A HPE méltán népszerű ProLiant szervercsaládjának új, 11. generációja már a többek között a mobileszközökből ismert, helytakarékos és egy egységnyi áramfogyasztásra vetítve példátlanul magas teljesítményt kínáló, célorientált ARM processzorokkal is elérhető.

Meglehetősen szorult helyzetbe kerültek a felhőszolgáltatók és az adatok tömegével dolgozó vállalatok az elmúlt években. Egyik oldalról számolniuk kell annak a hosszú ideje megszokott trendnek a hatásával, hogy folyamatosan egyre nagyobb és nagyobb számítási kapacitást kell használniuk, másik oldalról azzal, hogy az energiaárak az egekbe szöktek, így az infrastruktúrák üzemeltetése soha nem látott összegeket emészt fel. Tetézi mindezt az, hogy az adatközpontok mára több fronton elérték a határaikat: a compute technológia legújabb eszközeit sem a hűtési kapacitásaikkal, sem az energiaellátás terén nem tudják már megfelelően kiszolgálni.

Eljött tehát a drasztikus lépések ideje: a HPE a több évtizedes múltra visszatekintő ProLiant szervercsaládjának legújabb, 11. generációját már egy kifejezetten a cloud natív munkamenetek igényeit kiszolgáló célorientált processzorral is szállítja. A többek között az alacsony fogyasztásukról és RISC-alapú, tehát csökkentett utasításkészletű architektúrát használó ARM processzorokkal az elmúlt években elsősorban olyan, áramfogyasztás és méret tekintetében egyaránt szigorú kereteket támasztó célhardverekben találkozhattunk, mint az Apple eszközei, a Google telefonjai, a Samsung okostelevíziói vagy a Huawei egyes okostermékei – de a HPE fejlesztése után most már az adatközpontokban is megtalálhatjuk őket.
 


Az Ampere® Altra® és Ampere® Altra® Max célorientált ARM processzorokkal szerelt HPE ProLiant RL300 Gen 11 szervercsalád tagjai közel harmadannyi energiát fogyasztanak, mint az x86 architektúrájú processzorokkal ellátott berendezések. A célorientált processzor alacsony energiafogyasztásához páratlan számítási kapacitás is társul: a HPE ProLiant RL300 Gen 11 szerver egy wattnyi teljesítményre négyszer akkora számítási kapacitást kínál, mint az előd modell a tipikus felhőnatív munkamenetek esetében.

Az ARM processzorok eredendően kisméretű eszközök kiszolgálásáért is felelősek, így a köréjük épült rendszerek is szükségszerűen kompaktak. A processzor ilyetén kedvező fizikai adottságaira támaszkodva az Ampere mérnökei iparági rekordot felállítva lehetővé tették azt, hogy egy processzorba akár 128 processzormag is elhelyezhető legyen, a HPE csapata pedig erre a kivételes teljesítményű processzorra alapozva fejlesztett adatközponti standardoknak megfelelő és szintén egyedülálló potenciállal bíró szervert. Egy nagyon korszerű, nagy számítási kapacitást kínáló adatközpont ma Magyarországon 12,5 kW energiafogyasztási limittel bír rack szekrényenként. Egy ilyen szekrényben HPE ProLiant RL300 Gen 11 szerverből 25 darab is elhelyezhető, ami szerverenként 128 processzormaggal számolva összesen 3200 processzormagot jelent. Ezzel szemben – hasonló energiafogyasztási limit mellett – Intel processzorok esetében csak 16 darab szerver kétszer 16 magjával (összesen: 512), AMD processzorok esetében pedig 25 szerver eszközönként 32 magjával (összesen: 800) számolhatunk. Az egy rackre eső teljesítménybeli különbség is szembeötlő: az Ampere® processzorral szerelt rackek akár 2,5-szer akkora számítási kapacitást kínálnak, mint az x86 architektúrájúak.

 

 

Az Ampere® processzorokkal ellátott HPE ProLiant Gen RL300 11 szerverek ráadásul rengeteg területen felhasználhatóak: ideálisak lehetnek a digitális, a pénzügyi vagy online szolgáltatásokat kínáló vállalatoknak éppen úgy, mint a média streaminggel, az e-kereskedelemmel, valamint a felhőalapú szolgáltatásokkal (IaaS, PaaS, SaaS) foglalkozó szervezeteknek.

Tudj meg mindent a HPE ProLiant RL300 Gen 11 szerverekről!

Piaci hírek

Megsemmisültek Kínában a külföldi mobilok

Egy helyi kutatócég szerint októberben majdnem feleannyi nem kínai kötődésű okostelefont adtak el a távol-keleti birodalomban, mint egy évvel korábban.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.