A legerősebb hazai szuperszámítógép mostantól az orvostudományt segíti, speciális területeken támogatja a kutatást és az adatok elemzését.

A GENAGRID Konzorcium és az Intel bemutatta Magyarország legerősebb tudományos szuperszámítógépes rendszerét, amelyet az MTA KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézet üzemeltet. Az SGI által szállított ALTIX ICE fürt összesen 512 nagyteljesítményű processzormaggal, 6,5 teraflopos csúcsteljesítményt képes leadni, amit genetikai és rendszerbiológiai kutatásokra fordítanak hazai kutatócsoportok.

Szuperszekrény | Az SGI ALTIX ICE a blade kivitelnek köszönhetően rendkívül magas teljesítménysűrűséget képes elérni. A fürtben összesen 512 processzormag és 1 terabájt memória található, összesen 6,5 teraflops, azaz másodpercenként 6,5 ezer milliárd 64 bites pontosságú műveletvégzési sebességgel. A klaszter Red Hat Enterprise Linuxot futtat, és a kódokat az Intel fordítóival és teljesítményhangoló eszközeivel optimalizálták.

Az olyan molekuláris biológiai kutatások, mint amilyen a genetikai, genomikai és fehérjekémiai (proteomikai) vizsgálatok hatalmas adattömegeken végeznek elemzéseket, így a nagy memóriakapacitás és műveleti párhuzamosság egyaránt fontos volt. Az ALTIX ICE rendszer kapacitását elsősorban az asztma, allergia és leukémiai genomikai kutatására fordítják, de más magyarországi kutatási projektek adatelemzését segíti. A genetikai vizsgálatok elvégzéséhez az akadémiai és ipari partnerek genetikai laborjai együttesen egy régióbeli viszonylatban egyedülálló spektrumot biztosítanak.

"Az SGI Altix ICE szuperszámítógéppel a hazai orvos-biológiai kutatás itthon eddig elérhetetlennek látszó számítási teljesítményhez jutott, egyetlen kutatási cél elérése érdekében" – nyilatkozta Dr. Temesi Tibor a Silicon Graphics hazai kereskedelmi igazgatója.

Gének nyomában | Az orvosbiológiai méréstechnológia fejlődése az utóbbi két évtizedben lehetővé tette számos faj genetikai állományának (genomjának) megismerését, sőt a mérések költségének csökkenésével belátható közelségbe került egyedi emberi genomok nukleotid-sorrendjének rutinszerű vizsgálata is. Mára az egyik legjelentősebb orvosbiológiai kihívássá vált a genetikai különbségek hatásának felderítése, in silico (azaz számítógépes) jóslása, modellezése, a hatások gyógyszerészeti, orvosi, klinikai „lefordítása”, felhasználása.

Paradox módon az adatgazdagságot elhozó nagy áteresztő képességű módszerek színre lépése más aspektusból erősítette meg a biológia és az orvostudományok információgazdag voltát, mivel az adatok statisztikai elemzésének értelmezésében és klinikai „lefordításában” az elektronikus tudásnak és feldolgozásnak döntő szerepe lett.

A számítási igények a kísérlettervezésben, az adatelemzésben kettősek. Egyrészt jelen van a teljesítménybeli igény, hogy több egyetlen számításon dolgozó processzormag érjen el egy nagy, közös memóriát. Másrészt jelen van a nagy áteresztő képességű igény is, ami sok párhuzamos futtatást jelent, például statisztikai robusztusságvizsgálatoknál. Ezen kettős igénynek tesz eleget a projekt dedikált grid számítógépe, egy SGI Altix ICE rendszer.
 

A befektetőket egyelőre nem győzték meg az Intel nagyszabású tervei

A csipgyártónál nagyon lelkesek a PC-eldások várható felfutása miatt, és nagy lehetőségeket látnak a GPU-k iránti óriási keresletben is, de a cég részvényeinek nem tett jót az első negyedéves veszteségek bejelentése.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.