A három dimenziós nyomtatás kezdi átlépni a kísérleti stádiumot: az egyszerűbb alakzatok és szerkezetek után egyre bonyolultabb eszközök is előállíthatóak nyomtató segítségével, bár az még messze van, amikor bevásárlás helyett nyomtatunk magunknak egy pizzát.
A hagyományos nyomtatást már mindenki megszokta, sőt sokan elavult technológiának is tartja, hiszen könyveket, dokumentumokat, képeket is egyre többen számítógépek, tabletek képernyőin jelenítenek meg. Pedig a nyomtatás nem csak papírt és tintát jelent, és főképp nem csupán olvasni- vagy néznivalót lehet így előállítani.

Sok 2D = 3D A technológia tulajdonképpen igen egyszerű és kézenfekvő. Hiszen már maga a két dimenziós nyomatok is papírra felvitt, mikroszkopikus vastagságú rétegek, tehát ha egy előre pontosan megtervezett sorrendben ilyen rétegeket nyomtatunk egymásra, végül egy térbeli alakzatot kapunk.

Persze ez azért jelentősen leegyszerűsített leírása a folyamatnak, amelyhez mikronnyi pontosságú tervezésre és speciális eszközökre van szükség.  Az alábbi videóban a BBC tudósítója egy angol üzemben járt, ahol alapesetben ipari gépek egyes alkatrészeit készítik nyomtatással. A mérnökök azonban a technológia szélesebb körű lehetőségeit azzal mutatják be, hogy teljes egészében működőképes kerékpárt nyomtatnak ki az alapanyagul szolgáló speciális műanyagból.


Természetesen, ahogy itt is látható, egy ilyen prototípus előállítása egyelőre hosszadalmas munkát igényel, és a felhasznált eszközök valamint energia tekintetében sem feltétlenül gazdaságos egy ilyen szintű projekt. Azonban egyszerűbb alkatrészek pontos sorozatgyártásához már ma is használják a technológiát, a különféle kísérletek (a nyomtatott bikinifelsőtől kezdve a szintén nyomatként elkészült fuvoláig) izgalmas közeljövőt sejtetnek.

A 3D-s nyomtatók az otthonokba is beköltözhetnek
Átveszik az irányítást az intelligens eszközök
Jövőkutatás: 10 újdonság 10 év múlva - 1. rész / 2. rész

Serényen költ a világ idén informatikára

A Gartner előrejelzése szerint 2024-ben globálisan 5 ezer milliárd dollárnál is többet költünk majd infokommunikációs eszközökre és szolgáltatásokra.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.