A Századvég tavaly év végén lefuttatott kutatása szerint az ágazat adja a hazai bruttó hozzáadott érték több mint 7 százalékát.
Hirdetés
 

Magyarországon továbbra is nő az IKT szektor gazdasági súlya. A hazai bruttó hozzáadott érték több mint 7 százalékát adja, és közel negyedmillió munkavállalót foglalkoztat, külkereskedelmi teljesítménye pedig jelentősen meghaladja az EU-átlagot. A szektor további növekedését, versenyképességi potenciáljának erősödését nagyban hátráltatja a munkaerőhiány, a működési költségek növekedése, valamint az üzleti szemlélet és a vállalkozói kedv hiánya, állítja a Századvég elemzése, melyet egy 2022 év végi adatfelvétel alapján készített.

A kutatásban kizárólag a szűken értelmezett IKT-szektor feldolgozóipari és szolgáltatási (TEÁOR ’08 szerinti besorolású) szegmensére terjedt ki. Ebből a körből 190 véletlenszerűen kiválasztott cég képviselőjével készült telefonos interjú, amit mélyinterjúk egészítettek ki.

A Századvég adatai szerint a hazai IKT-szektor bruttó hozzáadott érték termelésében számottevően meghaladja az EU27 átlagát, és a többi tagország IKT-szektorához viszonyítva arányaiban (a foglalkoztatottak teljes köréhez képest) az egyik legjelentősebb foglalkoztató. A szektor 2021-ben a nemzetgazdasági beruházások 3,3 százalékáért volt felelős. Külkereskedelmi forgalma jelentősen meghaladja az EU-átlagát: mind az exportban, mind az importban 10 százalék feletti a részesedése.

Az innovációban azonban gyenge. Bár a szektor adja a hazai K+F költések 10 százalékát, valójában kevés az innovatív cég, írja az elemzés. Ötletből nincs hiány, de az vagy nem valósul meg pl. tőkehiány, piacismeret miatt, vagy már a projekt kezdeti szakaszaiban külpiaci szereplők érdekkörébe kerül (felvásárlás, többségi részesedés szerzése).

Régi motorosok maroknyi csapattal

Milyen egy tipikus magyar infokommunikációs cég? Az ágazat gerincét a nagyobb városokban működő és legalább 10 éve alapított, 50 főnél kevesebbet foglalkoztató vállalkozások adják (75 százalékuk 4-10 főt foglalkoztat). Harmaduk kizárólag, negyedük többségében hazai tulajdonú beszállítókkal dolgozik. Az elmúlt három évben 40 százalékuk folytatott kutatás-fejlesztési és innovációs (KFI) tevékenységet, és 90 százalékuk hajtott végre valamilyen fejlesztést.

A válaszadók 62 százalékának nőtt az elmúlt három évben összességében az árbevétele, amelynek zöme B2B-értékesítésből származik. Ez azonban nem járt a termelékenység javulásával (60 százalék). Csupán a válaszadók 10 százaléka számolt be termelékenységjavításról (igaz, 6 százalékuk leépítések árán javított).

 
Századvég Magyar IKT 2022
Infogram

A többség szerint főleg a megnövekedett működési költségek (energiaárak, árfolyamváltozás) tettek rosszat az üzletüknek, de több mint harmaduk a változékony hazai szabályozási környezetet és az ellátási láncok akadozását említette első helyen.

Mennyiségi, minőségi és strukturális hiány

De a legnagyobb probléma, hogy nincs szakember. Ez még a szabályozási és innovációs környezet vagy az adózási előírások hektikus változásainál is fontosabb. A válaszok alapján mennyiségi (nincs elég), minőségi (nem elég jó) és strukturális (nem azt tudja) hiány is van, amit egyelőre nem sikerült mérsékelni. A vállalkozások szerint szerint itt kormányzati irányváltás segíthetne: kiszámítható és stabil szabályozási és adózási környezetre, az adminisztratív terhek jelentős csökkentésére, továbbá a megfelelő mennyiségű és minőségű szakembert biztosító oktatási rendszer kialakítására lenne szükség.

Ami a jövőt illeti, nőtt a passzív cégek aránya. Az elmúlt három évben még kevesebb mint 10 százalékuk nem tervezett középtávon (3-5 év) fejlesztést. Decemberben az arányuk 12,5 százalék volt. A korábbi évekkel ellentétben azok aránya is nőtt, akik inkább hitelből és/vagy pályázati forrásokból fejlesztenének.

Az elemzés hangsúlyozza: az elmúlt években a hazai IKT-szektor fejlődése jelentős informatikai munkaerőhiány mellett vagy ellenére következett be. Ám az ágazat jövőjét negatívan befolyásolja, hogy a kereslet és a kínálat közötti szakadék további szélesedésével kell számolni, mert várhatóan nő a külföldi és külföldre történő munkavállalás a hazai informatikusok körében. Erre megfelelő szakpolitikai választ kellene adni.

Piaci hírek

A LinkedIn előfizetői nem hagyják annyiban, hogy az oldal eladta adataikat

Csoportos keresetet adtak be a cég ellen egy kaliforniai bíróságon, amivel kártérítés megfizetésére akarják rászorítani a közösségi platformot.
 
A szoftveresen definiált WAN egyik fontos üzenete, hogy a biztonság és a hálózatmenedzsment magasabb fokú integrációjával jelentősen növelhető egy szervezet kiberbiztonsági szintje.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.