Január 17-től élesben kell alkalmazni a digitális operatív ellenálló-képességről szóló uniós direktívát, amely a pénzügyi szervezetek biztonságát hivatott javítani.

Két éve, 2023. január 16-án ütötték rá az uniós pecsétet az EU digitális operatív ellenálló-képességről szóló direktívájára, a DORA-ra (Digital Operational Resilience Act). A rendelet, melyet idén január 17-étől kell élesben alkalmazni, uniós szinten szabályozza a pénzügyi szervezetek információs és kommunikációs technológiai rendszereivel szemben támasztott biztonsági követelményeket. Egyaránt tartalmaz előírásokat az irányításra, a kockázatkezelésre, a digitális működési reziliencia tesztelésére, valamint a külső szolgáltatók kockázatainak kezelésére és az információmegosztásra vonatkozóan. A parlament tavaly áprilisban szavazta meg a magyar sajátosságokat is figyelembe vevő törvényt, amely a DORA végrehajtásának részletes szabályait tartalmazza.

A DORA nemcsak az uniós pénzügyi szervezetekre (bankok, hitelintézetek, befektetési vállalkozások, biztosítók, közösségi finanszírozási platformok stb.), hanem a nekik IKT szolgáltatásokat, termékeket kínáló kritikus harmadik felekre, például a szoftverforgalmazókra is vonatkozik. Mint a Sophos kiberbiztonsági cég lapunknak is megküldött összefoglaló anyagában felhívja a figyelmet, a rendelet lényegében azt a helyzetet igyekszik kezelni, hogy a pénzügyi szektornak egyre jelentősebb a függősége a digitális technológiáktól. Emiatt a működési ellenállás hiánya még akkor is veszélyezteti az egész pénzügyi rendszer szilárdságát, ha a hagyományos kockázatok kezeléséhez elegendő tőke áll rendelkezésre. A rendelet előírásait követve a pénzügyi szervezetek csökkenthetik a digitális fenyegetéseknek az üzletmenetük folytonosságára, a jogi felelősségükre, valamint a pénzügyi helyzetükre vagy a hírnévükre gyakorolt negatív hatásait, állítja a kiberbiztonsági cég.

A NIS2-vel együtt kell olvasni

Az előírások nem jelentenek drámai újításokat az érintettek számára, hiszen a tagállamok felügyeleti hatóságai eddig is megköveteltek bizonyos intézkedéseket a pénzügyi szervezetektől az üzleti folyamatait támogató hálózati és információs rendszerek biztonságával kapcsolatban. Korábban is szükség volt például IKT-kockázatkezelésre, ki kellett alakítani IKT-val kapcsolatos incidenskezelési folyamatokat, le kellett futtatni stresszteszteket, kezelni kellett az IKT-beszállítókkal járó kockázatokat stb. Az újdonság elsősorban abban áll, hogy az idén élesített NIS2-höz hasonlóan a korábbinál szélesebb kört érint – például a közösségi finanszírozási szolgáltatókra is vonatkozik –, és EU-s szinten egységesíti a követelményeket. Magyar sajátosság, hogy kivették a hatálya alól a Magyar Fejlesztési Bankot és az Eximbankot.

A NIS2 és a DORA célja egyaránt az EU kiberbiztonsági szintjének átfogó javítása, ennek megfelelően előírásaik között sok az átfedés (a NIS2-vel és hatásával ezekben a cikkekben foglalkoztunk). Utóbbi azonban ágazatspecifikus, azaz ún. lex specialis státuszú jogszabály (hivatalosan: jogi aktus). Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy elsőbbséget élvez a pénzügyi szektorban a NIS2-vel szemben.

Ez azonban nem jelenti azt, hogy a szektor szereplőinek megszűnnének a NIS2-vel kapcsolatos kötelezettségeik. Erről a NIS2 és a DORA is rendelkezik. Utóbbi például előírja, hogy a jelentős IKT-vonatkozású incidenseket nemcsak a DORA szerinti illetékes hatóságnak – Magyarországon a Magyar Nemzeti Banknak – kell bejelenteni, hanem a NIS2 szerinti számítógép-biztonsági eseményekre reagáló csoportnál (computer security incident response team – CSIRT) is, ami itthon a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kiberbiztonsági Központ.

Durva ösztönzők a megfelelésre

A DORA esetében – talán a szektor digitális kitettsége és érzékenysége miatt is – újragondolták az előírásoknak meg nem felelő szervezetek szankcionálását. A GDPR-tól és a NIS2-től eltérően napi alapú pénzbírsággal ösztönzik a cégeket a megfelelési követelmények gyors teljesítésére. A bírság maximális mértéke az érintett szervezet előző évi átlagos napi globális forgalmának 1 százaléka, ami az előírások teljesítéséig, legfeljebb hat hónapig ketyeghet.

(Nyitókép: Magyar Nemzeti Bank. Fotó: Göröntsér Vera/Köztérkép)

Biztonság

Egy paranoid CISO hazavághatja cége kiberbiztonságát

Keskeny a mezsgye a szükséges és a beteges bizalmatlanság, a szabályok következetes betartatása és az értelmetlen, öncélú vagy önigazoló szigorkodás között.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.