A Bitfi a második alkalommal már kénytelen volt belátni, hogy nem nevezheti feltörhetetlennek a termékét.

A pénztárca (wallet) programok azokat a biztonsági kódokat (tehát nem magát a virtuális pénzt, hanem a megfelelő privát kulcsokat) tárolják, amelyekkel a tulajdonos hozzáférhet saját címéhez, és akár tranzakciókat is indíthat a segítségével. Ezen belül többfajta, különféle eszközökre tervezett tárcatípusból választhatunk. A szoftver alapú tárcák egyik funkciója a "cold storage", ami a kulcsok offline védelmét biztosítja, hogy azokhoz senki se férhessen hozzá a hálózaton keresztül; léteznek ezen felül kifejezetten hardver alapú megoldások is, amelyek elektronikusan tárolják a kódokat.

A Bitfi nevű kriptowallet nemrég azzal került be a hírekbe, hogy feltörhetetlen védelemmel hirdette magát. A gyártó reklámarca ráadásul az a John McAfee, akinek a neve az utóbbi időben nem feltétlenül vált a minőség szinonimájává. Így nem kis visszhangot keltett, amikor McAfee először 100 ezer, később a társaság további 250 ezer dollárt ajánlott fel a júliusban piacra kerülő tárca első sikeres feltöréséért – pontosabban a gyártótól igényelhető, 50 bitcoinnal feltöltött eszközök kifosztásáért.

A rootolás egy vasat sem ért

A kísérletekre nem is kellett sokat várni. A 120 dolláros eszközt legelőször is darabokra kapták, hogy kiderüljön: a "világ legszofisztikáltabb műszere" tulajdonképpen egy némileg átalakított androidos telefon, amit a hardveres komponensek alapján összességében 35 dollár értékűre becsültek. A készülék ráadásul semmilyen védelemmel nincs ellátva a fizikai módosításokkal szemben: körömmel lepattintható a hátsó borítása, meg lehet piszkálni a hardverét, majd vissza lehet tenni a mit sem sejtő tulajdonos zsebébe.

Aztán nemsokára sor került a Bitfi rootolására is, nem beszélve a többi hiányosságról, mint például a kijelző és a chipkészlet közti, titkosítatlan I2C kapcsolat kihasználásáról, a fájlrendszer "dumpolásáról", a felhasználói adatokat gyűjtögető és továbbküldő szoftverről. Ezekért a Bitfi szerint azonban nem jár semmilyen jutalom: bár a "hibátlan, áthatolhatatlan biztonságot" emlegető gyártó valóban a bitcoinok átutalásáért tűzte ki a díjat, az egész kihívás nagyon gyorsan elkezdett komikussá válni.

Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a T-Systems Magyarország támogatásával készült. Részletek »


A Bitfi és McAfee reakciói nemrég a legcikibb kereskedői magatartásért járó Pwnie-díjat is elhozták a Black Hat biztonsági konferencián, aztán augusztus végén kiderült: a bitcoinokat tényleg el lehet lopni a Bitfi tulajdonosaitól. Az eszköz egyébként – elvileg – nem tárolja a hozzáféréshez szükséges aktuális kulcsot, az azonosítás a titkos jelszó és a salt (egy véletlen bitsorozat) segítségével valósul meg. Mindez azonban nem sokat ér, ha a fizikai hozzáférést szerző támadó ki tudja nyerni a megfelelő kulcsokat, amelyeket a Bitfi a kelleténél jóval hosszabban tárol, még azután is, ha a felhasználó kikapcsolta a készüléket.

Erre már mehet a 250 ezer dollár

A sikeres "cold boot" hacket azóta hitelesítették is, így a Bitfi vezetőinek sem maradt sok választása, mint ötösből kettesbe váltani a korábbi hisztérikus hangnemről. Visszavonták a 250 ezres hibavadász jutalmat, amíg egy felbérelt külső szakártő megvizsgálja a sikeresnek mondott támadást (ennek részleteit egyébként a hackerek sem hozták nyilvánosságra, tekintettel a Bitfi néhány ezresre becsült felhasználói bázisára), és eltávolították oldalukról a "feltörhetetlen" védelmet ígérő szövegeket is. McAfee egy videointerjúban magyarázta, hogy az egész kampányra csak a hírverés miatt volt szükség, a Bitfi képviselője pedig majdhogynem könyörögve magyarázta, hogy a cégnek semmi sem fontosabb az ügyfelek biztonságánál.

A Bitfi dolga innentől nem lesz könnyű. A termékvisszahívás nemigen jön szóba, hiszen az eszközök a jelek szerint valóban tárolják a biztonsági kulcsokat, a szakértők szerint pedig egy firmware-frissítéssel sem lehet megoldani a problémát, mivel a Bitfi wallet olcsó Mediatek chipkészletet egyszerűen nem ilyen célú alakalmazásra tervezték, így bizonyos funkciói nem tilthatók vagy módosíthatók a firmware-en keresztül.

A tanulságot viszont könnyű lesz levonni: ha korábban még Oracle-szintű cégek is ráfaragtak a feltörhetetlen termékekkel való hencegésre, akkor egy startup számára sem biztos, hogy ez a legjobb módja a figyelem felkeltésének.

Biztonság

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.