Pontosítsunk: kézzel már nem tudnak írni, és nem is tudják elolvasni a kézírásos szövegeket.

Egyre kevesebb fiatal tudja elolvasni a kézírást, és nem is tud kézzel írni – számolt be megdöbbentő élményéről a The Atlantic oldalán a Harvard volt elnöke, Drew Gilpin Faust neves történészprofesszor.

A leírás szerint a tudós egy szemináriumon szembesült azzal, hogy egy könyvről beszámoló hallgató nem tudta elolvasni az illusztrációkban szereplő kézírást, bár azok nem csupán illusztrációként szolgáltak, hanem szorosan hozzátartoztak a történeti munka tartalmi részéhez. Ekkor Gilpin Faust feltette a kérdést: ki nem tudja elolvasni a kézzel írott szövegeket? A hallgatók kétharmada jelentkezett. Arra a kérdésre, hogy ki nem tud kézzel írni, még többen jelentkeztek. És ha valamit alá kell írni? Valamit odafirkantanak a papírra...

A pandémia is betett a kézírásnak

Ez az oktatásban is komoly akadály. Kiderült, hogy amikor a tanárok a kinyomtatott házi dolgozatokhoz kézzel írtak megjegyzéseket, azt a hallgatók vagy elmagyaráztatták a tanárral, vagy egyszerűen figyelmen kívül hagyták. De aztán jött a pandémia, és ez a probléma részben megszűnt, ugyanis a legtöbb oktató azóta is online tartja a kapcsolatot a hallgatóival, és így online is értékel. Laptopon, telefonon, tableten viszont megy az írás és olvasás is zökkenőmentesen.

Ez persze az USA-ban történt, ahol már 2010-ben kikerült a legfontosabb alapkészségek közül a kézírás, de csak idő kérdése, hogy világszerte ez legyen a jellemző. A történész elsősorban saját tudományát félti. Hamarosan a kézírás olvasása is olyan segédtudománya lesz egyes tudományágaknak, mint ma a paleográfia az ókortörténészeknek és a középkorászoknak.

Bár az Egyesült Államokban mozgalom is indult a kézírás érdekében, ez egyre inkább a múlt iránti nosztalgia része. Lehet átmeneti visszarendeződés, de végül győz a technológia, jósolja a történészprofesszor.

A következmények nem egyértelműek. A kézzel írás ugyanis nem csupán magáért az írás aktusáért fontos, hanem a gondolkodásra is ható finommotorikus mozgások fejlődésében is szerepet játszik. Amikor még nem volt általános az írás-olvasás, számtalan olyan manuális tevékenységet végeztek az emberek, ami az írást pótolta, és fejlesztette a finommotorikán keresztül az agy működését. Ma viszont ilyen tevékenységet a társadalom kis százaléka végez.

A norvégok már a hatásokat is megkutatták

A Norvég Tudományos Műszaki Egyetem (NTNU) egy 2020-ban publikált kutatása kimutatta, hogy a tanulási képességet és a memóriát is javítja, ha a diákok megtanulnak kézzel írni (a tanulmányról többek között a Psychology Today hozott ismertetést). A technika mindegy, tehát lehet akár digitális is a toll, a felület pedig egy interaktív tábla. A kutatás Norvégiában azért releváns, mert az országban szintén nem kötelező a kézírás tanítása. Egyes iskolákat teljes mértékben digitalizáltak, és az azokban tanuló diákok már nem is tanulnak kézzel írni. Ugyanez igaz a finn iskolákra is, mondta a kutatást vezető Audrey van der Meer, az NTNU neuropszichológia professzora.

A kutatók egyébként különböző korcsoportok agytevékenységét vizsgálták kézírás (papír és ceruza-toll, digitális toll érintőképernyőn) és gépeléskor. Az EEG-vel mért agyi aktivitás arra utal, hogy a kézírás olyan területeket aktivizál, amelyek kulcsfontosságúak a memória és az új információk kódolása szempontjából, ezáltal javítják az agy tanulási képességét.

A kézzel is író gyerekek például könnyebben és gyorsabban tanulnak meg olvasni. Emellett a tevékenység olyan speciális agyi kapcsolatokat alakít ki, amelyek segítik a nyelvi kifejezőképességek fejlődését.

Audrey van der Meer és munkatársai arra a következtetésre jutottak, a finommotoros mozgás fejlesztése javítja a tanulásképességet, éppen ezért fontosnak gondolják az írástanítás fenntartását.

Közösség & HR

Nem csak a Reddit próbálja reklámokkal teleszórni saját platformját

A nemrég tőzsdére vitt vállalkozás új hirdetési formát jelentett be, miközben mások a jutalékot megkerülve igyekeznek átlagos posztként eladni a robotok termelte reklámszöveget.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.