A volt kanadai kormányzati alkalmazott kevesebb mint egy év alatt közel száz zsarolóvírusos támadást hajtott végre. Ennél sokkal hosszabb ideig gondolkodhat majd azon, hogy megérte-e.

Sokáig kell rácsok mögött maradnia annak a kanadai férfinak, akit még tavaly januárban tartóztattak le a NetWalker néven ismert zsarolóvírus igencsak aktív használata miatt. Az egykor egy kormányzati szervezetnél dolgozó, 35 éves Sebastian Vachon-Desjardins minden vádpontban bűnösnek vallotta magát az ügyét tárgyaló floridai bíróságon. Hogy végül az ítéletben "mindössze" 20 év szerepel, az arra utal, hogy enyhébb büntetésért cserébe adatokat szolgáltathatott a hatóságoknak más internetes csalókkal kapcsolatban.

Az ítélet értelmében a vádlottnak 21,5 millió dollárt is vissza kell fizetnie. Ennyit sikerült kizsarolni világszerte több tucatnyi szervezettől, amelyek között cégek, önkormányzatok, kórházak, mentőszolgálatok, iskolák, sőt bűnüldöző szervek is szerepelnek. Az ügyészség szerint a Vachon-Desjardins tetteinek súlyát csak fokozza, hogy ezeket a támadásokat egy globális egészségügyi válság kellős közepén hajtotta végre.

A kanadai férfi a szolgáltatásként igénybe vehető NetWalker zsarolóvírust használta, és a beszámolók szerint ilyen minőségében az egyik legtermékenyebb "ügynöknek" bizonyult. Az elítélt bűnöző a feltárt információk alapján legalább 91 támadást hajtott végre a kártevővel 2020 áprilisától kezdve. Az ezekből befolyt váltságdíjak 80 százalékát kapta meg, a maradék pedig a hálózatot üzemeltető egyéb szereplőknek járt.

Elolvadt a váltságdíj

Vachon-Desjardins-t márciusban adták ki az Egyesült Államoknak, miután a kanadai hatóságok 2021 januárjában őrizetbe vették. A házkutatás során a bűnüldöző szervek mintegy 750 ezer kanadai dollárt és 719 bitcoint foglaltak le. Utóbbiak értéke a lefoglalás idején megközelítette a 22 millió amerikai dollárt, ám a kriptovaluta gyengélkedése miatt ez jelenleg már alig 14,5 milliót ér. A kanadai letartóztatással egy időben az amerikai és bolgár hatóságok egy közös akcióval lecsaptak a NetWalker infrastruktúrájára is, amelyen keresztül a hálózat a váltságdíj-tárgyalásokat és a kifizetéseket bonyolította.

Érdemes azt is megjegyezni, hogy a tárgyalás kezdeti szakaszában még 40 év börtön fenyegette a kanadai férfit, ám az eljárás során kijelentette, hogy "teljes mértékben együttműködik az Egyesült Államokkal". Ez nyilván jól jött az amerikai ügyészeknek, akik igyekeznek a zsarolóvírushoz köthető más személyeket is bíróság elé állítani. Ennek érdekében az ügyészség világossá is tette, hogy amennyiben Vachon-Desjardins vallomásával "jelentős segítséget" nyújt ebben, akkor enyhébb ítéletre számíthat. Ez a fejlemények alapján be is következett, amitől bizonyára rosszabbul alszanak mostanság a NetWalker üzemeltetői és felhasználói. 

Biztonság

A macskanyávogást is lefordítaná a kínai mesterséges intelligencia

A tudósok régóta kutatják, de sokkal közelebb nem kerültek az állatok kommunikációjának emberi nyelvre ültetéséhez. A Baidu legújabb MI-modelljének áprilisi bemutatását követően ebbe az irányba is tenne egy nagy lépést.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.