Néhány évvel ezelőtt elképzelhetetlen volt Vietnámban, hogy az elsősorban a nagy nyugati technológiai vállalatoknak gyártó összeszerelő üzemeknek kelljen teperniük a potenciális munkavállalók megnyeréséért. Márpedig a Rest of World helyi beszámolója alapján pontosan ez zajlik Ázsia egyik legfelkapottabb országában.
Rámentek a lepattanóra
A mostani történet igazából jó pár évvel ezelőtt kezdődött, és nem is Vietnámban, hanem Kínában. A 2010-es évek második felére ugyanis olyan jó ütemben fejlődött a távol-keleti nagyhatalom, hogy az lassacskán lecsorgott az alsóbb társadalmi rétegekhez is, ami viszont az egyik nagy versenyelőnyét, az olcsó munkaerőt kezdte zárójelbe tenni.
A Google 2019-es költözésének oka azonban már nem csupán az emelkedő bérek voltak, hanem a Washington és Peking között egyre magasabb fokozatra kapcsoló kereskedelmi háború is. Az azóta sem csillapodó geopolitikai kockázatok közepette ráadásként kitört a pandémia, ami még egy komoly okot szolgáltatott a beszállítói lánc újratervezésére, diverzifikálására.
Mindebből Vietnám profitált, ahol az elmúlt nagyjából egy évtizedben gombamód kezdtek szaporodni az összeszerelő üzemek. Többek között az Apple is folyamatosan dolgozott a beszállítói kör áttelepítésén erre a térségre. Az országban nagy számban állt rendelkezésre fiatal, jól képzett, olcsó munkaerő, akik közül kedvükre válogathattak a Foxconn és más elektronikai beszállítók HR-esei. Egyáltalán nem volt ritka, hogy a dolgozó fizetett azért, hogy egy sokak által áhított pozíciót megkapjon.
Fordulóban a kocka
Hogy mennyit fordult a világ, azt jól mutatja, hogy már TikTokon és Facebookon kell magukat élőzve reklámozni az üzemeknek, hátha így felkeltik a fiatal célközönség figyelmét. Ahogy nő az országba beköltöző gyártók száma, úgy találják egyre jobb érdekérvényesítési pozícióban magukat az álláskeresők.
Ennek a folyamatnak köszönhető, hogy a munkaadók már jutalékot adnak, aki új embert hoz, a friss kollégákat pedig belépési bónuszokkal és egyéb juttatásokkal igyekeznek lekenyerezni. Ezzel párhuzamosan javulnak a munkakörülmények is, ami mindenképpen üdvözlendő változás.
Bármennyire is javul a helyzet a dolgozók szempontjából, a bérek még így is bőven a megfizethető kategóriában maradnak a gyártók számára. Kínában például nagyjából kétszerannyit kell fizetni egy feldolgozóiparban alkalmazott munkásnak, mint ahol most a vietnámi bérszint tart.
A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött
A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak