Annak ellenére, hogy már 14 milliónál is több olcsó, csináld magad alaplapot adott el a Raspberry Pi Foundation, viszonylag ritkán nyúlnak hozzá a konfigurációjához. Egy évnél is többet szoktak várni, mire felfrissítik termékvonalukat, és ilyenkor is gyakran csak apróbb változtatásokkal gyarapodik a minigép.
Főleg a hálózatkezelés javult
Így történt ez a legújabb, Raspberry Pi 3 Model B+ kapcsán is: szinte hajszálra pontosan az előző változat megjelenése után két évvel debütált. Amint azt már említettük, az új verzió fejlődésének kulcsa a nagyobb számítási és hálózati teljesítmény. Így az ezekért felelős változásokat a processzorban és hálózati képességeiben kell keresni.
A Model B+ egy 1,4 GHz-es, négymagos, 64 bites, Arm Cortex A53 architektúrára alapuló Broadcom BCM2837B0 processzorral rendelkezik, ami mindössze 200 MHz-cel előzi meg elődjét. Az előző modellben még egy Broadcxom BCM2837 lapka dolgozott, 1,2 GHz-es órajelen, ám ehhez képest nem csupán a tempó nőtt, hanem az energiagazdálkodás és a hőelvezetési képesség is javult.
A gyorsabb adatátviteli sebesség érdekében a Model B+ kétsávos (dual band) működésre képes; 2,4 és 5 GHz-en egyaránt kezeli a vezetéknélküli kapcsolatokat. Ethernet over USB támogatása révén a soros busz 2.0-s szabványa 300 Mbps-os tempóra képes – ez háromszorosa az előd hasonló paraméterének.
Moduláris megfelelőségi tanúsítvánnyal rendelkezik a kétcsatornás wireless LAN, ami azt jelenti, hogy könnyebbé és olcsóbbá válik a Raspberry Pi 3 Model B+-re alapuló termékek kereskedelmi forgalomba hozatala. A Raspberry Pi Foundation döntése ugyanis segít a vezetékmentes csatlakozás megfelelőségi tesztjével kapcsolatos feladatok minimálisra faragásában.
A miniszámítógép legújabb kiadása támogatja a Bluetooth 4.2-es változatát illetve a Bluetooth Low Energy megoldást. A kevésbé energiaigényes standard használatával jobban kiszolgálhatók az IoT-s igények, könnyebben kiépíthető egy, a Raspberry Pi-ra, mint központi hubra alapuló okos otthon.
Végül említést érdemel, hogy a Model B+ teljes Power over Ethernet (PoE) funkcionalitással rendelkezik, melyet egészen mostanáig hivatalosan nem támogatott. Ugyan az eszközgyártók saját alternatív megoldásokkal elő-előrukkoltak, de a Raspberry Pi Foundation úgy döntött, hogy saját kezébe veszi az ügyet. Ennek keretében hamarosan saját, dedikált PoE HAT-tal fog előállni (megjelenésének pontos ideje egyelőre nem ismert).
Ez még nem a Raspberry Pi 4
A várakozásoknak megfelelően nem változtak a Model B+ fizikai paraméterei; az új alaplap ugyanakkora, mint elődje. Ez lehetővé teszi a hobbiépítők számára, hogy a korábban már méret szerint elkészült házakat és perifériákat továbbra is használhassák. A csatlakozók is ugyanazok maradtak: négy darab 2.0-s USB port, egy 40 tűs GPIO header, egy teljes méretű HDMI port, display és kamera csatlakozók, sztereó hangkimenet és kompozit videobemenet került rá.
Eben Upton, az eszköz társalkotója a TechRepublic-nak hivatalosan is megerősítette, hogy az új modell nem drasztikus változásokat, hanem inkább az előző széria finom továbbfejlesztését hozza. Ugyan talán kicsit túl jó is lett a csekély mértékű modellszámozás változásához képest, de határozottan nem elegendő ahhoz, hogy megkaphassa a Raspberry Pi 4 elnevezést, nyilatkozta Upton.
Nagy öröm, hogy a fejlődés ellenére nem változott a készülék ára sem. Aki hajlandó 35 dollárt (plusz szállítási költség) leszurkolni érte, az kedvére kísérletezgethet az elsősorban tanulási célokból létrejött Raspberry Pi-vel.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak