Az OpenAI is szerény összeggel támogatja azt a több tudományágat átfogó egyetemi projektet, melyben az etikus döntéshozatal megvalósíthatóságát vizsgálják az MI-rendszerekben.

Az OpenAI még decemberben jelentette be, hogy 1 millió dollárral támogatja a Duke Egyetem kutatását, melynek során azt vizsgálják, hogy a mesterséges intelligencia hogyan lehet képes megjósolni az emberi erkölcsi ítéleteket. A Moral Attitudes and Decisions Lab (MADLAB) csoport Making Moral AI projektjében sokféle területet ölelnek fel a számítástechnikától a filozófián és a pszichológián át az idegtudományig, hogy megértsék, hogyan alakulnak ki az erkölcsi attitűdök és döntések: közleményük szerint egy "erkölcsi GPS", vagyis az etikus döntéshozatalt irányító eszköz megalkotását tűzték ki maguk elé.

Ez lényegében egy olyan algoritmus lenne, ami felmérheti az erkölcsi dilemmákat is, ha két kedvezőtlen eredmény között kell választani, vagy útmutatást adhat az etikus üzleti gyakorlatokhoz. A mesterséges intelligencia lehetőségeiről ugyanis bőven eleget hallani, de olyan alapvető kérdésekre még senki sem adott választ, mint hogy pontosan ki is határozza meg a hasonló folyamatokat irányító morális keretet, és egyáltalán be lehet-e vonni az MI-t az etikai vonatkozású döntések meghozatalába: lehetséges-e a dolgot technológiai szinten kezelni, vagy mindenképpen meg kell hagyni az emberek hatáskörében.

Nagyon szép tőlük, hogy foglalkoznak vele

A probléma meglehetősen fontosnak tűnik, különösen akkor, amikor az OpenAI folyamatosan égeti a befektetők pénzét, és az újabb források bevonásának érdekében már azzal haknizik, hogy megtalálta a mesterséges általános intelligencia (artificial general intelligence, AGI) felépítésének módját. Ehhez képest nem tűnik erős dolognak, hogy a MADLAB projektjét akkora összeggel támogatják, mint amekkorát valószínűleg évente elkávéznak a cég alkalmazottai, miközben a jelenlegi MI-rendszerek kiválóan teljesítenek ugyan a minták felismerésében, de képtelenek az etikus érveléshez szükséges megértésre.

Ahogy a beszámolók is kiemelik, a mesterséges intelligencia segíthet az életmentő döntésekben, de a védelmi stratégiákban vagy megfigyelésben való alkalmazása ugyancsak morális dilemmákat vet fel: az erkölcs eleve nem egyetemes, beágyazásának nehézségeit pedig az olyan kérdések is jelzik, mint hogy indokolhatók-e például az etikátlan MI-akciók a társadalmi célok vagy nemzeti érdekeket szolgálatában. Az átláthatóság és az elszámoltathatóság biztosítékai nélkül ráadásul fennáll a káros alkalmazások és a torzítások állandósulásának veszélye, ami éppenséggel az OpenAI technológiáját is vastagon érinti.

Piaci hírek

Szuperalkalmazással és nagy adag cinizmussal jelent meg az X a CES-en

A közösségi platform a kifizetéseket és a tartalomgyártók lehetőségeit is örökre megváltoztatná új szolgáltatásaival, de közben finoman hülyének nézi a közönséget.
 
Egy cég legacy rendszerei, fejlődési tervei mellett a belső kompetenciái és a beruházási készsége is befolyásolják, hogy milyen SD-WAN modellt érdemes választania.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.