A kaliforniai Relativity Space bejelentette saját fejlesztésű gyártási platformja, a Stargate legújabb iterációját. Az óriási, 3D-nyomtatott fém alkatrészek gyártását végző robot a cég szerint lehetővé teszi, hogy később más termékeket is gyártson a hordozórakétékon kívül. Ez utóbbiak közül az év végén tervezi bemutatni legnagyobb részt szintén 3D-nyomtatással készült zászlóshajóját, a Terran 1-et, amely kisebb műholdak pályára állítására is alkalmas, de a Stargate révén már megvalósulhat a nagyobb, már 20 tonnányi hasznos terhet hordozó Terran R rakéta megépítése is.
A Reuters a Relativity vezetőjét is idézi hétfői beszámolójában, aki elmondta, hogy már a tiszta energia és az "egyéb alkalmazásokhoz használt anyagok" területén is kutatják a megfelelő projekteket, vagyis a rakéták ebben a tekintetben csak a kezdetet jelentik. Amint ugyanis a technológia beérik, és képesek demonstrálni, hogy mit tudnak saját erőből fejleszteni és felépíteni, úgy más kezdeményezésekhez is utat találnak majd. Az már kiderült, hogy egyik partnerükkel elkezdték a munkát az új 3D-nyomtató bevetésére egy fúziós reaktor elemeinek előállítására.
Az érdeklődésre nem lehet panaszuk
A 2015-ben alapított, hivatalosan repülőgépgyártó Relativity rakétagyártó sorait is erre a saját fejlesztésű 3D-nyomtatási technológiára összpontosította, és versenytársaival szemben előnynek tekinti ezt a stratégiát a rakétaalkatrészek és -hajtóművek tervezésének és gyártásának egyszerűsítésében. Az új Stargate nyomtató a mostani bejelentés alapján hét-tizenkétszer gyorsabban dolgozi a korábbi verzióknál is, és a jelenlegi felállásban évente négy Terran R rakéta nyomtatására képes – ezek fellövéseire eddig 1,2 milliárd dollár értékben kötött szerződéseket.
A Relativity szerint a negyedik generációs Stargate nyomtatási technológiája "dacol a hagyományos nyomtatás korlátaival", amennyiben egyetlen, több vezetéken keresztül táplált nyomtatófeje vízszintesen mozog. Ezzel több mint 36 méter hosszú és 7 méter széles objektumok készítésére is használható, ami 55-szörös térfogatnövekdés a harmadik generációs elődjéhez viszonyítva. Az így előállított rakéták századannyi külön alkatrészből állnak, a testreszabott szoftverek és gépi tanulási technikák fejlesztése pedig fokozatosan lehetővé teszi a bonyolultabb és nagyobb termékek gyártásának támogatását is.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak