Az Európai Unió trösztellenes szabályozó hatósága tavaly májusban vádolta meg vele az Apple-t, hogy korlátozza versenytársai hozzáférését a mobiltárcákhoz használt NFC-technológiájához, kihasználva erőfölényét. Az Európai Bizottság akkori közlése alapján a versenyellenes gyakorlat egészen 2015-ig, az Apple Pay indulásáig nyúlt vissza, ahogy a vállalat annak javára akadályozta a konkurens mobiltárca-megoldások kifejlesztését az iOS-rendszerű eszközökre.
Az EB az évekkel korábban indított vizsgálódást követően úgynevezett kifogásközlést küldött az iPhone gyártójának, kilátásba helyezve egy gigantikus, a cég globális forgalmának akár 10 százalékáig (az előző évi bevételi adatok alapján 36,6 milliárd dollárig) terjedő pénzbírságot is. Az ügy legújabb fejleménye, hogy az Apple állítólag hozzáférést ajánlana riválisainak érintés nélküli mobilfizetési rendszereihez, amivel elkerülheti az esetleges tetemes büntetést.
Mégis rugalmasak a biztonsági elvárások
A Reuters forrásai szerint a következő lépés, hogy a Bizottság a jövő hónapban visszajelzést kér majd az érintettektől és az ügyfelektől is, mielőtt eldönti, hogy elfogadja-e az Apple ajánlatát. A "piaci teszt" időzítése és menete nem világos, és egyelőre sem az uniós felügyelet, sem az Apple nem reagált a hírügynökség értesülésére. Ami biztos, hogy az Apple Payt már több mint 2500 bank, illetve több mint 250 fintech és challenger bank használja Európában.
Az Apple korábban igyekezett kisebbíteni a szolgáltatás súlyát, az NFC-hez való egyenlő hozzáférés kapcsán pedig vezető iparági adatvédelmi és biztonsági szabványaira hivatkozott, amelyek érvényesítése és a csalások megelőzése miatt gátolta volna harmadik felek hozzáférését az érintés nélküli fizetésekhez. Az EB vizsgálata azonban a hírek szerint nem tárt fel olyan bizonyítékot, ami arra utalt volna, hogy az Apple magatartása biztonsági aggályokkal igazolható.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak