Hollandia az első tagállamként telepített négy felfegyverzett, emberi pilóta nélküli földi járművet (UGV), amelyeknek Litvániában nemrég kezdődött meg a műveleti tesztje.

Hollandia több fegyveres, pilóta nélküli szárazföldi járművet telepített, ezzel az első NATO-országként teremtett precedenst a gyilkos robotok csatatéren való alkalmazására. A Jane's Information Group beszámolója szerint a Tracked Hybrid Modular Infantry Systems (THeMIS) névre keresztelt, mesterséges intelligenciát alkalmazó robotokat szeptember 12-én küldték Litvániába, egész pontosan kísérleti használatra adták át egy hadműveleti egységnek "katonai szempontból releváns környezetben" – idézik a Holland Királyi Hadsereg robotikai és autonóm rendszerekért felelős parancsnokát.

A harckocikhoz hasonló futófelületekkel ellátott gépek számos különféle fegyvert tudnak befogadni, a most közzétett képeken éppen géppuskával vannak felszerelve. A "hadműveleti kísérlet" során első körben négy THeMIS robotot állítottak üzembe, vagyis már nem csak tesztkörnyezetben működnek, amire a nyugati hadseregekben hivatalosan még nem volt példa. A botok Litvániába küldése most azért különösen érdekes, mert a balti állam Oroszországgal határos, és nincs messze az ukrán-orosz háború frontvonalától sem.
 


A rendszert 2015 ta fejleszti az észt Milrem Robotics védelmi vállalat, amely már tucatnyi ország hadseregének szállított belőle, de a mostani lehet a NATO-országok első hivatalos UGV-s bevetése. Máshol ugyanakkor már korábban alkalmaztak ehhez hasonló eszközöket: az orosz védelmi minisztérium évekkel ezelőtt küldött ilyen célú robotokat Szíriába, Irán pedig korábban bemutatta a jármű egy kisebb változatát. Az szintén autonóm, mesterséges intelligencia által vezérelt repülő drónokkal más a helyzet, azokat jóval több helyen (köztük az Egyesült Államok hadseregében) is bevezették.

A holland hadsereg ragaszkodik ahhoz, hogy a THeMIS modellek egyelőre kísérleti jelleggel működnek, a kommentárok szerint azonban a NATO-hoz kapcsolódó bevetésük lényeges dolog, ami jelzi egy új korszak kezdetét a haditechnikai alkalmazásokban. Ezek közül a hírekben is egyre több jelenik meg, bár nem feltétlenül az említett "katonai szempontból releváns környezetekben". Néhány nappal ezelőtt mi is beszámoltunk arról a kínai közösségi médiában terjesztett videóról, amelyen egy repülő drón szállít egy ugyancsak felfegyverzett robotkutyát egy háztetőre, ami a leérkezés után kicsomagolja magát, négy lábra áll és tovább indul.

Piaci hírek

A bitcoin lesz Oklahoma olaja

A szövetségi állam kormányzója aláírta azt a törvényt, amely garantálja többek között az oklahomaiak kriptobányászathoz való jogát.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.