virtuális/vegyes valóságot kreáló sisakkal állt elő a Varjo Technologies. Az 5-6000 dolláros újdonságokat természetesen nem a nappalikba, hanem vállalati felhasználásra szánják.

A finnországban alapított Varjo Technologies igen ambíciózus tervekkel lépett a VR/AR eszközök még csak most formálódó szegmensébe. Az általában 4-500 dolláros, otthoni felhasználókat (is) célzó sisakok helyett a startup rögtön az elit kategóriát, azaz a professzionális felhasználókat pécézte ki magának. Terveiket a most bejelentett két új modellel igyekeznek eredményekké konvertálni.

Drága, de van benne kraft

A Varjo új termékei úgynevezett vegyes valóságot leképző eszközök, ahol a környezet képét extrém felbontású kijelzőkön követhetjük, míg az extrákat szoftveresen jelenti meg a rendszer. Ugyanakkor a mostani bejelentés idén nem is az első, hiszen korábban érkezett a cég első két modellje, az XR-1 AR-headset, illetve a VR-1 elnevezésű, virtuálisvalóság-szemüveg. Ezek azonban csak bemelegítésnek tűnnek a most debütáló VR-2 és VR-2 Pro mellett.

Az új eszközök közel 5, illetve 6 ezer dollárba kerülnek, ráadásul a hozzájuk tartozó szoftver, illetve támogatás minimum egy szűk ezressel tovább növeli a vételárat. Ennyiért persze már nem árt valamit villantani is. A Resolution Revolution szlogennel hirdetett termékcsalád ennek megfelelően az emberi szemhez hasonlatos részletességgel és élethűséggel vetíti a felhasználó elé a környezetet, illetve az egyéb, virtuális elemeket. Ezzel a realizmussal a gyártó szerint egy sor olyan területen megnyílik az út a VR használatához, ahol eddig a technológiai korlátok miatt ilyesmiben nem is nagyon gondolkodtak.

A sisakok támogatják a SteamVR-t és az OpenVR fejlesztői platformot, így egy sor már meglévő alkalmazást könnyen be lehet emelni a repertoárba. A drágább változat többek között annyival tud többet, hogy integrálták bele az Ultraleap gesztusvezérlési technológiáját, amivel összetettebb interakciókat lehet összehozni a felhasználó és a virtuális tér elemei között.

A VR-1-hez képest az újabb eszközöknél természetesen gyorsabb működést ígér a Varjo, de a perifériás látás minősége és a színek konzisztenciája is kapott némi erősítést.

Hasonló pályaíven

Érdekesség, hogy a finn cég alapítóinak mindegyike előbb a Nokiánál, majd a Microsoftnál dolgoztak. Utóbbinak egész véletlenül Helsinkiben működött az a fejlesztői központja, ahol a HoloLens is megszületett. Amikor a redmondi cég felszámolta a Nokia utolsó finn bázisait is, megalakult a Varjo, hogy ne vesszen kárba a VR/AR területén megszerzett know-how.

A cég eszközeit, pontosabban a prototípusokat egyébként már tavaly is tesztelték többek között az amerikai légierőnél és a BMW-nél is. Az igen előkelő tesztelő lista győzhette meg azokat a befeketőket is, akik tavaly 31 milliót tettek a cégbe. Ez azonban egy ilyen összetett technológiánál majdhogynem aprópénznek számít, hiszen a hasonló területen mozgó Magic Leap esetében például 2,3 milliárd dollárt emésztett fel a fejlesztés. Így igen érdekes lesz megnézni, mire megy az összesen is csak 46 milliónyi tőkét bevonó finn startup a sokkal erősebb alapokat kapó riválisával szemben.

Cloud & big data

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.