A hollandiai QuTech kvantumtechnológiai intézet kutatói újabb fontos állomást pipáltak ki a kvantuminternet kiépítése felé vezető hosszú úton.

A QuTech kvantumtechnológiai intézet 2014-ben kezdte meg működését a Delfti Műszaki Egyetem (TU Delft) és Hollandia Alkalmazott Tudományos Kutatási Szervezetének (TNO) együttműködésében. Az intézet már egy évvel később, 2015-ben mérföldkőnek számító eredményt ért el egy több csomópontos elemi kvantuminternet (a kvantummechanika különleges törvényeit kihasználó hálózat) fejlesztésében, amennyiben a világon elsőként számolt be kiskaputól (loophole) mentes Bell-teszt megvalósításáról.

Néhány nappal ezelőtt újabb a QuTech kutatói újabb fontos bejelentést tettek: három különálló kvantumprocesszort kapcsoltak össze egy kvantum-összefonódásra épülő hálózattá. Ez nem csak a legelső, több csomópontból álló kvantumhálózat gyakorlati létrehozása miatt jelentős lépés, hanem azért is, mert alkalmas az erre jellemző hálózati protokollok elveit igazoló (proof of principle) demonstrációra, így újabb lépést jelent a jövőbeni kvantuminternet felé.
 


Ez a kutatók szerint nem más, mint a világ első elemi kvantumhálózata. Bár a kvantumprocesszorok összekapcsolása nem újdonság, eddig kettőnél többet sehol sem csatlakoztattak egymáshoz, így a mostani eredmény érdemi előrelépés a hálózatok kiterjedésének növelésében, amelyek a tudósok elképzelése szerint egy napon az egész Földet lefedhetik majd. Ez a korábban nem látott alkalmazások egész sorát tenné elérhetővé, a feltörhetetlen kommunikácvió mellett például a kis kvantumszámítógépekből is olyan fürtöket lehet majd létrehozni, amelyek egyenként is messze túlhaladják a klasszikus szuperszámítógépek teljesítményét.

Bob, Alice és Charlie

A kvantum alpú rendszerek egyik meghatározó jellemzője az összefonódás, vagyis az a fajta kapcsolat, amikor két, egymástól bármilyen távolságban lévő részecske állapota egymásétól függ, az egyikben bekövetkezett változás szükségszerűen a másikra is hatással van. A kvantumkommunikáció szempontjából ez azt jelenti, hogy a tudósok képesek az információ "teleportálására" a kvantumbitek között, még akkor is, ha fizikailag két külön kvantumszámítógépről beszélünk.

A kvantumhálózatok működtetésében ebből következően alapvető fontosságú az összefonódás kialakítása és fenntartása, amit korábban már számtalanszor meg is valósítottak a kvantumszámítógépek közti fizikai kapcsolaton keresztül. A párokba kötött csomópontokból azonban még nem lesz nagy kiterjedésű hálózat, mint ahogy az egyes kapcsolatokat sem lehet több száz kilométerre elvezetett optikai kábelekkel megvalósítani. A QuTech kutatói most olyan rendszert alakítottak ki, amelyben a hagyományos internetes routerekhez hasonlóan megjelent egy köztes csomópont, hozzájárulva az összefonódás fenntartásához a fizikai távolság kiterjesztése mellett.

A Bob, Alice és Charlie néven hivatkozott csomópontok egyelőre egy ilyen szimpla hálózatot alkotnak: Alice és Charlie Bobon keresztül kapcsolódik egymáshoz, miután az utóbbi összefonódik mindkét külső ponttal. A tudósok ráadásul az első egyszerű kvantumhálózati protokollt is megalkották, amelyet részletesebben is bemutatnak a QuTech vonatkozó oldalán. Az új hálózatot teszkörnyezetnek szánják a jövő kvantuminternetes hardvereihez, szoftvereihez és protokolljaihoz, csakúgy, mint a kvantumhálózatok felskálázásához vagy a létező (adat)infrastruktúrával való kompatibilitási kérdések kutatásához.

a kép forrása: qutech.nl

 

Közösség & HR

Ördögi körbe kerülhettek az MI-fejlesztők

Az MI-robbanás üzletileg egyre inkább fenntarthatatlannak tűnik, és a kritikusok szerint szükségszerű összeomláshoz vezet, mert a technológia eredményei nem támasztják majd alá az elkerülhetetlen áremeléseket.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.