A Nyobolt nevű, akkumulátorokat fejlesztő brit cég 50 millió font (közel 24 milliárd forint) értékű befektetési kört hozott tető alá, ezzel saját közlése szerint megteremtette rá a forrást, hogy a telepek gyors töltését lehetővé tévő technológiájával felgyorsítsa az elektromos járművek elterjedését. A társaság rekord teljesítménysűrűségű lítiumion-akkumulátorok kereskedelmi forgalomba hozatalát tervezi, amelyekkel öt perc körüli feltöltési időt ígér az elektromos autóknak. Összehasonlításképpen, a Tesla szupertöltői a modellektől függően nagyjából 15 percre teszik az "akár" 240-270 kilométerre szóló feltankolását.
A Cambridge-i Egyetem spin-off vállalkozásaként 2019-ben alapított Nyobolt ezzel már 300 millió fontos értékeléssel fut (a cég eddig összesen 83,4 millió fontnyi befektetés szerzett), eredeti célja szerint pedig nem csak az elektromos járművekben, hanem az akkumulátoros szerszámok vagy a nagy teherbírású kereskedelmi gépek esetében is jelentősen lefaragná a feltöltési időt. Ez utóbbit főként a lítiumion-akkumulátorok bemeneti teljesítményének korlátaira vezetik vissza, röviden a több betáplált energia több hőt termel, am károsítja az eszközöket, és komoly biztonsági kockázatot is jelent.
A Nyobolt erre tekintettel alapvető változtatásokat javasol az cellákon belüli anyagok felhasználásában, különösen az anódokkal kapcsolatban, amelyek túlnyomórészt grafitból készülnek. A mostani befektetési körben a Nyobolt stratégiai partnerséget jelentett be egyik befektetője, a Masan High-Tech Materials leányvállalatával a kulcsfontosságú alapanyagok folyamatos ellátásának biztosítása, illetve az újrahasznosító létesítményekhez való hozzáférés érdekében, lehetővé téve az anyagok hatékony újrafelhasználását. A finanszírozást emellett felhasználják amerikai fejlesztőközpontjuk bővítésére és a gyártás növelésére is, terveik szerint már jövőre "több millió egységet" állítanak majd elő az Egyesült Királyságban található üzemükben.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak