Közel ezer IT-szakember bevonásával készített felmérést a No Fluff Jobs (NFJ) állásportál. Mivel a portálon állást hirdető cégeknek kötelező megadniuk a meghirdetett pozíciókhoz fizetési sávot is, az NFJ jól nyomon tudja követni a piac alakulását – legalábbis az ajánlatok részét.
Most egy online kérdőív segítségével azt vizsgálták, a munkavállalóknak milyen juttatások és előnyök fontosak. A kérdőíven rákérdeztek a fizetésre is.
A munkavállalók is igazolták: jól keresnek
A felmérés jellegéből adódóan nem reprezentatív, de mind a munkaadóknak, mind a munkavállalóknak jó fogódzó a bértárgyalásokhoz. A válaszadók többsége (81 százalék) Budapesten dolgozik, amiben nincs semmi meglepő, hiszen a hazai IT-szektor központja egyértelműen Budapest. A válaszadók fennmaradó 19 százalékának zöme Szegedet, Debrecent, Miskolcot és Székesfehérvárt képviseli.
A munkavállalók 86,5 százaléka dolgozik alkalmazottként, 10 százaléka vállalkozói szerződéssel. Az viszont meglepő, írja a jelentés, hogy miközben a projektalapú foglalkoztatás egyre fontosabbá válik, mindössze a válaszadók 1 százaléka dolgozik ilyen módon. A válaszadók 15-15 százaléka full-stack-, illetve backendfejlesztő, 12,5 százalékuk pedig a product és project management területen dolgozik. Érdekesség, hogy a válaszadóknak csupán az 1 százaléka foglalkozik mesterséges intelligenciával (az nem derül ki, hogy őket nem érte el a kérdőív, vagy valóban ennyire kevesen vannak).
A kutatás is igazolta azt a közvélekedést, hogy képzett informatikusként továbbra is jól lehet keresni. (A képzettség fontosságával többek között a botcampek kapcsán podcastban is foglalkoztunk, de a BME-VIK dékánjával, Charaf Hassannal készített interjúnkban is szóba került.)
A válaszadók körében a szenior IT-specialisták 40 százaléka keres a nettó 600 és 899 ezres fizetési sávban. Ötödük nettója 900 ezer és 1,2 millió forint közé esik, és 9 százalékuk havi fizetése haladja meg az 1,2 milliót.
A mediorok 66 százaléka, valamint a juniorok (a felmérésben ide sorolták a gyakornokokat is) 55 százaléka mondta, hogy a havi fizetése 300 és 599 ezer forint között van. Utóbbi csoport 44 százaléka a 100 és 299 ezer forintos sávba tette a nettóját.
Az IT-sok szeretnek otthon...
A kutatás rákérdezett az egyéb juttatásokra is. Ebből olyan kép rajzolódik ki, mintha nem is lett volna járvány, ami épp az IT-szakmában a home office tömeges bevezetését eredményezte (bizonyos üzemeltetési területeket továbbra is bentről kell ellátni, de ez az IT-munkahelyek töredékét érinti). A kutatás szerint ugyanis a home office a a járvány után még fel is értékelődött. A kutatás szerint ez áll az első helyen (a szeniorok 13,5 százaléka tette ezt első helyre).
A további juttatások megítélése a szenioritás függvényében meglehetősen eltérő. A pályakezdőknek például fontos tényező a képzések lehetősége, a pihenőszoba megléte, az ingyen kávé és üdítő. A medior és szenior szakemberek inkább a rugalmas munkaidőt, a lapos szervezeti hierarchiát, a magán egészségbiztosítást, a céges autót és parkolási támogatást preferálják.
Összességében a kutatás szerint már közel sem igaz az, hogy az IT-szakembereket a kellően magas fizetéssel és egy csocsószobával le lehet kenyerezni. Az NFJ szerint sokat árnyalódtak az elvárások, a szakemberek karriertervezése is tudatosabbá vált, ami az elvárásaikra is hatott. tegyük hozzá: ehhez az is kellett, hogy a viszonylag magas fizetés már ne legyen kérdés.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak