Az AVEC Csoport vezetője szerint elsősorban a biotech, a farmakológia, a gyártás és az autóipari beszállítás területein van esély sikerekre.

A közelmúltban több interjúban térképeztük fel a magyar startup ökoszisztéma működését, elsősorban a finanszírozási oldalról. A sorozatban nyilatkozott lapunknak Oszkó Péter, a PortFolion Zrt. vezetője, Pataki Róbert, a Magyar Telekom üzletfejlesztési vezérigazgató-helyettese, Straub Elek, a Day One Capital Zrt. partnere, valamint Vicze Gábor, az IVSZ mikro- és startup vállalkozások tagozatának a vezetője.

A közelmúltban Oszkó Péter az ország legnagyobb kockázati tőkealap-csoportjának, az együttesen 25 milliárd forintos tőkét kezelő AVEC-nek a vezetőjeként ismét beszélt a hazai startup ökoszisztéma lehetőségeiről. (Az AVEC három kockázati tőkealap – a PortFolion, a Day One Capital és a Bonitás, valamint a Mobilitás és Multimédia Klasztert tömöríti.) Mint az erről kiadott közlemény fogalmaz: bár komoly fejlődésen ment keresztül a magyar startup világ az elmúlt években, de messze vagyunk még attól, hogy teljes értékű szereplőjévé váljunk a nemzetközi vérkeringésnek.

Pénz van bőséggel, de az önmagában kevés

Oszkó elsősorban a pénzbőségből eredő veszélyekre hívta fel a figyelmet. Már a Bitportnak adott interjújában is így fogalmazott: "Félő, hogy olyan mennyiségű pénz ömlik a piacra, ami nehezíti a jól működő alapok helyzetét, és felhígítja a startupok közegét is, ami után több lehet a kudarc, mint a siker."

Oszkó Péter (fotó: ahkungarn.hu)

Mostani közleményében elsősorban arra hívja fel a figyelmet, hogy bár valóban rengeteg a szektor fejlődését támogató pénz került a magyar piacra, de a megfelelő felhasználáshoz szükséges egyéb feltételek hiánya startup oázis helyett meddő sivatagot teremthet. Ez úgy kerülhető el, ha a befektetők az infrastruktúraépítésre és az edukálásra is nagyobb figyelmet fordítanak. Az induló vállalkozásoknak például sokkal jobban meg kell érteniük a kockázati tőkebefektetési piac működési mechanizmusait.

Edukáció nélkül hamar jönnek a kudarcok

Az elmúlt évek során elsősorban az EU-s források révén – a Jeremie programon keresztül – egyik napról a másikra rengeteg pénz ömlött a magyar kockázati tőke piacra, amelynek következtében a hazai kockázati befektetők és a startup szektor is gyors növekedésnek indult. Míg az uniós csapok megnyílása előtt Magyarországon gyakorlatilag senki sem ismerte a startup fogalmát, "ma már-már túlhasználják a kifejezést" – fogalmaz a közlemény.

Ez veszélyeket is hordoz magában, hiszen az organikusan fejlődő ökoszisztéma helyett egy elsősorban pénz által motivált rendszer alakult ki. A nemzetközileg sikeres startup-nagyhatalmak esetében ezzel szemben először az ígéretes vállalkozások önmaguktól, az adott piac erősségeire épülve indultak el, és csak utána érkezett meg a tőke. „Egy mesterségesen anyagi források által motivált rendszer nem működik jól; a pénz ömlesztése önmagában nem fogja a sikert eredményezni” – idézi a közlemény Oszkót, az AVEC Csoport vezetőjét.

Jelenleg 30 kockázati tőkealap működik a hazai piacon, míg inkubációs tevékenységgel alig fél tucat szereplő foglalkozik, közülük mindössze négyet segít forrásokkal az állam. „Ideális esetben a tőkekezelők és inkubátorok aránya 50-50 százalék” – mondta Oszkó, aki szerint az elsősorban EU-s pénzek helytelen felhasználásának az lehet az egyik következménye, hogy a hatalmas pénzügyi boom után a kiszáradás korszaka következhet.

Ez azonban elkerülhető, ha a befektetői és a vállalkozói oldalon is felismeri a kockázatokat, és a befektetők elsősorban az infrastruktúra-építésre és az oktatásra, a vállalkozók pedig a kockázati tőkepiac működésének megismerésére is energiát fordítanak. "Az oktatásban, infrastruktúra építésben természetesen az államnak is óriási szerepe van, de fontos, hogy az csak a lehetőséget teremtse meg, a piacot ne befolyásolja" – hangsúlyozta Oszkó.

Ami külföldön bevált, nem biztos, hogy itthon is jó

Bár vannak sikeres külföldi példák, azok másolása nem feltétlenül vezet jó eredményre. Egyáltalán nem biztos, hogy az a módszer, ahogy például Észtország vagy Izrael katalizálja az induló vállalkozásokat, itthon is sikeres lesz. A másolás helyett például fontos lenne felmérni, hogy Magyarországon mely szektorokban van a legnagyobb potenciál. "A biotech, a farmakológia és a design világában komoly előnyünk van a világ számos országával szemben. De az autóipar is óriási lehetőségeket tartogat. Számomra furcsa, hogy alig ismerek olyan hazai startupot, amelyik az itthon is jelen lévő nemzetközi gépkocsigyártó-óriások beszállítója szeretne lenni" – mondta Oszkó.

Közösség & HR

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.