Az automatizált toborzási rendszerek nem csak a folyamatokat gyorsítják fel, de sokszor a megfelelő jelölteket is eltüntetik a jelentkezők közül, ha átgondolatlanul határozzák meg a felvételi követelményeket.

A Harward Business School által közzétett tanulmány alapján könnyen megfogható oka lehet annak, ha valaki komoly szakmai tapasztalattal is jó ideig a munkaerőpiacon kívül reked: sok esetben azért nem jut el az interjúkig, mert azok a munkáltatók, amelyekhez beadja az önéletrajzát, automatizált rendszerek segítségével próbálják kiszűrni a nem megfelelő jelentkezőket a toborzási folyamataik során. A HBS szerint az ilyen programok nem megfelelő alkalmazásával, egész pontosan a követelmények átgondolatlan meghatározásával a cégek milliószám utasítják el már az elején az alkalmas pályázókat.

A HBS megállapítja, hogy az Egyesült Államokban már a munkaadók háromnegyede használ szoftvereket a rengeteg beérkező önéletrajz kezelésére, összességében pedig 90 százalékuk támaszkodik RMS rendszerekre a szükséges képességekkel rendelkező munkavállaók gyors azonosításához. Azokat a paramétereket azonban, amelyek alapján a programok pontozzák és továbbjuttatják a jelentkezőket, sokszor úgy adják meg, hogy nagy csomó alkalmas embert már az első körben kizárnak, és ezzel tulajdonképpen saját maguknak generálnak nagyon is valóságos szakemberhiányt.

A tanulmány szerint ebben látványosan megmutatkozik az automatizált toborzási rendszerek rugalmatlansága, és a megkérdezett szervezetek 88 százaléka számolt be róla, hogy magasan kvalifikált szakemberek hullanak ki a szoftveres értékelési folyamat során csak azért, mert nem 100 százalékosan felelnek meg az előre meghatározott követelményeknek. A felmérés egyébként 8 ezer álláskereső és 2250 céges vezető válaszait dolgozta fel az Egyesült Királyságban, Németországban és az USA-ban; utóbbi piacon önmagában is 27 milliósra becsülik a "rejtett munkaerő" létszámát, vagyis azt a tömeget, amely sem a formális munkaerőpiacon, sem az arra vonatkozó statisztikákban nem jelenik meg.

Vágjátok ki az erdő leghatalmasabb fáját ezzel a kis heringgel!

A HR-szoftverek és a gyors technológiai fejlődés együttesen azt eredményezi, hogy jó eséllyel csak azok az emberek fognak megfelelni az adott munkakörökben támasztott követelményeknek, akik éppen dolgoznak valahol, vagyis teljesen naprakésznek számítanak a legfrissebb dolgokban is. Ezek az emberek egyre nyilvánvalóbb előnyt élveznek az állástalan munkakeresőkkel szemben, és kedvükre váltogathatják a munkahelyüket, míg azok sikertelenül próbálnak bárhol is elhelyezkedni. A helyzetet pedig konzerválja a szóban forgó RMS/ATS szoftverek alkalmazása, amelyek az "előnyt jelent" képességek hiánya miatt is egyből kizárják a máskülönben tökéletesen alkalmas jelölteket.

A kutatás arra is felhavja a figyelmet, hogy a toborzásért felelős menedzserek gyakran használják fel újra és újra a már meglévő sablonokat a munkakörök leírására, amelyeket csak annyiban változtatnak meg, hogy időről időre hozzájuk csapnak valamilyen újabb elvárt képzettséget. Ez nyilván pont ellentétes az előzetes, szélesebb körű szűrés követelményeivel, már a legelején eltömítve ezt a csatornát. A dolog eredménye pedig a szoftverek működéséből következően az lesz, hogy minden új tétel hozzáadásával kizárnak egy marék tapasztalt, nagy gyakorlattal rendelkező szakembert a jelentkezők közül, aki éppen csak valamilyen friss, összességében lényegtelen vagy gyorsan elsajátítható képességgel nem rendelkezik.

Közösség & HR

Ördögi körbe kerülhettek az MI-fejlesztők

Az MI-robbanás üzletileg egyre inkább fenntarthatatlannak tűnik, és a kritikusok szerint szükségszerű összeomláshoz vezet, mert a technológia eredményei nem támasztják majd alá az elkerülhetetlen áremeléseket.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.