Hiába jelentett sokkal jobb eredményt a Tesla, mint az elemzők várták, Elon Musk kiakadása miatt a tegnapi tőzsdenyitásig több mint 7,5 százalékkal estek a vállalat részvényei. Pedig volt mivel dicsekednie a vezérigazgatónak, aki már a gyártás irányítását is a kezébe vette. A vártnál jobban nőtt a bevétel és csökkent a veszteség is. De ettől még nem vonult el az összes felhő a Tesla fölül.
Sikerült növelni a termelést
A helyzetből adódóan azonban továbbra is az izgatja a piacot, hogy milyenek a vállalat hosszú távú kilátásai, és ebből a szempontból a most zárt negyedév eredményei kevésbé érdekesek. Illetve csak részben.
Elon Musknak egyébként a hosszabb távra is volt mondása: hivatalosan is bejelentette, hogy már a harmadik negyedévtől nyereséget termel a vállalat, és pozitív lesz a cash flowja is, így a tőkebevonás sem aktuális. Ez utóbbi elsősorban amiatt volt fontos kérdés, mert sokan azt prognosztizálták, hogy akár csődbe is mehet a cég, ha nem siker tőkét bevonnia. Elemzők szerint ugyanis túl gyorsan élte fel a készpénzállományát. (Nem mellesleg meglehetősen sokan fogadtak a Tesla megzuhanására a tőzsdén.)
A Tesla az első negyedévben húsz híján 30 ezer autót értékesített, 20 százalékkal többet, mint tavaly az azonos időszakban. A legtöbb, 11730 a Model S-ből adtak el, aztán a Model X követezett 10070 darabbal, míg a Model 3-ból 8180 darab kelt el. Ennél azonban néhány ezerrel többet sikerült legyártani, a Model 3-ból, amire már mintegy 450 ezer előrendelés van, közel 9770 darabot.
Türelem rózsát terem
A gyártási sebesség javulását egy áprilisi adattal támasztották alá: volt olyan hét, amikor közel 2300 Model 3 gördült ki az összeszerelő üzemből. Musk szerint a második negyedévben – igaz, csak a végén – el fogják érni a heti 5000 darabos gyártási ütemet. Utána már a Model 3-nál is több rendelhető opció lesz (pl. összkerekes modell). Persze ha csak Model 3-ból gyártanának heti ötezret, a 450 ezernél is több előrendelés kielégítéséhez hét és fél évre lenne szükség, ami nonszensz.
A részsikereknek a pénzügyi hatása is látszik, de az eredmények javulását az amerikai adóváltozások is segítették. A bevétel 26 százalékkal nőtt tavalyhoz képest: nettó 3,4 milliárd dollár a Tesla Energy üzletág és az úgynevezett ZEV (Zero Emission Vehicle – ez lényegében olyan, mint a szén-dioxid-kibocsátási kvótával történő kereskedés: Kalifornia és még 9 szövetségi állam előírja az autógyártóknak bizonyos arányú zéró emissziós jármű értékesítését) kreditek értékesítéséből származó bevétellel együtt. A végső szám, azaz a nettó profit azonban erősen mínuszba ment: a cég vesztesége 567 millió dollár lett.
A tendencia mindenképpen biztató mind az árbevétel, mind a veszteség tekintetében. Ennek megfelelően Musk kifejezetten optimista volt a pénzügyi eredmények közzétételekor tartott konferenciabeszélgetésen. Ahhoz azonban, hogy az elektromos autók gyártása ne termeljen veszteséget, az is kell, hogy a heti ötezer darabos gyártás mellett javuljon a Model 3 bruttó árrése is, itt a távlati cél a 25 százalék. Emellett jönnek új modellek, ha nem is az idén, és hamarosan azt is elárulják, hol épül Kínában a második Gigafactory.
Nem rángasd az alvó oroszlán bajszát!
Az elemzőket azonban nem hagyta nyugodni néhány kérdés. Egyikük legfőképpen a tőkebevonáson rugózott: elemzők ugyanis úgy vélik, hogy túl gyorsan fogy a Tesla készpénzállománya. Tavaly az utolsó negyedévben közel 3,4 milliárd volt a kasszában, három hónappal később pedig már kevesebb mint 2,7 milliárd.
A Bloomberg grafikonján Elon Musk és az elemzők konfliktusának hatása az árfolyamra
(Forrás: Bloomberg)
Hasonlóan érzékeny téma lehetett Musk számára az a kérdés, hogy akik előrendelték a Model 3-at, milyen arányban kértek hozzá extrákat (ami jellemzően magasabb profitot hoz a gyártónak). Musk azonban válasz helyett azt mondta, hogy halálosan unalmasak ezek a kérdések, és egyszerűen kikapcsolta a két kérdezőt a beszélgetésből.
Ezt a befektetők is botrányosnak érezhették, mert az akciót követően zuhanni kezdtek a Tesla részvényei. Mai nyitásra 7,5 százalékos mínuszt hoztak össze.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak