A közlekedésbiztonság javítását ismeretterjesztéssel, bemutatókkal segítő Biztonság Hetéhez kapcsolódóan mutatkozott először be nagyobb nyilvánosság előtt az a hazai kutatási projekt, amely a vonuló készenléti egységek (mentők, tűzoltók, rendőrség) helyszínre érekezését igyekszik egy extra biztonsági elemmel támogatni.
Angyali drónok
A győri Széchenyi István Egyetem és a budapesti Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet kutatóihoz köthető koncepció a csapat tudomása szerint egyedülálló a világon. Az ötlet lényege, hogy a készenléti autó felett egyfajta őrangyalként egy drónt vezetnek, amelynek kamerája képes olyan veszélyforrásokat is felfedezni, amelyek a jármű vezetője előtt rejtve maradnak.
Mindez városi környezetben működhet leginkább, hiszen a nagy épületek és szűk utcák gyakran behatárolják a sofőr érzékelési zónáját, ugyanakkor a drónnak sem kell elképesztő sebességgel repülnie ahhoz, hogy a megfelelő pozícióba manőverezze magát a haladás során.
Az eddigi eredményeket a kutatók pár napja az Országos Mentőszolgálat közreműködésével egy kifejezetten ilyen helyzetekre alkotott tesztkörnyezetben, a Zalaegerszeg mellett található ZalaZONE területén demonstrálhatták. Ahogy az alábbi videóból is kiderül, a vonuló mentőautó elől a házfalak által takart jármű az előfutár drónnak köszönhetően felfedezhetővé válik, és így az ütközés elkerülhető. Ezzel az uniós támogatással megvalósuló projekten dolgozó csapat szerint a fő kutatási kérdés – az ötlet megvalósíthatósága – bizonyítást nyert.
A rendszer jelen formájában még nagyon távol áll a gyakorlati bevezetéstől. Ehhez nemcsak további technikai kérdéseket, problémákat kell megoldani a mérnököknek, hanem szükséges a jogi és szabályozási környezet megfelelő alakítása is, hogy a városok és országutak feletti drónos repülés és a forgalomról való folyamatos kamerafelvétel készítése ne ütközzön jogszabályokba.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak