A gép azonban nem a pusztulásunkra tör, hanem épp a világ legveszélyesebb állatát próbálják vele kordában tartani.

Bár a cápatámadások és a krokodilok által elkövetett emberölések jobban vonzzák a médiafogyasztók figyelmét, az igazság az, hogy ezeknél a ragadozóknál sok-sok nagyságrenddel több halálesetért felelős egy másik állatfaj. A moszkitók ugyanis az általuk terjesztett betegségeknek "köszönhetően" évente nagyjából 750 ezer embert ölnek meg (elsősorban az elmaradottabb afrikai térségekben). Nem csoda, hogy a tudósok igyekeznek megoldást találni a problémára.

Steril hímeket nekik!

Az egyik lehetséges megoldást most az Alphabet egészségügyi fókuszú leányvállalata, a Verily teszteli Szingapúrban. A távol-keleti városállam ugyan nem a legveszélyeztetettebb térség ebből a szempontból, de behatárolt területe és nagy népsűrűsége miatt ígéretes környezetet biztosíthat az új módszernek.

Szingapúrban évente kevesebb mint tucatnyi esetet tudnak a szúnyogfélékre visszavezetni, elsősorban a vérzéses dengue lázzal összefüggésben. A városállam környezetvédelmi ügynökségével karöltve a Verily szakemberei most megpróbálják ezt a kis számot is nulla közelébe redukálni azzal, hogy speciális baktériummal megfertőzött hím moszkítók seregét engedik rá a területre. Az elsőre vadnak ható ötlettel kapcsolatban érdemes megemlíteni, hogy a hímek nem csípnek, így semmiféle fertőzést sem tudnak átadni, másrészt a bakteriális "előkezelésnek" köszönhetően a nőstények hiába párosodnak velük, a lerakott peték nem képesek kifejlődni. A sterilitást okozó baktérium egyébként csakis ezekre a szúnyogokra hat, sem más állatokat, sem embereket nem veszélyeztet.

De hogy jön a képbe a bevezetőben belengetett mesterséges intelligencia? Utóbbi felel azért, hogy a laboratóriumi körülmények között zajló keltetés végén csakis a hímeket engedjék szabadon, hiszen a cél a populáció megritkítása és nem kibővítése. Mindezt kézzel végezni meglehetősen időigényes folyamat lenne, ezért az Alphabet alá tartozó csapat olyan rendszert épített ki, ahol a gépi képfelismerés és egy mesterséges intelligenciához köthető algoritmusok gondoskodnak a két nem gyors elválasztásáról.

A segítségül hívott baktérium után Wolbachia-projektnek keresztelt módszert egyébként már Ausztráliában is elkezdték tesztelni. A déli kontinensen évek óta folynak ilyen irányú akciók, de idén tavasszal nagy lökést adott, hogy a számítógépes támogatással több mint egymillió steril hímet eresztettek rá a normál populációra.

Biztonságosabb, mint a génmanipuláció

Más tudományágak kiválóságai szintén igyekeznek gátat szabni a fertőző szúnyogoknak. Elméletben készen is van egy terv, amely génmódosítással érné el ugyanazt, mint amit a Wolbachia-projekt, azaz nemzőképtelenné tenné a hím egyedeket. Ezzel kapcsoltban azonban érdemes óvatosnak lenni, hiszen az ilyen jellegű mesterséges változtatások magukkal hozhatnak olyan nem kívánt változásokat is az ökoszisztémában, amit a tudósok egyelőre nem képesek előre látni. És ha netán ilyesmi történne, akkor azt már nehéz lenne visszacsinálni.

Tehát mielőtt ketyegő atombombát dobnánk a moszkítókra, jobban járunk, ha előtte az MI-re bízzuk a kulimunkát. Hátha ez is elég lesz a betegségek visszaszorításához.

Cloud & big data

Nemsokára többet isznak majd a kínai adatközpontok, mint Dél-Korea lakossága

A generatív mesterséges intelligencia világszerte megtolta az adatközponti fejlesztéseket, a szerverek hűtésére használt vízből azonban sehol sem lett több.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.