Sokáig kell rácsok mögött maradnia annak a kanadai férfinak, akit még tavaly januárban tartóztattak le a NetWalker néven ismert zsarolóvírus igencsak aktív használata miatt. Az egykor egy kormányzati szervezetnél dolgozó, 35 éves Sebastian Vachon-Desjardins minden vádpontban bűnösnek vallotta magát az ügyét tárgyaló floridai bíróságon. Hogy végül az ítéletben "mindössze" 20 év szerepel, az arra utal, hogy enyhébb büntetésért cserébe adatokat szolgáltathatott a hatóságoknak más internetes csalókkal kapcsolatban.
Az ítélet értelmében a vádlottnak 21,5 millió dollárt is vissza kell fizetnie. Ennyit sikerült kizsarolni világszerte több tucatnyi szervezettől, amelyek között cégek, önkormányzatok, kórházak, mentőszolgálatok, iskolák, sőt bűnüldöző szervek is szerepelnek. Az ügyészség szerint a Vachon-Desjardins tetteinek súlyát csak fokozza, hogy ezeket a támadásokat egy globális egészségügyi válság kellős közepén hajtotta végre.
A kanadai férfi a szolgáltatásként igénybe vehető NetWalker zsarolóvírust használta, és a beszámolók szerint ilyen minőségében az egyik legtermékenyebb "ügynöknek" bizonyult. Az elítélt bűnöző a feltárt információk alapján legalább 91 támadást hajtott végre a kártevővel 2020 áprilisától kezdve. Az ezekből befolyt váltságdíjak 80 százalékát kapta meg, a maradék pedig a hálózatot üzemeltető egyéb szereplőknek járt.
Elolvadt a váltságdíj
Vachon-Desjardins-t márciusban adták ki az Egyesült Államoknak, miután a kanadai hatóságok 2021 januárjában őrizetbe vették. A házkutatás során a bűnüldöző szervek mintegy 750 ezer kanadai dollárt és 719 bitcoint foglaltak le. Utóbbiak értéke a lefoglalás idején megközelítette a 22 millió amerikai dollárt, ám a kriptovaluta gyengélkedése miatt ez jelenleg már alig 14,5 milliót ér. A kanadai letartóztatással egy időben az amerikai és bolgár hatóságok egy közös akcióval lecsaptak a NetWalker infrastruktúrájára is, amelyen keresztül a hálózat a váltságdíj-tárgyalásokat és a kifizetéseket bonyolította.
Érdemes azt is megjegyezni, hogy a tárgyalás kezdeti szakaszában még 40 év börtön fenyegette a kanadai férfit, ám az eljárás során kijelentette, hogy "teljes mértékben együttműködik az Egyesült Államokkal". Ez nyilván jól jött az amerikai ügyészeknek, akik igyekeznek a zsarolóvírushoz köthető más személyeket is bíróság elé állítani. Ennek érdekében az ügyészség világossá is tette, hogy amennyiben Vachon-Desjardins vallomásával "jelentős segítséget" nyújt ebben, akkor enyhébb ítéletre számíthat. Ez a fejlemények alapján be is következett, amitől bizonyára rosszabbul alszanak mostanság a NetWalker üzemeltetői és felhasználói.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak