A No Fluff Jobs állásportál friss felmérése szerint továbbra is sokat, és ezt most maguk az alkalmazottak erősítették meg.
Hirdetés
 

Közel ezer IT-szakember bevonásával készített felmérést a No Fluff Jobs (NFJ) állásportál. Mivel a portálon állást hirdető cégeknek kötelező megadniuk a meghirdetett pozíciókhoz fizetési sávot is, az NFJ jól nyomon tudja követni a piac alakulását – legalábbis az ajánlatok részét.

Most egy online kérdőív segítségével azt vizsgálták, a munkavállalóknak milyen juttatások és előnyök fontosak. A kérdőíven rákérdeztek a fizetésre is.

A munkavállalók is igazolták: jól keresnek

A felmérés jellegéből adódóan nem reprezentatív, de mind a munkaadóknak, mind a munkavállalóknak jó fogódzó a bértárgyalásokhoz. A válaszadók többsége (81 százalék) Budapesten dolgozik, amiben nincs semmi meglepő, hiszen a hazai IT-szektor központja egyértelműen Budapest. A válaszadók fennmaradó 19 százalékának zöme Szegedet, Debrecent, Miskolcot és Székesfehérvárt képviseli.

A munkavállalók 86,5 százaléka dolgozik alkalmazottként, 10 százaléka vállalkozói szerződéssel. Az viszont meglepő, írja a jelentés, hogy miközben a projektalapú foglalkoztatás egyre fontosabbá válik, mindössze a válaszadók 1 százaléka dolgozik ilyen módon. A válaszadók 15-15 százaléka full-stack-, illetve backendfejlesztő, 12,5 százalékuk pedig a product és project management területen dolgozik. Érdekesség, hogy a válaszadóknak csupán az 1 százaléka foglalkozik mesterséges intelligenciával (az nem derül ki, hogy őket nem érte el a kérdőív, vagy valóban ennyire kevesen vannak).

 
No Fluff Jobs: Magyar IT-fizetések 2020. október
Infogram

A kutatás is igazolta azt a közvélekedést, hogy képzett informatikusként továbbra is jól lehet keresni. (A képzettség fontosságával többek között a botcampek kapcsán podcastban is foglalkoztunk, de a BME-VIK dékánjával, Charaf Hassannal készített interjúnkban is szóba került.)

A válaszadók körében a szenior IT-specialisták 40 százaléka keres a nettó 600 és 899 ezres fizetési sávban. Ötödük nettója 900 ezer és 1,2 millió forint közé esik, és 9 százalékuk havi fizetése haladja meg az 1,2 milliót.

A mediorok 66 százaléka, valamint a juniorok (a felmérésben ide sorolták a gyakornokokat is) 55 százaléka mondta, hogy a havi fizetése 300 és 599 ezer forint között van. Utóbbi csoport 44 százaléka a 100 és 299 ezer forintos sávba tette a nettóját.

Az IT-sok szeretnek otthon...

A kutatás rákérdezett az egyéb juttatásokra is. Ebből olyan kép rajzolódik ki, mintha nem is lett volna járvány, ami épp az IT-szakmában a home office tömeges bevezetését eredményezte (bizonyos üzemeltetési területeket továbbra is bentről kell ellátni, de ez az IT-munkahelyek töredékét érinti). A kutatás szerint ugyanis a home office a a járvány után még fel is értékelődött. A kutatás szerint ez áll az első helyen (a szeniorok 13,5 százaléka tette ezt első helyre).

 
No Fluff Jobs: Béren kívül juttatások rangsora, 2020. október
Infogram


A további juttatások megítélése a szenioritás függvényében meglehetősen eltérő. A pályakezdőknek például fontos tényező a képzések lehetősége, a pihenőszoba megléte, az ingyen kávé és üdítő. A medior és szenior szakemberek inkább a rugalmas munkaidőt, a lapos szervezeti hierarchiát, a magán egészségbiztosítást, a céges autót és parkolási támogatást preferálják.

Összességében a kutatás szerint már közel sem igaz az, hogy az IT-szakembereket a kellően magas fizetéssel és egy csocsószobával le lehet kenyerezni. Az NFJ szerint sokat árnyalódtak az elvárások, a szakemberek karriertervezése is tudatosabbá vált, ami az elvárásaikra is hatott. tegyük hozzá: ehhez az is kellett, hogy a viszonylag magas fizetés már ne legyen kérdés.

Közösség & HR

Úgy tűnik, a Meta elkezdi beszántani a metaverzumot

Bár néhány évvel ezelőtt még az egész vállalatot átnevezték miatta, az újabb elbocsátásokkal egyre nyilvánvalóbb, hogy takarékra teszik a világmegváltó VR-projektet.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.