A tervezettnél korábban megkezdődhet a brit Small Robot Company mezőgazdasági rendszereinek piacosítása, amelyeket nem sokkal az első gépek megjelenése után már több ezer hektáron tesztelhetnek tovább.

Legutóbb 2018 végén számoltunk be a bristoli Small Robot Company (SRC) által megalkotott koncepcióról, amely nem önálló mezőgazdasági robotokkal, hanem a különböző robotokat összefogó rendszerekkel váltaná ki a mezőgazdasági nagygépeket, részben szolgáltatás alapon téve még egyszerűbbé és olcsóbbá a bevezetéseket. Ahogy a mezőgazdasági tevékenységgel egyre többen hagynak fel az olyan költségnövelő tényezők miatt, mint amilyen az egyre nagyobb a fogyasztói nyomás is a kemikáliák elhagyására vagy radikális csökkentésére, a brit robotikai startup egymással is összedolgozó robotokkal akar automatizálni egy sor folyamatot, ami ráadásul nem csak gazdaságosabban, de precízebben is végezheti a növénytermesztéssel kapcsolatos feladatokat a hagyományos mezőgazdasági munkagépeknél.

A megoldás alapja ebben az értelemben nem is maga a robotika, hanem a folyamatok digitalizációja. Az egyik gép állandóan a terepen van, talajmintákat gyűjt vagy kamerával rögzíti a növények fejlődését a vegetációs időszakban. Az adatokat a "Farming-as-a-Service" koncepció mesterséges intelligenciával és fejlett analitikával is felvértezett központi egység elemzi ki, javaslatokat téve a szüksége beavatkozásokra, a feladatokat pedig kiosztja a precíziós vetőgépeknek vagy a növényvédő szereket és a műtrágyát hajszálpontosan terítő robotoknak. Ezek újabb visszacsatolást küldenek a magok pontos koordinátáiról vagy a kár a gyomnnövények helyzetéről, és ha éppen nincs szükség vegyszeres gyomirtásrai, akkor képesek simán elégetni vagy letörni is a gyomok talaj fölötti részét.

Mivel a 2017 óta működő SRC a tervek szerint szolgáltatásként is biztosítaná a teljes rendszert, a gazdák komoly beruházási költség nélkül kísérletezhetnek vele. A mesterséges intelligenciára épülő analitika mellett ráadásul a szaktanácsadás is helyet kap a csomagban, amiért minden esetben terület alapon, hektáronként kell díjat fizetni. A két évvel ezelőtti tervekben még a rendszerek 2021-s piacosítása szerepelt, és az akkori beszámolók szerint az SRC egyelőre csak kis léptékek között tesztelte az eszközöket.

Rutinos gyártópartnerrel hódítanák meg a világot

A napokban megjelent riportok alapján a fejlesztések most léptek egy újabb fontos szakaszba: az SRC megállapodott a Tharsus OEDM gyártóval a termőföldeket monitorozó robotok gyártásáról. A Tom nevű eszközök ennek alapján már idén októberben megjelenhetnek a kereskedelmi forgalomban, hogy a növényvédelmi robot egy, az ültető robot pedig két évvel később kövesse. A Tharsus saját tapasztalatával a tervezésbe is beszáll, kiegészítve az SRC elsősorban a mesterséges intelligencia területén meglévő szakértelmét, és máris olyan átalakításokról számolt be, amelyek az ideális körülmények között tesztelt robotokat a legkellemetlenebb vizes-saras környezetben is hatékonnyá teszi, biztosítva az előirányzott napi 20 hektár biztos lefedését.

Az SRC 2021 januárjára már egy 2 ezer hektáros farmot szolgálna ki 10 robottal, amit az újabb típusú gépek bevezetésével még abban az évben 8 ezer hektárra növelne. 2023-ra a társaság összesen 70 brit farm 20 ezer hektáros területét gondozná, hogy az észak-amerikai piacon való megjelenést követően megcélozza a 80 ezer hektárt. Az előzetes, egyelőre nyilván csak tájékoztató jellegű számítások szerint a világon összesen 177 millió olyan gazdaság működik 6,2 millió hektáron, amely hasznát vehetné az SRC digitalizált rendszereinek, vagyis a cég növekedésére elméletileg korlátlan tér áll rendelkezésre. Az SRC egyébként közösségi befektetési csatornákon már több mint egymillió fontot szedett össze a vegyszermentes gyomeltávolító robot gyártásba külsésére, amelynek a fele a kampány élesítését követő néhány perc alatt jött össze.

Az SRC rendszerei a Tharsus számára is nagy lehetőséget jelentenek. A vállalat legutóbb 80 millió fontos éves bevételt termelt, és az idén 120 újabb munkatárs felvételével már 500 főre növelné dolgozóinak létszámát, nyilván az SRC projektnek is köszönhetően.

Cloud & big data

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.