Éberségre és az értékelések vagy vélemények gondos ellenőrzésére van szükség, ha valaki nem akar pénzt fizetni nem létező szerzők használhatatlan e-könyveiért.

Van, aki költőinek talája, hogy a technológiai fejlődés éppen az Amazon üzletében okoz komoly problémákat. A dotkombuborék kipukkadását is túlélő társaság az internetes gazdaság fejlődésének egyik legnagyobb nyertese volt, és úgy érte el első sikereit az online kereskedelemben, hogy új megoldásaival teljesen felforgatta a hagyományos könyvesboltok és könyvkiadók világát. Most pedig egy másik technológiai váltás, a mesterséges intelligencia terjedése az Amazon elektronikus piactereit is sújtja, és a hírek szerint annyira megbízhatatlanná teheti az e-kereskedelmi óriás szolgáltatásait, hogy a felhasználók kénytelenek lesznek más piactereket is felfedezni maguknak, vagy végső esetben újra ellátogatni a lesajnált fizikai boltokba.

A The New York Times cikke az útikönyveket hozza fel példaként, ahol egyre nagyobb teret nyernek a mesterséges intelligenciával generált, hamisított, de legalábbis haszontalan termékek. Ezeket aztán, ugyancsak az MI-nek köszönhetően, kamu felhasználói értékelésekkel és a kitalált szerzők életrajzaival is megtámogatják, ráadásul megfelelően olcsón adják, hogy hibátlanul működjenek az átverések. Az Amazon Kindle Direct Publishing tartalmi irányelvei nem korlátozzák az MI használatával létrehozott tartalmat mindaddig, amíg az megfelel a többi szabályozásnak, a NYT pedig nagy rakás ilyen anyagot fülelt le az Originality.AI mesterségesintelligencia-érzékelő és a Fakespot böngészőbővítmény segítségével.

A kilátások egyelőre nem a legjobbak

A lap szerint egyébként némi odafigyeléssel bárki kiszűrheti az ilyen termékek nagy részét, bár az éppen az online vásárlás egyszerűségének és kényelmének mond ellent, ha minden tétel után még külön nyomozást is kell végezni. A leglustább értékelések saját maguk is utalnak rá, hogy a szerzőjük valamilyen mesterséges intelligencia, de az is gyanús, ha nagyszámú ötcsillagos értékelés ál szemben a termék silányságára rámutató egycsillagos véleményekkel. Előfordul, hogy már a szerző fényképének vizsgálata is felfedi a generatív MI-re jellemző elmosódott háttereket vagy torzulásokat, és a rá vonatkozó internetes keresésekkel is fel lehet tárni az író korábbi munkáit és hitelesítő adatait, vagy éppen azok hiányát.

A NYT szerint az ellenőrzött vásárlókat jelölő címke nem jelent sokat, mivel azokra az emberekre is alkalmazható, akik ingyenesen töltöttek le egy könyvet valamilyen promóciós kampány során, vagy olyan szolgáltatásokra fizetnek elő, amelyek havi díj ellenében korlátlan számú könyv olvasását biztosítják. Maga az Amazon a cikkre reagálva megerősítette, hogy jelentős erőforrásokat fektet irányelveinek érvényesítésébe és a nem megfelelő tételek eltávolításába, de ahogy a riportból kiderül, a mesterséges intelligenciával generált hamisítványok folyamatosan szivárognak befelé hozzájuk és más online piacterekre is, aláásva az elektronikus kereskedelmi szolgáltatások legfontosabb jellemzőjét, a megbízhatóságot.

A dolog egyébként nem csak az internetes áruházak, hanem általában az internetes információs tér minőségére nézve is súlyos következményekkel járhat. A leglátogatottabb oldalakat elárasztják a botok által írt cikkek és megjegyzések, és ahogy a Redditnél kibontakozó káosz megmutatta, az MI már most is látványos rombolást végez a netes közösségek jól működő rendszereiben. A mesterséges tartalom arányának növekedésével nem csak a minőségi adatokból lesz hiány a modellek fejlesztéséhez, hanem a "halott internet elmélet" alapján mindenhol robotokat kell majd bevetni az automatizált tartalmak olvasására és szűrésére, míg végül az emberi felhasználók teljesen eltűnnek az internetes tartalomkészítésből és -fogyasztásból.

Közösség & HR

Már a rajtnál megmakkant Donald Trump kriptoüzlete

Korábban 300 millió dollárra számítottak a World Liberty Financial (WLFI) tokenek eladásából, első körben 12 millió jött össze belőle.
 
Hirdetés

ITSM a gyakorlatban

Három fájdalompont, amire az IT szolgáltatásmenedzsment gyors válaszokat adhat.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.