Nem derült ki, hogyan rendezték a felelősség kérdését, miután a Waymo járműve belekanyarodott a Serve Robotics kiszállító robotjába.
Hirdetés
 

December végén jelent meg a közösségi médiában az a videó, ami egy Waymo robotaxi és a Serve Robotics egyik kiszállító robotjának ütközését rögzítette egy Los Angeles-i kereszteződésben. Ahogy a felvételen látható, a Serve robotja az éjszakai forgalomban próbál átkelni a zebrán, de mielőtt feljutna a járdára, egy kicsit visszagurul, hogy korrigálja az irányt – ekkor találja el a jobbra kanyarodó Waymo. A videó feltöltője szerint egyébként a kiszállító robot már eleve pirosban ért át az úttest túloldalára.

A TechCrunch kérdésére válaszolva a Waymo szóvivője közölte, hogy a robotaxi helyesen "élettelen tárgyként" azonosította a Serve robotot, mivel pedig óvatos vezetési stílusra tervezték, a legbiztonságosabb vezetési útvonalat választja ki a környezetében lévő objektumok osztályozásával és megkülönböztetésével. Így a szokottnál is óvatosabb a gyerekek és a gyalogosok közelében, de ez nem jelenti, hogy az élettelen tárgyakba csak úgy belerombol: a fenti esetben is a Serve robot bénázása okozta a koccanást.

Betétlapot biztosan nem adtak egymásnak

Az ütközéskor az utasokat éppen nem szállító robotaxi már csak 4 mérföld per órás sebességgel haladt, így komoly kár nem is keletkezett, és rövid szünet után mindkét gép tovább indulhatott. Kérdés, hogy az autonóm járművek megjelenésével hogyan döntik el az üzemeltetők, hogy melyikük felelős a balesetekért? Érdekes például, hogy a lap szerint a Serve robotja éppen távfelügyeleti irányítás alatt állt, de a Waymo önállóan közlekedett, és az operátorok legfeljebb az ütközés után vehették át fölötte a kontrollt.

Konkrét választ egyik fél sem adott a felelősség megállapítására vonatkozóan azon túl, hogy felvették egymással a kapcsolatot. A nyilatkozatokból mindenesetre az olvasható ki, hogy a Waymo megkülönbözteti a közlekedés élő és élettelen résztvevőit, ami könnyen eredményezhet ennél érdekesebb helyzeteket is, ahogy egyre több autonóm robot áll utcai forgalomba. Az pedig továbbra sem világos, hogy mi történik a komolyabb károk esetében, különösen, ha a folyamatban egyik vagy másik oldalon emberek is részt vesznek.

a kép forrása: reddit.com/r/waymo

Konzumer tech

Trump nem vevő a mesterséges intelligencia szabályozására

Látszólag csak azt tekinti valódi kockázatnak, hogy Kína beelőzheti az USA-t, ezért már első hivatali napján eltakarított néhány korlátozást, ami a piaci szereplők szerint gátat jelentett az amerikai MI-innováció előtt.
 
A szoftveresen definiált WAN egyik fontos üzenete, hogy a biztonság és a hálózatmenedzsment magasabb fokú integrációjával jelentősen növelhető egy szervezet kiberbiztonsági szintje.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.