Egy várhatóan jövőre életbe lépő új szabályozás miatt technológiai eszközök széles körénél kell majd komoly kompromisszumra kényszerülnie azoknak a cégeknek, akik továbbra is szeretnének versenyben maradni a kínai piacon.

Elsőként az irodai eszközöket, például nyomtatókat, fénymásolókat, többfunkciós gépeket gyártó külföldi vállalatokat érintheti az a körvonalazódó új nemzeti technológiai szabványrendszer, amely a Nikkei beszámolója szerint jövőre léphet érvénybe Kínában. Az ország számos szervezetére nézve kötelező érvényű előírásokkal a kormányzat a határain belül tartaná a kulcsfontosságú alkatrészek minden munkafolyamatát, a tervezéstől egészen a gyártásig.

Az április óta tárgyalt tervezet szövege szerint a nemzeti szabvány megszerzésére csak azoknak a termékeknek lesz esélye, amelyeket Kínában terveznek, fejlesztenek és gyártanak. Ez egyrészt rászorítaná a külföldi cégeket, hogy fontos kutatási információkkal helyben dolgozzanak, ami azért jelenthet problémát, mert Kínában nem példa nélküli a külföldi technológia "újrahasznosítása". Utóbbit pedig lényegesen könnyebb végrehajtani, ha nem egy másik országban, hanem a szomszéd telken zajlik a kutatás-fejlesztés. De a bevezetés előtt álló szabályozás azt is garantálná, hogy a technológiai eszközöknél a teljes ellátási lánc Kínában maradjon.

Amennyiben élesedik a tervezet, a kritikusnak minősített infrastruktúra-szolgáltatók (távközlés, energiaszektor, közlekedés, pénzügyi szektor) csak a nemzeti szabványok feltételeit megugró eszközöket vásárolhatnak majd. Ezzel tovább szűkül majd a külföldi szállítók mozgástere, mivel az közvetlen kormányzati megrendelések esetében már amúgy is életben van egy szigorú beszerzési politika, ami jórészt kizár bármiféle állammal kötött üzletet.

A fele sem tréfa

A Nikkei beszámolója szerint Kínában évente közel 1 millió multifunkciós irodai gépet vásárolnak, amivel az ország abszolút kiemelt térségének számít a szegmensben. A kormányzati beszerzések ennek mintegy 30 százalékát teszik ki, de az infrastruktúra és más, az állam által prioritásnak tekintett területek - mint például az oktatás és az egészségügy - hozzáadásával ez az arány több mint a felére emelkedik.

A kínai szabványügyi hivatal, illetve a piacszabályozásért felelős testület a várakozások szerint még idén nyilvános véleményezésre bocsátja a javaslatot, amely 2023-ban már érvénybe is léphet. A szabványok a hírek alapján később kiterjeszthetők lesznek a személyi számítógépekre és szerverekre is.

Piaci hírek

Ördögi körbe kerülhettek az MI-fejlesztők

Az MI-robbanás üzletileg egyre inkább fenntarthatatlannak tűnik, és a kritikusok szerint szükségszerű összeomláshoz vezet, mert a technológia eredményei nem támasztják majd alá az elkerülhetetlen áremeléseket.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.