A gyártó vállalatoknál és a kritikus infrastruktúráknál egyelőre szinte feloldhatatlanná teszik a biztonság vs. üzembiztonság dilemmáját a nemrég napvilágra került processzorhibák.

Igencsak megfogta az ipari rendszerek és kritikus infrastruktúrák fejlesztőit-üzemeltetőit a Meltdown és a Spectre. Ha a javítás még a PC-ken sem volt kézenfekvő és egyszerű, hogyan lenne az az üzembiztonsági szempontokat hangsúlyozottan figyelembe vevő ipari rendszereknél?

Az üzletnek mennie kell...

A biztonsági rés óriási, ezért minden érintett rohamléptekben próbált foltozni. Így aztán az eddigi frissítésekkel számtalan probléma volt: belassult rendszerek, eltűnt driverek szegélyezték a javítást telepítők útját. És nem csak a windowsos gépeket sújtotta mindenféle váratlan probléma, egyes Ubuntu alapú rendszerekkel is volt gond bőven.

Az ipari rendszerek üzemeltetői ilyen előzmények után lényegében egy feloldhatatlan dilemmával szembesültek: tudtak egy hibáról, ami súlyos biztonsági kockázattal jár, a javításokat mégsem telepíthették, hiszen azzal veszélyeztették volna az üzembiztonságot (a termelés vagy ellátás folyamatosságát).

Az ipari rendszerek (ICS – Industrial Control System) esetében amúgy ez nem friss probléma. Az ilyen infrastruktúrákban a biztonsági frissítések telepítése ugyanolyan fontos, mint bárhol máshol, ám csak akkor, ha az nem veszélyezteti az üzembiztonságot, ami prioritást élvez.

Teszt nélkül egy tapodtat se!

A SecurityWeek külön összeállítást szentelt a témának. Összeszedte, hogy néhány fontosabb gyártó vállalat – például a Siemens, a Schneider Electric, az ABB, a Rockwell Automation vagy Becton Dickinson (BD) – hogyan kezeli a helyzetet. A közös az, hogy minden vállalatnak két szempontból is vizsgálnia kell a helyzetet: kiberbiztonsági szempontból és üzembiztonsági szempontból is. Az üzembiztonságnál elsősorban azt kell vizsgálni, hogy a javítás telepítése nyomán bekövetkező teljesítményromlás hogyan befolyásolja az ISC rendszerek teljesítményét. A lapnak Andrew Ginter, a Waterfall Security szakértője, úgy fogalmazott, hogy a kritikus infrastruktúrák esetében minden folttelepítés előtt kockázatelemzést kell végezni, és tesztelni kell.

A Siemens egyelőre kompatibilitási teszteket futtat, de már most úgy látják, hogy számolniuk kell teljesítménybéli és stabilitási problémákkal. Éppen ezért kivárnak a foltozással, ugyanakkor emelik a hálózatok védelmi szintjét, és próbálnak megelőzni minden jogosulatlan kódfuttatást.

Hasonlóan reagált a többi vállalat is. Mindegyikük vizsgálja a patch-eket, és ezt javasolják az ügyfeleik számára is. Ezúttal is egy erre a célra kialakított tesztrendszeren kell előbb futtatni a frissítéseket, és lehetőleg offline környezetben vizsgálni azok hatását. Ez azonban egy időigényes feladat, ami nem kevés költséggel járhat.

A BD nem érzi kritikusnak

A BD, amely orvostechnikai eszközöket gyártó vállalat, úgy véli, hogy eszközei esetében nem magas a támadások kockázata, de ettől függetlenül a kiadott javítások telepítését javasolja, sőt kiadott egy listát az esetlegesen érintett eszközeiről is. A BD eszközein egyébként minden javítást csak a vállalat jóváhagyása után lehet telepíteni.

Sokkal nehezebb helyzetben vannak az olyan vállalatok, mint az ABB vagy a Schneider Electric, melyek ipari vezérlő szoftvereket is gyártanak. A Schneider Electric egyébként a Siemenshez hasonlóan csak tesztelés után javasolja bármiféle javítás telepítését. A vállalat egy esetben, a Wonderware szoftvereknél arra is figyelmeztet, hogy a frissítések telepítése instabilitást okoz, sőt a következményekről részletes leírást is közöl.

Az ABB szintén a tesztfázisnál tart. Ugyanakkor ők fontosnak vélik az esetleges biztonsági kockázatok minimalizálását, ezért a javítások telepítését javasolják.

A félreértéseket megelőzendő egyébként szinte mindegyik vállalat megemlítette, hogy a mostani felhajtás nem az ő technológiájuk hibái miatt van, hanem a chipgyártók szállította processzorok miatt.

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.