Folytatódik a pozitív trend a mobilpiacon: az IDC előzetes adatai szerint 2024 második negyedévében 285,4 millió darab okostelefont szállítottak le világszerte, ami 6,5 százalékkal haladja meg az egy évvel korábban mért szintet. Ezzel kijelenthető, hogy a szektor maga mögött hagyta a többéves zsugorodó szakaszt, mivel ez volt zsinórban a negyedik növekedést hozó periódus az amerikai piackutatónál.
Az IDC szakértői szerint ugyanakkor még bőven van tere a növekedésnek, mivel "a kereslet még nem teljesedett ki teljesen, és számos piacon továbbra is kihívásokkal küzd".
Ahogy a fenti táblázatból kiolvasható, a szegmens legnagyobb versenyzőinek teljesítménye meglehetősen eltérő dinamikát mutatnak. Az éllovas Samsung és az őt üldöző Apple egyaránt szerény bővülést könyvelhetett el, ám emiatt nem feltétlenül aggódnak egyik főhadiszálláson sem. Ennek magyarázata az, hogy mindkét óriás elsősorban a csúcskategóriás készülékekre fókuszált, amelyeket általában magas haszonkulccsal lehet értékesíteni.
A duót követő kínai riválisok inkább az olcsó modellekre és az azokkal elérhető mennyiségre mentek rá. A Xiaomi és a Vivo egyaránt bőven 20 százalék felett tudta növelni szállításait, jellemzően a hazai és a fejlődő piacokra támaszkodva. A sorból kicsit kilóg az Oppo, amelynek lendületét visszafogta, hogy éppen mostanában igyekszik stabilan megvetni a lábát a Kínán kívüli világban.
Természetesen itt is az MI mozgatja a szálakat
Az IDC az év hátralévő részében komoly pezsgést vizionál, köszönhetően többek között a Gen AI-ként emlegetett, MI-funkciókban bővelkedő újabb és újabb modelllek megjelenésének. Ezek a készülékek az előrejelzések szerint gyorsabban fognak elterjedni a szektorban, mint bármelyik eddig látott mobil innováció. Az IDC szerint az idei teljes forgalom 19 százalékát tehetik ki a Gen AI készülékek, míg a Gartner korábban ennél is magasabb, 22 százalékos szintet jósolt.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak