Újabb felmérés igazolja, hogy ma már a vállalatok jelentős része az informatikai fejlesztések kapcsán megismert agilis módszertan szerint próbálja újraszervezni a munkáját.

A vállalati munkaszervezés általánosságban is egyre agilisabbá válik, vagyis ez már nem csak az informatikai területre jellemző, ahol először alkalmazták az agilis módszertant – derül ki az IFUA Horváth & Partners felméréséből. A német nyelvterületen végzett kutatásban mindezt a megkérdezett 220 döntéshozó 83 százaléka erősítette meg, 98 százalékuk pedig egyetértett abban is, hogy a változás a vállalati kultúra egészének átalakulását ereményezi.

Erre az átalakulásra a hálózatban való gondolkodás, a nyílt kommunikáció és rugalmas szervezeti felépítés a jellemző, ahogy egyébként az informatikai és más szakmai csoportok hagyományos elkülönülése is folyamatosan visszaszorul. A válaszadók megítélése szerint az agilis működés néhány éven belül, 2022-re meghatározóvá válik – bár a felmérésből az is kiderül, hogy a cégek 43 százaléka egyáltalán nem méri az új módszertanok sikerességét.

A kutatás szerint gyakran alkalmazzák a Scrum, a Design Thinking, a DevOps vagy a Kanban agilis módszertanokat is, a megkérdezett vállalatok mindössze 11 százaléka nem használ ilyen megközelítést. Ezzel párhuzamosan a német, osztrák és svájci döntéshozók 77 százaléka látja úgy, hogy szervezeténél az IT részleg agilisan működik, miközben az üzleti területekről is már a válaszadók kétharmad része, 67 százaléka gondolta ugyanezt.

Az IFUA Horváth & Partners közleménye kiemeli, hogy a legtöbb cég bővíti a digitalizációs és az informatikai beruházásokat: ebben a bontásban a digitalizációra 80 százalékuk, az IT-re 73 százalékuk akar a korábbinál többet költeni, növelve a jövőorientált projektekre fordított összegek arányát az üzemeltetéshez és karbantartáshoz képest, az informatika pedig a vállalati átalakulás motorjaként a többi terület üzleti partnerévé válik.

Centralizált, decentralizált és elosztott működés

A cégek irányításában megjelenő agilis módszerekkel laposabb szervezetek jönnek létre, ahol a vezetők a szakmai irányítást átadják a szakértőknek, ők maguk pedig az emberekkel foglalkoznak. A dolgot további összefüggésbe helyezi, hogy a tendencia visszaköszönt a Bitport múlt heti CIO Budapest konferenciájának keynote előadsában is, amelyben Popovics László, az OTP Bank elosztott rendszereket fejlesztő részlegének vezetője beszélt az átalakulásról.

A szakember annyival tovább is ment, hogy a problémák több dimenzióban való megközelítésének szükségessége a centralizált és a decentralizált (agilis) szervezeti működés után szükségszerűen az elosztott működéshez vezet. Ennek fontos eleme, hogy a megoldásokat helyben lehet megtalálni és alkalmazni, ahogy a döntési lehetőség mellett az ahhoz szükséges felhatalmazás is megjelenik a hálózatszerű, párhuzamosan dolgozó csapatokban.

Néhány hónapja mindezzel kapcsolatban a KPMG kutatását is idéztük, amely a szervezetek egészében érvényesülő rugalmasság eszközlének nevezte az agilitást. Abban a felmérésben a válaszadók 67 százaléka ettől tette függővé, hogy vállalata továbbra is fontos szereplő marad-e a saját piacán, mivel ez biztosítja, hogy gyorsan reagálhasson az ügyféligények és körülmények (szabályozás, technológia) változásaira. Az agilitásnak így nem csak a projektek szintjén, hanem a vállalat teljes működési modelljében meg kell jelennie, és a 11 országban megkérdezett több mint 1300 cégvezető nagyobbik része úgy látta, hogy vállalatánál valamilyen szinten már meg is jelent.

Piaci hírek

Az EU-ban sem áll túl jól a TikTok szénája

Miközben az USA-ban a teljes betiltás fenyegeti, az öreg kontinensen bizonyos elemeit iktatnák ki a kínai tulajdonú alkalmazásnak, mert a gyanú szerint rossz hatással van a fiatalokra.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.