Felmérte az egyes országok programozóinak kereseti viszonyait a közel kétmillió fejlesztőt tömörítő közösségében a CodinGame. A munkaerő-közvetítéssel és képzéssel is foglalkozó szervezet jelentés szerint fizetési szempontból az Egyesült Államok az álomhely a szoftvermérnököknek. A világon ott a legmagasabb az átlagfizetés: évi közel 95 900 dollár.
A CodinGame adatai szerint az országban dolgozó fejlesztők több mint 40 százaléka ennél többet, legalább 100 ezer dollárt, míg 5 százalékuk évi 200 ezer dollárnál is többet.
Az európai régióban közel sem a britek fizetnek a legjobban. Svájban közel ugyanannyit lehet keresni, mint az USA-ban: az átlagfizetés közel 90 500 dollár. A brit programozóknál még a kanadaiak is jobban keresnek. Az észak-amerikai országban 71 200 dollár, míg az Egyesült Királyságban csak 68 700 dollár az átlag. Ez aktuális árfolyamon jelenleg valamivel több mint évi 23,1 millió forint (havi 1,93 millió). Ez ma már egy magyar programozó bérétől sincs fényévnyi távolságra. A Hays Hungary idei elemzése szerint nem egy területen a kiemelt pozíciókban lévők átlagos fizetése eléri a havi 1,6 milliót, de például adattudomány, BI vagy machine learning területen nem ritka a 2 millió fölötti bér sem.
Összességében az EU-s tagállamok még mindig jól állnak. Németországban az átlag 61 300 dollár, Franciaországban 47 600 dollár, Spanyolországban 39 500 dollár. Spanyolország ezen a toplistán a tizedeik, írja a felmérésről hírt adó The Register. A lap által közölt adatokból látszik (a felmérés egyelőre nem kerül ki a CodinGame oldalára) Svájcot leszámítva a legjobban szereplő európai ország is jelentősen lemaradt bérezésben az USA-tól.
De az igazán nagy szakadék a fejlett és a fejlődő világ fejlesztőmérnökei között húzódik: Indiában 19 600, Marokkóban 18 300, míg Tunéziában 16 800 dolláros átlagfizetésért dolgoznak a IT-fejlesztőmérnökök. A felmérés szerint ezekben az országokban fizetnek a legrosszabbul. India helyzete különösen érdekes, mivel az ország jelentős szereplője a globális fejlesztői és szolgáltatói outsourcing piacnak.
Ezek azonban nyers adatok, azaz nem veszik figyelembe az egyes országok közötti megélhetési különbségeket. San Francisco (amely Kalifornia egyik legdrágább városa) és Bombay között meglehetősen jelentős a különbség... Sokkal pontosabb képet adott volna egy olyan összesítés, amely vásárlóerő-paritáson mutatná be a fizetéseket. Szintén hiányossága a kutatásnak, hogy nem ad nyelvenkénti (Java, C++ stb.) és területenkénti (front-end, back-end, stb.) bontást sem. Szintén segítene a lehetőségek felmérésében, ha az átlag mellett a medián fizetést is megadták volna.
Amiből kevés van, és amiből sok kell
Ami a nyelveket illeti, a Stack Overflow 2021-es felmérése azt hozta ki, hogy tavaly Clojure-tudással lehetett a legjobban keresni (az éves fizetés mediánja 95 ezer dollár), és nagy igény volt/van felhős tudásra (az AWS-hez értés valamivel jobban jövedelmezett, mint az az Azure-szakértelem).
Sokan fogadnak arra, hogy a földrajzi különbségek valamennyire csökkennek majd. Ennek oka legfőképpen az, hogy globálisan legitimitást kapott a távmunka, azaz bárki bárhonnan dolgozhat, mivel a gig economynak nevezett munkaerő- és tudáspiac, a staff on-demand foglalkoztatási forma terjedése újfajta tudásmegosztási és -piacosítási lehetőségeket ad. Így már kevésbé lesz döntő, hogy ki hol dolgozik, és sokkal fontosabb lesz, hogy mit.
A globális kereseti viszonyok feltéréképezéséhez érdemes visszalapozni ehhez a 2020-as cikkhez, amelyben a HackerRank munkaerőpiaci kutatását ismertettük.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak